Thomas Tuchel udtog fredag sin første trup som engelsk landstræner, og her glimrede en af Englands største stjerner ved sit fravær.
Jack Grealish fra Manchester City var nemlig ikke at finde i truppen, og i stedet havde Tuchel valgt at udtage Anthony Gordon fra Newcastle og Marcus Rashford fra Aston Villa til venstrekanten.
Over for den engelske presse forklarer Thomas Tuchel, hvorfor han har valgt, som han har gjort.
– Jeg elsker Jack. Jeg elsker alt ved ham. Jeg elsker hans personlighed, jeg elsker hans kvalitet. Drengen har mod. Han kan tage presset, og han er ikke bange, hvis Bernabeu pifter ad ham, når han er på bolden.
– Så er han en spiller, der burde være tilgængelig og kunne have indflydelse på vores trup? Ja, 100 procent. Men på det seneste har han simpelthen ingen rytme, og det er han og jeg 100 procent enige i, siger Thomas Tuchel ifølge The Sun.
Tuchel fortæller også, at Jack Grealish selv har fortalt, at han har svært ved at finde rytme og spille godt, når han spiller så lidt, som han gør i øjeblikket.
Samtidig roser Englands landstræner Manchester City-spilleren for sin personlighed, mens han også gør det klart, at det virale klip af Jack Grealish på en bytur, som florerede for nylig, ikke er optimalt.
– Det kommer også med ansvar uden for banen, og selvfølgelig er det ikke ideelt, at han er i aviserne og derude i offentligheden, siger Thomas Tuchel, der dog fastslår:
– Men det var ikke grunden til ikke at vælge ham. Det var sportsligt, og på den position har Anthony Gordon mere rytme, flere minutter, mere intensitet, og det samme har Marcus (Rashford). Så de to var valgene foran ham.
Jack Grealish, 29 år, har spillet godt 34 minutter for Manchester City i Premier League siden årsskiftet.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Arlington
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Chok – henter første VM-point nogensinde
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Ny kontrakt før VM-åbner
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
NYHEDER