Forbund i modvind: Tog vodka med til VM i Qatar

Det polske fodboldforbund fik bragt en stor mængde vodka til VM i Qatar, selvom det er forbudt at medbringe alkohol til oliestaten.



Det polske fodboldforbund, PZPN, har tidligere været i modvind, og nu rammes forbundet af endnu en skandale.

Mediet meczyki.pl kan således fortælle, at folk fra det polske fodboldforbund fik stillet et "hav af gratis vodka" til rådighed under VM-slutrunden i Qatar sidste år. Udenrigsministeriet og den polske ambassade i Qatar var angiveligt involverede i missionen, selvom det er ulovligt at tage alkohol med ind i landet.

Derudover fik man transporteret Kabanos-pølser, der er en populær spise i Polen, til Qatar, selvom svinekød også er ulovligt.

– Hos PZPN har vi etableret et tæt samarbejde med den polske ambassade i Doha. Den polske ambassadør i Qatar besøgte forbundets hovedkvarter i Warzawa to gange. Ambassadøren hjalp PZPN-kontoret med at verificere troværdigheden og pålideligheden af lokale forretningsenheder, der skulle levere varer til PZPN.

– PZPN og ambassaden påtog sig også det fælles initiativ at organisere "polske dage i Doha," hvis formål var at promovere Polen, herunder mad og drikkevarer, i det qatariske samfund. Sådan viste importen af ​​store mængder alkohol sig at være en formalitet, fortæller en anonym kilde, der var medansvarlig for at få varerne til Qatar til meczyki.pl.

På det sociale medie X har det polske fodboldforbund siden forklaret sig.

– Det polske fodboldforbunds samarbejde med den polske ambassade i Qatar blev reguleret af en partnerskabsaftale underskrevet af repræsentanter for begge institutioner. Formålet med aftalen var samarbejdet mellem det polske fodboldforbund og ambassaden i den fælles organisering af projekter under projektet med titlen: "Promovering af polsk mad, Polen smager godt – under FIFA World Cup i fodbold 2022."

– Målet med projektet var at styrke Polens positive image, fremme den polske økonomi og udvikle polsk eksport af produkter fra landbrugsfødevaresektoren samt forbedre anerkendelsen af ​​polske produkter i staten Qatar, skriver PZPN blandt andet.

Polen røg ud i ottendedelsfinalen efter et 3-1-nederlag til Frankrig.



– Det har man nok aldrig set før

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Her er alle VM-puljerne

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Saver United-stjerne over

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Dybt skuffet og trist

Her er Danmarks VM-gruppe

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Ikke sket siden Kamil Wilczek

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

DBU giver fans fem års karantæne

Jonas Wind er i København

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Her er alle VM-grupperne

Griner af AaB-rygte

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Her kan du se VM-lodtrækningen

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

FC Fredericia – OB

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme