Forbund i modvind: Tog vodka med til VM i Qatar

Det polske fodboldforbund fik bragt en stor mængde vodka til VM i Qatar, selvom det er forbudt at medbringe alkohol til oliestaten.



Det polske fodboldforbund, PZPN, har tidligere været i modvind, og nu rammes forbundet af endnu en skandale.

Mediet meczyki.pl kan således fortælle, at folk fra det polske fodboldforbund fik stillet et "hav af gratis vodka" til rådighed under VM-slutrunden i Qatar sidste år. Udenrigsministeriet og den polske ambassade i Qatar var angiveligt involverede i missionen, selvom det er ulovligt at tage alkohol med ind i landet.

Derudover fik man transporteret Kabanos-pølser, der er en populær spise i Polen, til Qatar, selvom svinekød også er ulovligt.

– Hos PZPN har vi etableret et tæt samarbejde med den polske ambassade i Doha. Den polske ambassadør i Qatar besøgte forbundets hovedkvarter i Warzawa to gange. Ambassadøren hjalp PZPN-kontoret med at verificere troværdigheden og pålideligheden af lokale forretningsenheder, der skulle levere varer til PZPN.

– PZPN og ambassaden påtog sig også det fælles initiativ at organisere "polske dage i Doha," hvis formål var at promovere Polen, herunder mad og drikkevarer, i det qatariske samfund. Sådan viste importen af ​​store mængder alkohol sig at være en formalitet, fortæller en anonym kilde, der var medansvarlig for at få varerne til Qatar til meczyki.pl.

På det sociale medie X har det polske fodboldforbund siden forklaret sig.

– Det polske fodboldforbunds samarbejde med den polske ambassade i Qatar blev reguleret af en partnerskabsaftale underskrevet af repræsentanter for begge institutioner. Formålet med aftalen var samarbejdet mellem det polske fodboldforbund og ambassaden i den fælles organisering af projekter under projektet med titlen: "Promovering af polsk mad, Polen smager godt – under FIFA World Cup i fodbold 2022."

– Målet med projektet var at styrke Polens positive image, fremme den polske økonomi og udvikle polsk eksport af produkter fra landbrugsfødevaresektoren samt forbedre anerkendelsen af ​​polske produkter i staten Qatar, skriver PZPN blandt andet.

Polen røg ud i ottendedelsfinalen efter et 3-1-nederlag til Frankrig.



Marokko mishandler Mali

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

‘Den værste transfer nogensinde’

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Supercomputer: Værste nogensinde!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

– Han har været en decideret atombombe

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Magisk aften for FC København-stjerne

AFCON inviterer til gratis fodbold

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Det er til dumpekarakter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han peger på Simon Kjær

Klart ønske fra Ruben Amorim

Eriksen med kontant udmelding

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Brøndby-stjerne med stor donation

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt