Forbund i modvind: Tog vodka med til VM i Qatar

Det polske fodboldforbund fik bragt en stor mængde vodka til VM i Qatar, selvom det er forbudt at medbringe alkohol til oliestaten.



Det polske fodboldforbund, PZPN, har tidligere været i modvind, og nu rammes forbundet af endnu en skandale.

Mediet meczyki.pl kan således fortælle, at folk fra det polske fodboldforbund fik stillet et "hav af gratis vodka" til rådighed under VM-slutrunden i Qatar sidste år. Udenrigsministeriet og den polske ambassade i Qatar var angiveligt involverede i missionen, selvom det er ulovligt at tage alkohol med ind i landet.

Derudover fik man transporteret Kabanos-pølser, der er en populær spise i Polen, til Qatar, selvom svinekød også er ulovligt.

– Hos PZPN har vi etableret et tæt samarbejde med den polske ambassade i Doha. Den polske ambassadør i Qatar besøgte forbundets hovedkvarter i Warzawa to gange. Ambassadøren hjalp PZPN-kontoret med at verificere troværdigheden og pålideligheden af lokale forretningsenheder, der skulle levere varer til PZPN.

– PZPN og ambassaden påtog sig også det fælles initiativ at organisere "polske dage i Doha," hvis formål var at promovere Polen, herunder mad og drikkevarer, i det qatariske samfund. Sådan viste importen af ​​store mængder alkohol sig at være en formalitet, fortæller en anonym kilde, der var medansvarlig for at få varerne til Qatar til meczyki.pl.

På det sociale medie X har det polske fodboldforbund siden forklaret sig.

– Det polske fodboldforbunds samarbejde med den polske ambassade i Qatar blev reguleret af en partnerskabsaftale underskrevet af repræsentanter for begge institutioner. Formålet med aftalen var samarbejdet mellem det polske fodboldforbund og ambassaden i den fælles organisering af projekter under projektet med titlen: "Promovering af polsk mad, Polen smager godt – under FIFA World Cup i fodbold 2022."

– Målet med projektet var at styrke Polens positive image, fremme den polske økonomi og udvikle polsk eksport af produkter fra landbrugsfødevaresektoren samt forbedre anerkendelsen af ​​polske produkter i staten Qatar, skriver PZPN blandt andet.

Polen røg ud i ottendedelsfinalen efter et 3-1-nederlag til Frankrig.





Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’


Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Manchester United rasende

Brøndby bekræfter salg

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

– Overdrevet og unuanceret

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Hård kritik af FC København-stjerne

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Albert Grønbæk skifter agent

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt