– Derfor har jeg valgt Mads Bech Sørensen

Brian Riemer har indkaldt Mads Bech Sørensen, Matt O'Riley og Anton Gaaei til landsholdstruppen, og landstræneren mener, at FCM-anføreren blandt andet har vist, at han kan være med på højeste niveau.



HELSINGØR (Tipsbladet): To kan få debut, mens den tredje har ganske få landskampe på CV'et.

Lørdag udtog Brian Riemer tre nye spillere til den danske landsholdstrup inden mandagens vigtige kamp mod Serbien. 

Joachim Andersen, Pierre-Emile Højbjerg og Alexander Bah er blevet sendt hjem, og ind er kommet Mads Bech Sørensen fra FC Midtjylland, Matt O'Riley fra Brighton og Anton Gaaei fra Ajax. 

Over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse satte landstræneren ord på de nytilkomne. 

Mads Bech Sørensen og Anton Gaaei kan få debut for A-landsholdet, mens O'Riley har spillet to A-landskampe tidligere.

– Jeg kender Mads Bech særdeles godt, og han er indkaldt, fordi jeg ved, hvor godt han har præsteret over lang tid både i Championship og Premier League. Der har han vist, at han kan holde niveau, også mod de bedste. Nu har han erobret pladsen på Danmarks bedste fodboldhold som anfører.

– Han fortjener den mulighed og kender systemet samt spillet med mange af spillerne før, så ham er jeg helt tryg ved at få ind og spille med om pladserne i midterforsvaret. Så har vi Anton, som jo havde en lidt svær tid i Ajax, da han startede op, men han har fundet fødderne og spillet nogle gode 90 minutters kampe for nylig.

– Jeg var lidt i tvivl, om jeg skulle gå med en lidt mere rutineret spiller, men jeg talte med Steffen Højer. Han spillede en super kamp for U21. Derfor var jeg ikke i tvivl om, at det var den rigtige mulighed at give ham, så han kunne snuse lidt til det. Det var også lige til. Den sidste er så Matt O´Riley. Ham ville jeg have med fra start af, men da jeg lavede mit hold, var han skadet.

– Vi udtog truppen, så skrev han om aftenen dagen før: 'Hej Brian, jeg skal spille'. Og der tænkte jeg: 'Det var da fint, Matt'. Men han har været skadet i lang tid, så det var den rigtige beslutning, at han ikke skulle med til at starte med. Han har vist, at han kan gøre det mod de bedste og gøre en forskel. Der bliver ikke tale om, at Matt skal starte inde for os. Det er han ikke klar til, men et indhop, hvis vi har brug for et mål, er jeg sikker på, at han er god for. Derfor er jeg ikke i tvivl, at som gamechanger var det det rigtige, fortæller Brian Riemer. 

Relativt simpelt
Landstræneren satte også lidt flere ord på udtagelsen af FCM-anføreren, og han nævner, at en del midterforsvarere er skadet i øjeblikket.

– Jeg har valgt Mads Bech, fordi jeg gerne vil have Mads Bech, men Rasmussen er skadet og kan ikke spille. På den måde er det ikke derfor, at Mads er taget med, men det er en af grundene til, at han (Jacob Rasmussen, red.) ikke er her.

– Det var relativt simpelt. Asger Sørensen og Rasmus Nicolaisen er også skadede, så det var ikke emner. En landstræners lod er at vælge dem, der kan spille, og så skal jeg se, hvilke 11 spillere der er mest klar og fitte til at gå på banen for at give det resultat, som vi har behov for.

Danmark møder Serbien i Serbien mandag klokken 20.45, og Tipsbladet er til stede i Leskovac for at dække opgøret. Her skal Danmark bruge et point for at sikre gruppens andenplads.







LIVE

LIVE: Froholdt og Schjelderup forbigået

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Hård kritik af FCM-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

AGF – FC Nordsjælland

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Barcelona klager til UEFA

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Liverpool – Fulham

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Chelsea – Manchester City

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Nu er han tilbage for Brøndby

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Det er en katastrofe for Brøndby

Glem det, Leicester!