Thomas Delaney er midt i en benhård periode i sit fodboldliv.
Den tidligere FC København-stjerne blev skadet under VM og fik dermed en stor drøm spoleret. Derefter skiftede han på en lejeaftale fra Sevilla til Hoffenheim, men Delaney har fået en skrækkelig start i Tyskland, hvor det er blevet til nederlag i syv ud af syv kampe. På det seneste har han også mistet pladsen i startopstillingen.
Derfor så landstræner Kasper Hjulmand heller ingen anden udvej end at udelade Thomas Delaney til de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan. Midtbanespilleren har været en fast mand under den danske landstræner, men hans nuværende forfatning er ikke til at spille på landsholdet.
Det er et hårdt slag for alle parter, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Det må gøre sindssygt ondt på både Kasper Hjulmand og Thomas Delaney, at midtbanespilleren nu er vraget til landsholdet. Det er et eksempel på, hvor hurtigt det kan gå i fodbold. Fra at være nøglespiller på et landshold, mange stillede skyhøje forventninger til efter EM-slutrunden, er Delaney på få måneder gået til at være sat udenfor både på sit nye klubhold og på landsholdet.
– Det har ikke været et af de lette telefonopkald. Kasper Hjulmand har, med rette, været ekstremt glad for Thomas Delaney, der er et positivt omdrejningspunkt på landsholdet på og uden for banen. Men det viser også, at Hjulmand drager en konsekvens af, at udtagelsen af VM-truppen samlet set viste sig at være for præget af spillere ude af topform.
– Delaney kunne selvfølgelig ikke gøre fra eller til, når han blev skadet så hurtigt under VM, men ude af VM-spotlightet og med to trods alt overkommelige modstandere i Finland og Kasakhstan har Hjulmand virkelig rystet posen, hvilket altså koster Delaney pladsen, siger Troels Bager Thøgersen.
Tipsbladets chefredaktør er sikker på, at Thomas Delaney kommer i betragtning til landsholdet igen så snart, der er fremgang at spore i dagligdagen på klubholdet.
– Jeg tror ikke, parterne har lukket døren, men selvfølgelig skal Thomas Delaney tilbage til fast, stabil spilletid med lidt mere succes, end han har oplevet i et meget tungt forår med Hoffenheim. Der ligger en del arbejde forude, hvis han skal med til EM 2024 i Tyskland, som da i øvrigt ville være den perfekte måde at slutte af på med forholdet til tysk fodbold og i stedet for det på alle tænkelige måder triste VM 2022 i diktaturstaten Qatar, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
FC København arbejdede på at hente Thomas Delaney retur i januars transfervindue, men han endte som bekendt i Hoffenhein, der er bundprop i Bundesligaen og vader rundt i nederlag. Den disposition er let at kritisere set i bagklogskabens klare lys, men så sort-hvidt er det ikke.
– Jeg synes, det er for nemt at sige, at Thomas Delaney bare skulle være taget hjem til FC København, og at alt så havde været godt og intakt, inklusiv Delaneys landsholdsplads. De første måneder i Hoffenheim har været ekstremt vanskelige med nederlag og nu en ufrivillig plads uden for startopstillingen, men det er ingen garanti for, at Delaney var strøget direkte ind på FC Københavns midtbane og straks havde spillet til at vinde Forårets Profil her i Tipsbladet senere på foråret. Det ved vi ganske enkelt ikke, fastslår Troels Bager Thøgersen.
Thomas Delaney har blot spillet 45 minutter i Hoffenheims seneste tre kampe. På lørdag venter en hjemmekamp mod Hertha Berlin, som Delaney og co. kan overhale i tabellen med en sejr.
LIVE
LIVE: Reagerer på vilde anklager
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
LIVE: Reagerer på vilde anklager
I svime: Som en ny spiller
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
Froholdt på tavlen i storkamp
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
I chok: Har aldrig set lignende
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG