Forbund i modvind: Tog vodka med til VM i Qatar

Det polske fodboldforbund fik bragt en stor mængde vodka til VM i Qatar, selvom det er forbudt at medbringe alkohol til oliestaten.



Det polske fodboldforbund, PZPN, har tidligere været i modvind, og nu rammes forbundet af endnu en skandale.

Mediet meczyki.pl kan således fortælle, at folk fra det polske fodboldforbund fik stillet et "hav af gratis vodka" til rådighed under VM-slutrunden i Qatar sidste år. Udenrigsministeriet og den polske ambassade i Qatar var angiveligt involverede i missionen, selvom det er ulovligt at tage alkohol med ind i landet.

Derudover fik man transporteret Kabanos-pølser, der er en populær spise i Polen, til Qatar, selvom svinekød også er ulovligt.

– Hos PZPN har vi etableret et tæt samarbejde med den polske ambassade i Doha. Den polske ambassadør i Qatar besøgte forbundets hovedkvarter i Warzawa to gange. Ambassadøren hjalp PZPN-kontoret med at verificere troværdigheden og pålideligheden af lokale forretningsenheder, der skulle levere varer til PZPN.

– PZPN og ambassaden påtog sig også det fælles initiativ at organisere "polske dage i Doha," hvis formål var at promovere Polen, herunder mad og drikkevarer, i det qatariske samfund. Sådan viste importen af ​​store mængder alkohol sig at være en formalitet, fortæller en anonym kilde, der var medansvarlig for at få varerne til Qatar til meczyki.pl.

På det sociale medie X har det polske fodboldforbund siden forklaret sig.

– Det polske fodboldforbunds samarbejde med den polske ambassade i Qatar blev reguleret af en partnerskabsaftale underskrevet af repræsentanter for begge institutioner. Formålet med aftalen var samarbejdet mellem det polske fodboldforbund og ambassaden i den fælles organisering af projekter under projektet med titlen: "Promovering af polsk mad, Polen smager godt – under FIFA World Cup i fodbold 2022."

– Målet med projektet var at styrke Polens positive image, fremme den polske økonomi og udvikle polsk eksport af produkter fra landbrugsfødevaresektoren samt forbedre anerkendelsen af ​​polske produkter i staten Qatar, skriver PZPN blandt andet.

Polen røg ud i ottendedelsfinalen efter et 3-1-nederlag til Frankrig.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Frankrig – Irak



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Uruguay – Kap Verde



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Jordan – Algeriet

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

I dialog med Steve Cooper

Spanien – Saudi-Arabien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Spanien udstiller famlende saudiarabere