Direktør dropper AGF

Århus Elite må sige farvel til kommerciel direktør Jørgen Noes, der har sagt sin stilling op.



Kommerciel direktør i Århus Elite A/S, Jørgen Noes, har sagt sin stilling op for at tiltræde en ny stilling i ledelsen af den århusianske vækstvirksomhed, Proshop Europe, meddeler Århus Elite i en pressemeddelese.

Adm. direktør Jan Christensen ærgrer sig over at miste en stærk profil. Begge understreger, at man skilles i bedste gensidige forståelse.

– Jeg er rigtig ked af, at Jørgen Noes forlader os. Han har gjort et stort og meget kvalificeret stykke arbejde. Men jeg forstår på den anden side godt, at han har takket ja til det meget spændende job, som han har fået tilbudt. Jeg hæfter mig ved to positive elementer. Dels at det sker netop nu, hvor det sportsligt går godt i AGF, og hvor vores kommende emissionsproces tegner rigtig positivt – det giver tid til at finde den rette person til at løfte opgaven efter Jørgen. Dels synes jeg, det er positivt, at vi i virksomheden har profiler som Jørgen, der har mulighed for at få et topjob i en spændende virksomhed som Proshop Europe, siger Jan Christensen.

– Århus Elite A/S skylder Jørgen stor tak for den indsats, han har leveret igennem de sidste knap fire år. Virksomheden har udviklet sig betydeligt i den tid, og den proces har Jørgen været en vigtig del af. Han har via sit engagement og store netværk åbnet rigtig mange døre for os. Jeg glæder mig over, at Jørgen har tilkendegivet, at han også fremover vil have tilknytning til Århus Elite og AGF og ønsker det bedste for ham i hans nye job.

Jørgen Noes blev tilbage i 2007, da Lars Windfeld var direktør og overtog styringen af klubben, da Lars Windfeld blev sygemeldt med stress.

Efter Jan Christensens tiltrædelse i maj 2009 har Jørgen Noes sammen med Jan Christensen, Peter Kjærgård og senest også økonomidirektør Dich Stoffer udgjort ledelsen af Århus Elite.

– Motiverne bag mit jobskifte er ganske simple. Jeg fik et tilbud, som jeg ikke kunne sige nej til. Men jeg må indrømme, det var med meget blandede følelser, at jeg traf beslutningen om at sige min stilling op. Hvert eneste minut her i Århus Elite A/S har været spændende, og jeg forlader en organisation, hvor jeg har været omgivet af kompetente og glade kollegaer, og hvor jeg har kunnet arbejde med et væld af udfordrende opgaver. Fra min side skal der lyde en stor tak til alle i og omkring Århus Elite og AGF – ansatte og ledelse, frivillige, samarbejdspartnere og fans. Alle har været med til at gøre det til fire helt unikke år af mit arbejdsliv, siger Jørgen Noes.

Århus Elite sætter nu jagten ind på en ny direktør.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC København kan miste endnu en stjerne

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

‘Spanien var det bedste hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber