Brian Riemer har i den grad rystet posen til aftenens vigtige Nations League-kamp mod Serbien.
Hele seks ændringer her den nye landstræner lavet i forhold til fredagens 2-1-nederlag til Spanien, og i optakten til aftenens kamp mod Serbien udtrykte TV 2-ekspert David Nielsen bekymring over Danmarks opstilling.
– Der er ingen tvivl om, at Serbien kommer med alt, der skal til, og vores hold har en del ændringer. Jeg synes, at vi stiller, på papiret, med det svageste landshold, vi har spillet med siden vi stillede med vikarlandsholdet. Det mener jeg faktisk.
– Det handler ikke om, at spillerne ikke er dygtige nok, men vi mangler noget noget erfaring og nogle krumtapper, lød det fra David Nielsen i TV 2's studie.
Den tidligere AGF- og Lyngby-træner uddybede herefter sin holdning.
– Jeg siger bare, at det på papiret er det svageste landshold (siden vikarlandsholdet, red.). Vi har nogle spillere, der kommer ind, vi spiller med en debutant på højre back (Mads Roerslev fra Brentford, red.), og vi stiller med en midtbanekonstellation, vi ikke har prøvet før og som er meget offensiv, hvilket selvfølgelig klæder os, men som også kan blive lidt letbenet.
– Der hviler et stort ansvar på Hjulmand derinde. Det bliver spændende at se. Jeg håber på, at grunden til, at vi gør det her, er fordi vi stiller med dem, der har mest lyst til at spille kampen. For så får vi den rigtige mentalitet, lød det fra David Nielsen.
Det er klokken 20.45, at Danmark og Serbien mødes i Leskovac.
Det var tilbage i 2018, at Danmark stillede med et vikarlandshold i en venskabskamp mod Slovakiet, fordi der på det daværende tidspunkt var en konflikt mellem DBU og landsholdsspillerne.
Danmarks startopstilling:
Kasper Schmeichel – Mads Roerslev, Victor Nelsson, Jannik Vestergaard, Victor Kristiansen – Gustav Isaksen, Christian Eriksen, Morten Hjulmand, Mikkel Damsgaard – Yussuf Poulsen, Kasper Dolberg
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
OPTAKT