– Derfor har jeg valgt Mads Bech Sørensen

Brian Riemer har indkaldt Mads Bech Sørensen, Matt O'Riley og Anton Gaaei til landsholdstruppen, og landstræneren mener, at FCM-anføreren blandt andet har vist, at han kan være med på højeste niveau.



HELSINGØR (Tipsbladet): To kan få debut, mens den tredje har ganske få landskampe på CV'et.

Lørdag udtog Brian Riemer tre nye spillere til den danske landsholdstrup inden mandagens vigtige kamp mod Serbien. 

Joachim Andersen, Pierre-Emile Højbjerg og Alexander Bah er blevet sendt hjem, og ind er kommet Mads Bech Sørensen fra FC Midtjylland, Matt O'Riley fra Brighton og Anton Gaaei fra Ajax. 

Over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse satte landstræneren ord på de nytilkomne. 

Mads Bech Sørensen og Anton Gaaei kan få debut for A-landsholdet, mens O'Riley har spillet to A-landskampe tidligere.

– Jeg kender Mads Bech særdeles godt, og han er indkaldt, fordi jeg ved, hvor godt han har præsteret over lang tid både i Championship og Premier League. Der har han vist, at han kan holde niveau, også mod de bedste. Nu har han erobret pladsen på Danmarks bedste fodboldhold som anfører.

– Han fortjener den mulighed og kender systemet samt spillet med mange af spillerne før, så ham er jeg helt tryg ved at få ind og spille med om pladserne i midterforsvaret. Så har vi Anton, som jo havde en lidt svær tid i Ajax, da han startede op, men han har fundet fødderne og spillet nogle gode 90 minutters kampe for nylig.

– Jeg var lidt i tvivl, om jeg skulle gå med en lidt mere rutineret spiller, men jeg talte med Steffen Højer. Han spillede en super kamp for U21. Derfor var jeg ikke i tvivl om, at det var den rigtige mulighed at give ham, så han kunne snuse lidt til det. Det var også lige til. Den sidste er så Matt O´Riley. Ham ville jeg have med fra start af, men da jeg lavede mit hold, var han skadet.

– Vi udtog truppen, så skrev han om aftenen dagen før: 'Hej Brian, jeg skal spille'. Og der tænkte jeg: 'Det var da fint, Matt'. Men han har været skadet i lang tid, så det var den rigtige beslutning, at han ikke skulle med til at starte med. Han har vist, at han kan gøre det mod de bedste og gøre en forskel. Der bliver ikke tale om, at Matt skal starte inde for os. Det er han ikke klar til, men et indhop, hvis vi har brug for et mål, er jeg sikker på, at han er god for. Derfor er jeg ikke i tvivl, at som gamechanger var det det rigtige, fortæller Brian Riemer. 

Relativt simpelt
Landstræneren satte også lidt flere ord på udtagelsen af FCM-anføreren, og han nævner, at en del midterforsvarere er skadet i øjeblikket.

– Jeg har valgt Mads Bech, fordi jeg gerne vil have Mads Bech, men Rasmussen er skadet og kan ikke spille. På den måde er det ikke derfor, at Mads er taget med, men det er en af grundene til, at han (Jacob Rasmussen, red.) ikke er her.

– Det var relativt simpelt. Asger Sørensen og Rasmus Nicolaisen er også skadede, så det var ikke emner. En landstræners lod er at vælge dem, der kan spille, og så skal jeg se, hvilke 11 spillere der er mest klar og fitte til at gå på banen for at give det resultat, som vi har behov for.

Danmark møder Serbien i Serbien mandag klokken 20.45, og Tipsbladet er til stede i Leskovac for at dække opgøret. Her skal Danmark bruge et point for at sikre gruppens andenplads.





Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!




EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Rystede eksperter slår alarm om Larsson



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Er der 120 millioner i klubkassen?

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Albert Rudé er færdig i Kolding

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Alexander Lind blæst bagover

Mbappé afviser teori

Dansker drillet af Mourinho

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

– Presset er på Danmark!

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Josip Radošević på samtlige forsider

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Kan ryge 9 millioner ned i løn



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Han ville være guf for større Superliga-klubber

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

– Glem 4-4-4-4-0

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

The Gunners deprimerer The Blues

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?