– Det svageste landshold siden vikarlandsholdet

På papiret er det ikke en særligt stærk startopstilling, som Brian Riemer har valgt mod Serbien, mener TV 2-ekspert David Nielsen.



Brian Riemer har i den grad rystet posen til aftenens vigtige Nations League-kamp mod Serbien. 

Hele seks ændringer her den nye landstræner lavet i forhold til fredagens 2-1-nederlag til Spanien, og i optakten til aftenens kamp mod Serbien udtrykte TV 2-ekspert David Nielsen bekymring over Danmarks opstilling.

– Der er ingen tvivl om, at Serbien kommer med alt, der skal til, og vores hold har en del ændringer. Jeg synes, at vi stiller, på papiret, med det svageste landshold, vi har spillet med siden vi stillede med vikarlandsholdet. Det mener jeg faktisk.

– Det handler ikke om, at spillerne ikke er dygtige nok, men vi mangler noget noget erfaring og nogle krumtapper, lød det fra David Nielsen i TV 2's studie. 

Den tidligere AGF- og Lyngby-træner uddybede herefter sin holdning. 

– Jeg siger bare, at det på papiret er det svageste landshold (siden vikarlandsholdet, red.). Vi har nogle spillere, der kommer ind, vi spiller med en debutant på højre back (Mads Roerslev fra Brentford, red.), og vi stiller med en midtbanekonstellation, vi ikke har prøvet før og som er meget offensiv, hvilket selvfølgelig klæder os, men som også kan blive lidt letbenet.

– Der hviler et stort ansvar på Hjulmand derinde. Det bliver spændende at se. Jeg håber på, at grunden til, at vi gør det her, er fordi vi stiller med dem, der har mest lyst til at spille kampen. For så får vi den rigtige mentalitet, lød det fra David Nielsen. 

Det er klokken 20.45, at Danmark og Serbien mødes i Leskovac. 

Det var tilbage i 2018, at Danmark stillede med et vikarlandshold i en venskabskamp mod Slovakiet, fordi der på det daværende tidspunkt var en konflikt mellem DBU og landsholdsspillerne. 

Danmarks startopstilling: 
Kasper Schmeichel – Mads Roerslev, Victor Nelsson, Jannik Vestergaard, Victor Kristiansen – Gustav Isaksen, Christian Eriksen, Morten Hjulmand, Mikkel Damsgaard – Yussuf Poulsen, Kasper Dolberg





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

‘Det er slut’

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Succestræner forlader Premier League-klub

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Storklub har kontaktet Brøndby