Kommerciel direktør i Århus Elite A/S, Jørgen Noes, har sagt sin stilling op for at tiltræde en ny stilling i ledelsen af den århusianske vækstvirksomhed, Proshop Europe, meddeler Århus Elite i en pressemeddelese.
Adm. direktør Jan Christensen ærgrer sig over at miste en stærk profil. Begge understreger, at man skilles i bedste gensidige forståelse.
– Jeg er rigtig ked af, at Jørgen Noes forlader os. Han har gjort et stort og meget kvalificeret stykke arbejde. Men jeg forstår på den anden side godt, at han har takket ja til det meget spændende job, som han har fået tilbudt. Jeg hæfter mig ved to positive elementer. Dels at det sker netop nu, hvor det sportsligt går godt i AGF, og hvor vores kommende emissionsproces tegner rigtig positivt – det giver tid til at finde den rette person til at løfte opgaven efter Jørgen. Dels synes jeg, det er positivt, at vi i virksomheden har profiler som Jørgen, der har mulighed for at få et topjob i en spændende virksomhed som Proshop Europe, siger Jan Christensen.
– Århus Elite A/S skylder Jørgen stor tak for den indsats, han har leveret igennem de sidste knap fire år. Virksomheden har udviklet sig betydeligt i den tid, og den proces har Jørgen været en vigtig del af. Han har via sit engagement og store netværk åbnet rigtig mange døre for os. Jeg glæder mig over, at Jørgen har tilkendegivet, at han også fremover vil have tilknytning til Århus Elite og AGF og ønsker det bedste for ham i hans nye job.
Jørgen Noes blev tilbage i 2007, da Lars Windfeld var direktør og overtog styringen af klubben, da Lars Windfeld blev sygemeldt med stress.
Efter Jan Christensens tiltrædelse i maj 2009 har Jørgen Noes sammen med Jan Christensen, Peter Kjærgård og senest også økonomidirektør Dich Stoffer udgjort ledelsen af Århus Elite.
– Motiverne bag mit jobskifte er ganske simple. Jeg fik et tilbud, som jeg ikke kunne sige nej til. Men jeg må indrømme, det var med meget blandede følelser, at jeg traf beslutningen om at sige min stilling op. Hvert eneste minut her i Århus Elite A/S har været spændende, og jeg forlader en organisation, hvor jeg har været omgivet af kompetente og glade kollegaer, og hvor jeg har kunnet arbejde med et væld af udfordrende opgaver. Fra min side skal der lyde en stor tak til alle i og omkring Århus Elite og AGF – ansatte og ledelse, frivillige, samarbejdspartnere og fans. Alle har været med til at gøre det til fire helt unikke år af mit arbejdsliv, siger Jørgen Noes.
Århus Elite sætter nu jagten ind på en ny direktør.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER