Da Åge Hareide sluttede som dansk landstræner, meldte han ud, at han ville gå på pension.
Det viste sig at være en stor, fed løgn.
Siden afskeden med DBU i 2020 har Åge Hareide været klubtræner i Rosenborg og Malmö FF, og søreme om han nu ikke også skal til at være landstræner igen. I sidste uge blev 69-årige Hareide præsenteret som ny mand i spidsen for det islandske landshold, som repræsenterer en nation med under 400.000 indbyggere.
Tipsbladet har taget en snak med Åge Hareide om karrierens tredje landstrænerjob og 14. trænerjob i alt.
– Jeg er meget glad for jobbet. Island er en nation, som på mange måder har vist resten af verden, at man godt kan opnå store ting, selv om man er et meget lille land. Jeg tror, de fleste af os husker EM i Frankrig, hvor Island gjorde det fantastisk på banen og måske endnu mere fantastisk på lægterne, siger Åge Hareide.
Jeg troede, du var gået på pension?
– Ja, det troede jeg også. Men sådan gik det ikke. Det er også noget andet at være landstræner end at være klubtræner. Man arbejder på forskellige måder og har mere tid til at forberede kampene. Det tiltaler mig utrolig meget, og det er en fornøjelse at arbejde på den måde – det gjorde jeg jo også i Danmark.
– Det er også utroligt tiltalende at få mulighed for at træne de bedste spillere i et land. Det er på mange måder en ære, og som landstræner nyder man også, at der ikke er noget transfervindue, man skal bekymre sig om. Der er ikke noget med at købe og sælge spillere – alt drejer sig om spillet på banen, fastslår Hareide.
– Hvad siger familien til, at du alligevel ikke er gået på pension?
– Min kone var meget klar i mælet om, at jeg skulle sige ja til landstrænerjobbet på Island. Jeg må også indrømme, at det faktisk kan være rigtig hårdt at stå op om morgenen og vide, at man ikke skal en skid. Det passede mig utroligt dårligt.
– Når man har noget at holde sig i gang med, mærker man det på en god måde i kroppen, og selv om man har ramt pensionsalderen, er det rart at tænke på, at man har noget at tage sig til.
Vil med til EM i 2024
Åge Hareide har overtaget et landshold, hvor de største profiler er navne som Arnor Sigurdsson, Johann Berg Gudmundsson og Hördur Magnusson krydret med Superliga-spillere som Hákon Arnar Haraldsson, Isak Bergmann Johannesson og Mikael Anderson.
Nordmanden er meget fortrøstningsfuld i forhold til den gruppe af spillere, han nu skal få til at præstere på banen.
– Jeg synes, at holdet består af en god blanding af rutinerede spillere og store talenter, og det, synes jeg, er rigtig fint. Og så er Island bare en nation, der står sammen og arbejder hårdt, og det forplanter sig hele vejen ind på fodboldbanen. Island har altid været stærke kollektive, og så formår landet også at fostre nogle meget store stjerner indimellem, siger Hareide og tilføjer:
– Jeg har trænet mange islændinge i min tid som klubtræner, og det er dejlige spillere at have med at gøre. Det er spillere, man kan stole 100 procent på, og de har en meget stærk karakter. Det er vigtige egenskaber i fodbold. Island er en lille nation, men så må man fokusere på de kvaliteter, man har, og det har islændingene altid været gode til.
Island indledte EM-kvalifikationen med et 0-3-nederlag på udebane til Bosnien-Hercegovina, mens lilleputnationen Liechtenstein fik bøllebank med 7-0 tre dage senere. Gruppen tæller også Portugal, Slovakiet og Luxembourg, og de to bedst placerede nationer kvalificerer sig til EM i Tyskland i 2024. Åge Hareide vil have fingre i en af billetterne.
– Portugal er jo helt åbenlyse favoritter i gruppen, men Bosnien-Hercegovina og Slovakiet er hold, vi kan måle os med – ikke mindst på hjemmebane. Man skal også huske, at der er mulighed for at kvalificere sig til EM via Nations League, så det er slet ikke umuligt, at vi kan komme med til slutrunden, siger han.
Håber du at komme til at møde Danmark på et tidspunkt?
– Ja, det kunne jeg virkelig godt tænke mig. Island var jo det første hold, jeg mødte som landstræner for Danmark. Jeg sad og gennemgik kampen forleden. Dengang var Island på vej til EM, mens Danmark ikke var kvalificeret. Det er sjovt at tænke tilbage på, siger Åge Hareide, der kunne notere sig en 2-1-sejr over Island i sin trænerdebut for Danmark den 24. marts 2016.
Flittigt på besøg i Danmark
Det kan sagtens være, at Åge Hareides ønske om at møde det danske landshold ikke går i opfyldelse, men nordmanden kommer til at opholde sig en hel del i Danmark, hvor mange af de islandske landsholdsemner til dagligt huserer.
Søndag er Åge Hareide på plads i Aarhus til opgøret mellem AGF og FC København, og han regner ligeledes med at besøge Silkeborg og Odense i nærmeste fremtid for at se nærmere på Stefan Thordarson og Aron Elis Thrandarson.
På søndag glæder han sig især til at se Hákon Arnar Haraldsson for FC København.
– Det er absolut en spiller, jeg har lagt mærke til. Han er en lovende spiller med et meget stort potentiale. Han er meget mobil og en god kombinationsspiller. Han skal lære at blive endnu mere afgørende i sit spil – blandt andet i form af mål og oplæg. Men han har gjort det rigtig godt for FCK, siger Åge Hareide, der formentlig også kommer til at udtage Isak Bergmann Johannesson til næste samling, selv om han slider med spilletiden:
– Isak er bestemt også en lovende spiller, som jeg allerede havde et godt øje til, da han var i IFK Norrköping. Jeg håber, han kan slå igennem i FC København. Jeg vil ikke sige, at jeg er bekymret over den manglende spilletid, men jeg håber, at han får mulighed for at udfolde hele sit store potentiale.
Åge Hareide debuterer som Islands landstræner den 17. juni mod Slovakiet, og tre dage senere gælder det Cristiano Ronaldo og holdkammeraterne fra Portugal. Begge opgør spilles på vulkanøen.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
