Når de danske spillere møder Belgien i landsholdets anden EM-kamp på torsdag, vil de bruge Christian Eriksen som motivation. Det siger Martin Braithwaite til Viaplay mandag formiddag.
Braithwaite var den første spiller, der søndag delte sine tanker offentligt med et opslag på sociale medier. Han kaldte Eriksens kollaps for “et af de mest skræmmende øjeblikke i mit liv.”
DBU havde på det tidspunkt allerede slået fast, at landsholdet ville spille videre i EM-slutrunden. Og nu siger Braithwaite altså, at spillerne gør det for Eriksen.
– Det er en meget speciel situation. At Christian har det bedre betyder ekstremt meget for os alle sammen. Vi har mærket den enorme støtte, der har været fra Danmark og hele verden, og det er fantastisk, siger han til Viaplay.
– Men vi skal selvfølgelig samle os til at spille på torsdag. Jeg ved, at Danmark står sammen, og de kommer til at hjælpe os rigtig meget på torsdag. Vi skal nok få samlet os sammen til at spille for Christian, for der er ikke nogen tvivl om, at vi spiller for Christian på torsdag. Han ville 100 procent have ønsket at kunne være der sammen med os. Det må vi bruge som motivation, når vi går ud på banen.
Danmark møder som nævnt Belgien, der indledte EM med at slå Rusland 3-0. Danmark tabte som bekendt 1-0 til Finland, efter kampen blev genoptaget. På det tidspunkt havde den været afbrudt i 108 minutter, mens Eriksen først modtog behandling, og spillerne siden varmende op på ny.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
