– Det svageste landshold siden vikarlandsholdet

På papiret er det ikke en særligt stærk startopstilling, som Brian Riemer har valgt mod Serbien, mener TV 2-ekspert David Nielsen.



Brian Riemer har i den grad rystet posen til aftenens vigtige Nations League-kamp mod Serbien. 

Hele seks ændringer her den nye landstræner lavet i forhold til fredagens 2-1-nederlag til Spanien, og i optakten til aftenens kamp mod Serbien udtrykte TV 2-ekspert David Nielsen bekymring over Danmarks opstilling.

– Der er ingen tvivl om, at Serbien kommer med alt, der skal til, og vores hold har en del ændringer. Jeg synes, at vi stiller, på papiret, med det svageste landshold, vi har spillet med siden vi stillede med vikarlandsholdet. Det mener jeg faktisk.

– Det handler ikke om, at spillerne ikke er dygtige nok, men vi mangler noget noget erfaring og nogle krumtapper, lød det fra David Nielsen i TV 2's studie. 

Den tidligere AGF- og Lyngby-træner uddybede herefter sin holdning. 

– Jeg siger bare, at det på papiret er det svageste landshold (siden vikarlandsholdet, red.). Vi har nogle spillere, der kommer ind, vi spiller med en debutant på højre back (Mads Roerslev fra Brentford, red.), og vi stiller med en midtbanekonstellation, vi ikke har prøvet før og som er meget offensiv, hvilket selvfølgelig klæder os, men som også kan blive lidt letbenet.

– Der hviler et stort ansvar på Hjulmand derinde. Det bliver spændende at se. Jeg håber på, at grunden til, at vi gør det her, er fordi vi stiller med dem, der har mest lyst til at spille kampen. For så får vi den rigtige mentalitet, lød det fra David Nielsen. 

Det er klokken 20.45, at Danmark og Serbien mødes i Leskovac. 

Det var tilbage i 2018, at Danmark stillede med et vikarlandshold i en venskabskamp mod Slovakiet, fordi der på det daværende tidspunkt var en konflikt mellem DBU og landsholdsspillerne. 

Danmarks startopstilling: 
Kasper Schmeichel – Mads Roerslev, Victor Nelsson, Jannik Vestergaard, Victor Kristiansen – Gustav Isaksen, Christian Eriksen, Morten Hjulmand, Mikkel Damsgaard – Yussuf Poulsen, Kasper Dolberg





Nantes kan overraske i Lens




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

PĂĄ vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Husker du? Xabi Alonsos benhĂĄrde Real Madrid-dom

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie: Køber Højlund for 330 millioner



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– DĂ©t de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lĂĄ til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og fĂĄ stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart rĂĄd til FCM

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Sæsonens dĂĄrligste kendelse’ – nu svarer dommer

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem

– Det var en af de værste dage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Manchester City – Brentford

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis