HELSINGØR (Tipsbladet): To kan få debut, mens den tredje har ganske få landskampe på CV'et.
Lørdag udtog Brian Riemer tre nye spillere til den danske landsholdstrup inden mandagens vigtige kamp mod Serbien.
Joachim Andersen, Pierre-Emile Højbjerg og Alexander Bah er blevet sendt hjem, og ind er kommet Mads Bech Sørensen fra FC Midtjylland, Matt O'Riley fra Brighton og Anton Gaaei fra Ajax.
Over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse satte landstræneren ord på de nytilkomne.
Mads Bech Sørensen og Anton Gaaei kan få debut for A-landsholdet, mens O'Riley har spillet to A-landskampe tidligere.
– Jeg kender Mads Bech særdeles godt, og han er indkaldt, fordi jeg ved, hvor godt han har præsteret over lang tid både i Championship og Premier League. Der har han vist, at han kan holde niveau, også mod de bedste. Nu har han erobret pladsen på Danmarks bedste fodboldhold som anfører.
– Han fortjener den mulighed og kender systemet samt spillet med mange af spillerne før, så ham er jeg helt tryg ved at få ind og spille med om pladserne i midterforsvaret. Så har vi Anton, som jo havde en lidt svær tid i Ajax, da han startede op, men han har fundet fødderne og spillet nogle gode 90 minutters kampe for nylig.
– Jeg var lidt i tvivl, om jeg skulle gå med en lidt mere rutineret spiller, men jeg talte med Steffen Højer. Han spillede en super kamp for U21. Derfor var jeg ikke i tvivl om, at det var den rigtige mulighed at give ham, så han kunne snuse lidt til det. Det var også lige til. Den sidste er så Matt O´Riley. Ham ville jeg have med fra start af, men da jeg lavede mit hold, var han skadet.
– Vi udtog truppen, så skrev han om aftenen dagen før: 'Hej Brian, jeg skal spille'. Og der tænkte jeg: 'Det var da fint, Matt'. Men han har været skadet i lang tid, så det var den rigtige beslutning, at han ikke skulle med til at starte med. Han har vist, at han kan gøre det mod de bedste og gøre en forskel. Der bliver ikke tale om, at Matt skal starte inde for os. Det er han ikke klar til, men et indhop, hvis vi har brug for et mål, er jeg sikker på, at han er god for. Derfor er jeg ikke i tvivl, at som gamechanger var det det rigtige, fortæller Brian Riemer.
Relativt simpelt
Landstræneren satte også lidt flere ord på udtagelsen af FCM-anføreren, og han nævner, at en del midterforsvarere er skadet i øjeblikket.
– Jeg har valgt Mads Bech, fordi jeg gerne vil have Mads Bech, men Rasmussen er skadet og kan ikke spille. På den måde er det ikke derfor, at Mads er taget med, men det er en af grundene til, at han (Jacob Rasmussen, red.) ikke er her.
– Det var relativt simpelt. Asger Sørensen og Rasmus Nicolaisen er også skadede, så det var ikke emner. En landstræners lod er at vælge dem, der kan spille, og så skal jeg se, hvilke 11 spillere der er mest klar og fitte til at gå på banen for at give det resultat, som vi har behov for.
Danmark møder Serbien i Serbien mandag klokken 20.45, og Tipsbladet er til stede i Leskovac for at dække opgøret. Her skal Danmark bruge et point for at sikre gruppens andenplads.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Argentinske klubber strejker
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
‘Schmedes er under pres’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’