Det polske fodboldforbund, PZPN, har tidligere været i modvind, og nu rammes forbundet af endnu en skandale.
Mediet meczyki.pl kan således fortælle, at folk fra det polske fodboldforbund fik stillet et "hav af gratis vodka" til rådighed under VM-slutrunden i Qatar sidste år. Udenrigsministeriet og den polske ambassade i Qatar var angiveligt involverede i missionen, selvom det er ulovligt at tage alkohol med ind i landet.
Derudover fik man transporteret Kabanos-pølser, der er en populær spise i Polen, til Qatar, selvom svinekød også er ulovligt.
– Hos PZPN har vi etableret et tæt samarbejde med den polske ambassade i Doha. Den polske ambassadør i Qatar besøgte forbundets hovedkvarter i Warzawa to gange. Ambassadøren hjalp PZPN-kontoret med at verificere troværdigheden og pålideligheden af lokale forretningsenheder, der skulle levere varer til PZPN.
– PZPN og ambassaden påtog sig også det fælles initiativ at organisere "polske dage i Doha," hvis formål var at promovere Polen, herunder mad og drikkevarer, i det qatariske samfund. Sådan viste importen af store mængder alkohol sig at være en formalitet, fortæller en anonym kilde, der var medansvarlig for at få varerne til Qatar til meczyki.pl.
På det sociale medie X har det polske fodboldforbund siden forklaret sig.
– Det polske fodboldforbunds samarbejde med den polske ambassade i Qatar blev reguleret af en partnerskabsaftale underskrevet af repræsentanter for begge institutioner. Formålet med aftalen var samarbejdet mellem det polske fodboldforbund og ambassaden i den fælles organisering af projekter under projektet med titlen: "Promovering af polsk mad, Polen smager godt – under FIFA World Cup i fodbold 2022."
– Målet med projektet var at styrke Polens positive image, fremme den polske økonomi og udvikle polsk eksport af produkter fra landbrugsfødevaresektoren samt forbedre anerkendelsen af polske produkter i staten Qatar, skriver PZPN blandt andet.
Polen røg ud i ottendedelsfinalen efter et 3-1-nederlag til Frankrig.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Jordan – Argentina
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT