Kommerciel direktør i Århus Elite A/S, Jørgen Noes, har sagt sin stilling op for at tiltræde en ny stilling i ledelsen af den århusianske vækstvirksomhed, Proshop Europe, meddeler Århus Elite i en pressemeddelese.
Adm. direktør Jan Christensen ærgrer sig over at miste en stærk profil. Begge understreger, at man skilles i bedste gensidige forståelse.
– Jeg er rigtig ked af, at Jørgen Noes forlader os. Han har gjort et stort og meget kvalificeret stykke arbejde. Men jeg forstår på den anden side godt, at han har takket ja til det meget spændende job, som han har fået tilbudt. Jeg hæfter mig ved to positive elementer. Dels at det sker netop nu, hvor det sportsligt går godt i AGF, og hvor vores kommende emissionsproces tegner rigtig positivt – det giver tid til at finde den rette person til at løfte opgaven efter Jørgen. Dels synes jeg, det er positivt, at vi i virksomheden har profiler som Jørgen, der har mulighed for at få et topjob i en spændende virksomhed som Proshop Europe, siger Jan Christensen.
– Århus Elite A/S skylder Jørgen stor tak for den indsats, han har leveret igennem de sidste knap fire år. Virksomheden har udviklet sig betydeligt i den tid, og den proces har Jørgen været en vigtig del af. Han har via sit engagement og store netværk åbnet rigtig mange døre for os. Jeg glæder mig over, at Jørgen har tilkendegivet, at han også fremover vil have tilknytning til Århus Elite og AGF og ønsker det bedste for ham i hans nye job.
Jørgen Noes blev tilbage i 2007, da Lars Windfeld var direktør og overtog styringen af klubben, da Lars Windfeld blev sygemeldt med stress.
Efter Jan Christensens tiltrædelse i maj 2009 har Jørgen Noes sammen med Jan Christensen, Peter Kjærgård og senest også økonomidirektør Dich Stoffer udgjort ledelsen af Århus Elite.
– Motiverne bag mit jobskifte er ganske simple. Jeg fik et tilbud, som jeg ikke kunne sige nej til. Men jeg må indrømme, det var med meget blandede følelser, at jeg traf beslutningen om at sige min stilling op. Hvert eneste minut her i Århus Elite A/S har været spændende, og jeg forlader en organisation, hvor jeg har været omgivet af kompetente og glade kollegaer, og hvor jeg har kunnet arbejde med et væld af udfordrende opgaver. Fra min side skal der lyde en stor tak til alle i og omkring Århus Elite og AGF – ansatte og ledelse, frivillige, samarbejdspartnere og fans. Alle har været med til at gøre det til fire helt unikke år af mit arbejdsliv, siger Jørgen Noes.
Århus Elite sætter nu jagten ind på en ny direktør.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
Pressede på for FC København-exit
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
OPTAKT