HELSINGØR (Tipsbladet): To kan få debut, mens den tredje har ganske få landskampe på CV'et.
Lørdag udtog Brian Riemer tre nye spillere til den danske landsholdstrup inden mandagens vigtige kamp mod Serbien.
Joachim Andersen, Pierre-Emile Højbjerg og Alexander Bah er blevet sendt hjem, og ind er kommet Mads Bech Sørensen fra FC Midtjylland, Matt O'Riley fra Brighton og Anton Gaaei fra Ajax.
Over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse satte landstræneren ord på de nytilkomne.
Mads Bech Sørensen og Anton Gaaei kan få debut for A-landsholdet, mens O'Riley har spillet to A-landskampe tidligere.
– Jeg kender Mads Bech særdeles godt, og han er indkaldt, fordi jeg ved, hvor godt han har præsteret over lang tid både i Championship og Premier League. Der har han vist, at han kan holde niveau, også mod de bedste. Nu har han erobret pladsen på Danmarks bedste fodboldhold som anfører.
– Han fortjener den mulighed og kender systemet samt spillet med mange af spillerne før, så ham er jeg helt tryg ved at få ind og spille med om pladserne i midterforsvaret. Så har vi Anton, som jo havde en lidt svær tid i Ajax, da han startede op, men han har fundet fødderne og spillet nogle gode 90 minutters kampe for nylig.
– Jeg var lidt i tvivl, om jeg skulle gå med en lidt mere rutineret spiller, men jeg talte med Steffen Højer. Han spillede en super kamp for U21. Derfor var jeg ikke i tvivl om, at det var den rigtige mulighed at give ham, så han kunne snuse lidt til det. Det var også lige til. Den sidste er så Matt O´Riley. Ham ville jeg have med fra start af, men da jeg lavede mit hold, var han skadet.
– Vi udtog truppen, så skrev han om aftenen dagen før: 'Hej Brian, jeg skal spille'. Og der tænkte jeg: 'Det var da fint, Matt'. Men han har været skadet i lang tid, så det var den rigtige beslutning, at han ikke skulle med til at starte med. Han har vist, at han kan gøre det mod de bedste og gøre en forskel. Der bliver ikke tale om, at Matt skal starte inde for os. Det er han ikke klar til, men et indhop, hvis vi har brug for et mål, er jeg sikker på, at han er god for. Derfor er jeg ikke i tvivl, at som gamechanger var det det rigtige, fortæller Brian Riemer.
Relativt simpelt
Landstræneren satte også lidt flere ord på udtagelsen af FCM-anføreren, og han nævner, at en del midterforsvarere er skadet i øjeblikket.
– Jeg har valgt Mads Bech, fordi jeg gerne vil have Mads Bech, men Rasmussen er skadet og kan ikke spille. På den måde er det ikke derfor, at Mads er taget med, men det er en af grundene til, at han (Jacob Rasmussen, red.) ikke er her.
– Det var relativt simpelt. Asger Sørensen og Rasmus Nicolaisen er også skadede, så det var ikke emner. En landstræners lod er at vælge dem, der kan spille, og så skal jeg se, hvilke 11 spillere der er mest klar og fitte til at gå på banen for at give det resultat, som vi har behov for.
Danmark møder Serbien i Serbien mandag klokken 20.45, og Tipsbladet er til stede i Leskovac for at dække opgøret. Her skal Danmark bruge et point for at sikre gruppens andenplads.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
LIVE
LIVE: Dansker turde ikke sparke
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Pinligt! Danmark brænder på stribe
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
Italien under massivt pres
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER