HELSINGØR (Tipsbladet): To kan få debut, mens den tredje har ganske få landskampe på CV'et.
Lørdag udtog Brian Riemer tre nye spillere til den danske landsholdstrup inden mandagens vigtige kamp mod Serbien.
Joachim Andersen, Pierre-Emile Højbjerg og Alexander Bah er blevet sendt hjem, og ind er kommet Mads Bech Sørensen fra FC Midtjylland, Matt O'Riley fra Brighton og Anton Gaaei fra Ajax.
Over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse satte landstræneren ord på de nytilkomne.
Mads Bech Sørensen og Anton Gaaei kan få debut for A-landsholdet, mens O'Riley har spillet to A-landskampe tidligere.
– Jeg kender Mads Bech særdeles godt, og han er indkaldt, fordi jeg ved, hvor godt han har præsteret over lang tid både i Championship og Premier League. Der har han vist, at han kan holde niveau, også mod de bedste. Nu har han erobret pladsen på Danmarks bedste fodboldhold som anfører.
– Han fortjener den mulighed og kender systemet samt spillet med mange af spillerne før, så ham er jeg helt tryg ved at få ind og spille med om pladserne i midterforsvaret. Så har vi Anton, som jo havde en lidt svær tid i Ajax, da han startede op, men han har fundet fødderne og spillet nogle gode 90 minutters kampe for nylig.
– Jeg var lidt i tvivl, om jeg skulle gå med en lidt mere rutineret spiller, men jeg talte med Steffen Højer. Han spillede en super kamp for U21. Derfor var jeg ikke i tvivl om, at det var den rigtige mulighed at give ham, så han kunne snuse lidt til det. Det var også lige til. Den sidste er så Matt O´Riley. Ham ville jeg have med fra start af, men da jeg lavede mit hold, var han skadet.
– Vi udtog truppen, så skrev han om aftenen dagen før: 'Hej Brian, jeg skal spille'. Og der tænkte jeg: 'Det var da fint, Matt'. Men han har været skadet i lang tid, så det var den rigtige beslutning, at han ikke skulle med til at starte med. Han har vist, at han kan gøre det mod de bedste og gøre en forskel. Der bliver ikke tale om, at Matt skal starte inde for os. Det er han ikke klar til, men et indhop, hvis vi har brug for et mål, er jeg sikker på, at han er god for. Derfor er jeg ikke i tvivl, at som gamechanger var det det rigtige, fortæller Brian Riemer.
Relativt simpelt
Landstræneren satte også lidt flere ord på udtagelsen af FCM-anføreren, og han nævner, at en del midterforsvarere er skadet i øjeblikket.
– Jeg har valgt Mads Bech, fordi jeg gerne vil have Mads Bech, men Rasmussen er skadet og kan ikke spille. På den måde er det ikke derfor, at Mads er taget med, men det er en af grundene til, at han (Jacob Rasmussen, red.) ikke er her.
– Det var relativt simpelt. Asger Sørensen og Rasmus Nicolaisen er også skadede, så det var ikke emner. En landstræners lod er at vælge dem, der kan spille, og så skal jeg se, hvilke 11 spillere der er mest klar og fitte til at gå på banen for at give det resultat, som vi har behov for.
Danmark møder Serbien i Serbien mandag klokken 20.45, og Tipsbladet er til stede i Leskovac for at dække opgøret. Her skal Danmark bruge et point for at sikre gruppens andenplads.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
AVIS
‘Det er slut’
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TOPNYHED