Thomas Tuchel udtog fredag sin første trup som engelsk landstræner, og her glimrede en af Englands største stjerner ved sit fravær.
Jack Grealish fra Manchester City var nemlig ikke at finde i truppen, og i stedet havde Tuchel valgt at udtage Anthony Gordon fra Newcastle og Marcus Rashford fra Aston Villa til venstrekanten.
Over for den engelske presse forklarer Thomas Tuchel, hvorfor han har valgt, som han har gjort.
– Jeg elsker Jack. Jeg elsker alt ved ham. Jeg elsker hans personlighed, jeg elsker hans kvalitet. Drengen har mod. Han kan tage presset, og han er ikke bange, hvis Bernabeu pifter ad ham, når han er på bolden.
– Så er han en spiller, der burde være tilgængelig og kunne have indflydelse på vores trup? Ja, 100 procent. Men på det seneste har han simpelthen ingen rytme, og det er han og jeg 100 procent enige i, siger Thomas Tuchel ifølge The Sun.
Tuchel fortæller også, at Jack Grealish selv har fortalt, at han har svært ved at finde rytme og spille godt, når han spiller så lidt, som han gør i øjeblikket.
Samtidig roser Englands landstræner Manchester City-spilleren for sin personlighed, mens han også gør det klart, at det virale klip af Jack Grealish på en bytur, som florerede for nylig, ikke er optimalt.
– Det kommer også med ansvar uden for banen, og selvfølgelig er det ikke ideelt, at han er i aviserne og derude i offentligheden, siger Thomas Tuchel, der dog fastslår:
– Men det var ikke grunden til ikke at vælge ham. Det var sportsligt, og på den position har Anthony Gordon mere rytme, flere minutter, mere intensitet, og det samme har Marcus (Rashford). Så de to var valgene foran ham.
Jack Grealish, 29 år, har spillet godt 34 minutter for Manchester City i Premier League siden årsskiftet.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
USA – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Belgien – Senegal
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER