Der har det seneste døgn hersket kaos omkring det danske landsholds forberedelse til onsdagen landskampe mod Sverige. I forvejen kan spillere fra de engelske klubber ikke deltage op grund af de engelske indrejseregler omkring personer, der har opholdt sig i Danmark, hvilket har resulteret i hele syv afbud.
Tirsdag blev Robert Skov og en landsholds-massør så konstateret corona-smittede, hvilket sendte yderligere ni spillere og landstræner-teamet i isolation og dermed ud af landskampen.
Stribevis af Superliga-spillere er nu indkaldt til at repræsentere det danske landshold, der får Ebbe Sand som landstræner-vikar imens at Hjulmand og Wieghorst må følge kampen fra hotelværelset i Helsingør.
Men på trods af den efterhånden noget udvandede danske trup, har kampen absolut høj prioritet for DBU og det danske landshold. Der er nemlig vigtige koefficientpoint på spil i forhold til december måneds lodtrækning til VM-kvalifikationen.
For Danmark er i øjeblikket placeret som nummer syv af de europæiske lande på den aktuelle verdensrangliste, og da de 10 bedst placerede europæiske lande bliver topseedet til VM-kvalifikationen, er det afgørende, at de kommende tre landskampe skal sørge for at holde Danmark inden for det fineste selskab.
Imens der ved EM er 24 deltagerlande, er der ved næste års VM-slutrunde kun 13 europæiske lande med, hvilket kun understreger sværhedsgraden i at komme med til et VM.
– Det er helt vanvittigt vigtigt at blive førsteseedet. Hvis vi er topseedet, skal vi ikke forbi de allerbedste nationer i vores pulje for at blive etter og komme til VM, som er et vigtigt mål. Det betyder rigtig meget, siger Kasper Hjulmand til Tv2.dk
Den 26. november gøres verdensranglisten op og afgør hvilke 10 lande, der bliver topseedet til den kommende lodtrækning til VM-kvalifikationen. Derfor er både aftenens kamp mod Sverige og de to kommende Nations League-opgør mod Island og Belgien afgørende for Danmarks placering og seedning.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk
