Brian Riemer har i den grad rystet posen til aftenens vigtige Nations League-kamp mod Serbien.
Hele seks ændringer her den nye landstræner lavet i forhold til fredagens 2-1-nederlag til Spanien, og i optakten til aftenens kamp mod Serbien udtrykte TV 2-ekspert David Nielsen bekymring over Danmarks opstilling.
– Der er ingen tvivl om, at Serbien kommer med alt, der skal til, og vores hold har en del ændringer. Jeg synes, at vi stiller, på papiret, med det svageste landshold, vi har spillet med siden vi stillede med vikarlandsholdet. Det mener jeg faktisk.
– Det handler ikke om, at spillerne ikke er dygtige nok, men vi mangler noget noget erfaring og nogle krumtapper, lød det fra David Nielsen i TV 2's studie.
Den tidligere AGF- og Lyngby-træner uddybede herefter sin holdning.
– Jeg siger bare, at det på papiret er det svageste landshold (siden vikarlandsholdet, red.). Vi har nogle spillere, der kommer ind, vi spiller med en debutant på højre back (Mads Roerslev fra Brentford, red.), og vi stiller med en midtbanekonstellation, vi ikke har prøvet før og som er meget offensiv, hvilket selvfølgelig klæder os, men som også kan blive lidt letbenet.
– Der hviler et stort ansvar på Hjulmand derinde. Det bliver spændende at se. Jeg håber på, at grunden til, at vi gør det her, er fordi vi stiller med dem, der har mest lyst til at spille kampen. For så får vi den rigtige mentalitet, lød det fra David Nielsen.
Det er klokken 20.45, at Danmark og Serbien mødes i Leskovac.
Det var tilbage i 2018, at Danmark stillede med et vikarlandshold i en venskabskamp mod Slovakiet, fordi der på det daværende tidspunkt var en konflikt mellem DBU og landsholdsspillerne.
Danmarks startopstilling:
Kasper Schmeichel – Mads Roerslev, Victor Nelsson, Jannik Vestergaard, Victor Kristiansen – Gustav Isaksen, Christian Eriksen, Morten Hjulmand, Mikkel Damsgaard – Yussuf Poulsen, Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr
Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT