– Der er ingen tvivl om, vi spiller for Christian

Martin Braithwaite slår fast, at det danske landshold går på banen for Christian Eriksen på torsdag. Han glæder sig desuden over støtte fra nær og fjern.



Når de danske spillere møder Belgien i landsholdets anden EM-kamp på torsdag, vil de bruge Christian Eriksen som motivation. Det siger Martin Braithwaite til Viaplay mandag formiddag.

Braithwaite var den første spiller, der søndag delte sine tanker offentligt med et opslag på sociale medier. Han kaldte Eriksens kollaps for “et af de mest skræmmende øjeblikke i mit liv.”

DBU havde på det tidspunkt allerede slået fast, at landsholdet ville spille videre i EM-slutrunden. Og nu siger Braithwaite altså, at spillerne gør det for Eriksen.

– Det er en meget speciel situation. At Christian har det bedre betyder ekstremt meget for os alle sammen. Vi har mærket den enorme støtte, der har været fra Danmark og hele verden, og det er fantastisk, siger han til Viaplay.

– Men vi skal selvfølgelig samle os til at spille på torsdag. Jeg ved, at Danmark står sammen, og de kommer til at hjælpe os rigtig meget på torsdag. Vi skal nok få samlet os sammen til at spille for Christian, for der er ikke nogen tvivl om, at vi spiller for Christian på torsdag. Han ville 100 procent have ønsket at kunne være der sammen med os. Det må vi bruge som motivation, når vi går ud på banen.

Danmark møder som nævnt Belgien, der indledte EM med at slå Rusland 3-0. Danmark tabte som bekendt 1-0 til Finland, efter kampen blev genoptaget. På det tidspunkt havde den været afbrudt i 108 minutter, mens Eriksen først modtog behandling, og spillerne siden varmende op på ny.

Seneste nyt om Christian Eriksen er, at hans tilstand fortsat er stabil, og at han efter omstændighederne har det fint.






Napoli-chok på vej




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Lyon forhandler med dansk profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Vil hente FC Midtjylland-profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Snart sker det