Delaneys store nedtur: Det må gøre sindssygt ondt

Thomas Delaney er i problemer på klubplan, og det har nu kostet midtbanespilleren en ellers fast plads på landsholdet. Tipsbladets chefredaktør tager Delaneys nedtur under lup.



Thomas Delaney er midt i en benhård periode i sit fodboldliv. 

Den tidligere FC København-stjerne blev skadet under VM og fik dermed en stor drøm spoleret. Derefter skiftede han på en lejeaftale fra Sevilla til Hoffenheim, men Delaney har fået en skrækkelig start i Tyskland, hvor det er blevet til nederlag i syv ud af syv kampe. På det seneste har han også mistet pladsen i startopstillingen.

Derfor så landstræner Kasper Hjulmand heller ingen anden udvej end at udelade Thomas Delaney til de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan. Midtbanespilleren har været en fast mand under den danske landstræner, men hans nuværende forfatning er ikke til at spille på landsholdet. 

Det er et hårdt slag for alle parter, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Det må gøre sindssygt ondt på både Kasper Hjulmand og Thomas Delaney, at midtbanespilleren nu er vraget til landsholdet. Det er et eksempel på, hvor hurtigt det kan gå i fodbold. Fra at være nøglespiller på et landshold, mange stillede skyhøje forventninger til efter EM-slutrunden, er Delaney på få måneder gået til at være sat udenfor både på sit nye klubhold og på landsholdet.

– Det har ikke været et af de lette telefonopkald. Kasper Hjulmand har, med rette, været ekstremt glad for Thomas Delaney, der er et positivt omdrejningspunkt på landsholdet på og uden for banen. Men det viser også, at Hjulmand drager en konsekvens af, at udtagelsen af VM-truppen samlet set viste sig at være for præget af spillere ude af topform.

– Delaney kunne selvfølgelig ikke gøre fra eller til, når han blev skadet så hurtigt under VM, men ude af VM-spotlightet og med to trods alt overkommelige modstandere i Finland og Kasakhstan har Hjulmand virkelig rystet posen, hvilket altså koster Delaney pladsen, siger Troels Bager Thøgersen.

Tipsbladets chefredaktør er sikker på, at Thomas Delaney kommer i betragtning til landsholdet igen så snart, der er fremgang at spore i dagligdagen på klubholdet.

– Jeg tror ikke, parterne har lukket døren, men selvfølgelig skal Thomas Delaney tilbage til fast, stabil spilletid med lidt mere succes, end han har oplevet i et meget tungt forår med Hoffenheim. Der ligger en del arbejde forude, hvis han skal med til EM 2024 i Tyskland, som da i øvrigt ville være den perfekte måde at slutte af på med forholdet til tysk fodbold og i stedet for det på alle tænkelige måder triste VM 2022 i diktaturstaten Qatar, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.

FC København arbejdede på at hente Thomas Delaney retur i januars transfervindue, men han endte som bekendt i Hoffenhein, der er bundprop i Bundesligaen og vader rundt i nederlag. Den disposition er let at kritisere set i bagklogskabens klare lys, men så sort-hvidt er det ikke.

– Jeg synes, det er for nemt at sige, at Thomas Delaney bare skulle være taget hjem til FC København, og at alt så havde været godt og intakt, inklusiv Delaneys landsholdsplads. De første måneder i Hoffenheim har været ekstremt vanskelige med nederlag og nu en ufrivillig plads uden for startopstillingen, men det er ingen garanti for, at Delaney var strøget direkte ind på FC Københavns midtbane og straks havde spillet til at vinde Forårets Profil her i Tipsbladet senere på foråret. Det ved vi ganske enkelt ikke, fastslår Troels Bager Thøgersen.

Thomas Delaney har blot spillet 45 minutter i Hoffenheims seneste tre kampe. På lørdag venter en hjemmekamp mod Hertha Berlin, som Delaney og co. kan overhale i tabellen med en sejr. 



Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Kæmpe triumf for Frank

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Her er alle VM-grupperne

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det har man nok aldrig set før

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Her er Danmarks VM-gruppe

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Saver United-stjerne over

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Her er alle VM-puljerne

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning