– Der er ingen tvivl om, vi spiller for Christian

Martin Braithwaite slår fast, at det danske landshold går på banen for Christian Eriksen på torsdag. Han glæder sig desuden over støtte fra nær og fjern.



Når de danske spillere møder Belgien i landsholdets anden EM-kamp på torsdag, vil de bruge Christian Eriksen som motivation. Det siger Martin Braithwaite til Viaplay mandag formiddag.

Braithwaite var den første spiller, der søndag delte sine tanker offentligt med et opslag på sociale medier. Han kaldte Eriksens kollaps for “et af de mest skræmmende øjeblikke i mit liv.”

DBU havde på det tidspunkt allerede slået fast, at landsholdet ville spille videre i EM-slutrunden. Og nu siger Braithwaite altså, at spillerne gør det for Eriksen.

– Det er en meget speciel situation. At Christian har det bedre betyder ekstremt meget for os alle sammen. Vi har mærket den enorme støtte, der har været fra Danmark og hele verden, og det er fantastisk, siger han til Viaplay.

– Men vi skal selvfølgelig samle os til at spille på torsdag. Jeg ved, at Danmark står sammen, og de kommer til at hjælpe os rigtig meget på torsdag. Vi skal nok få samlet os sammen til at spille for Christian, for der er ikke nogen tvivl om, at vi spiller for Christian på torsdag. Han ville 100 procent have ønsket at kunne være der sammen med os. Det må vi bruge som motivation, når vi går ud på banen.

Danmark møder som nævnt Belgien, der indledte EM med at slå Rusland 3-0. Danmark tabte som bekendt 1-0 til Finland, efter kampen blev genoptaget. På det tidspunkt havde den været afbrudt i 108 minutter, mens Eriksen først modtog behandling, og spillerne siden varmende op på ny.

Seneste nyt om Christian Eriksen er, at hans tilstand fortsat er stabil, og at han efter omstændighederne har det fint.






TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Panama – England

Algeriet – Østrig

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

De er enige med Mathias Jensen