Direktør dropper AGF

Århus Elite må sige farvel til kommerciel direktør Jørgen Noes, der har sagt sin stilling op.



Kommerciel direktør i Århus Elite A/S, Jørgen Noes, har sagt sin stilling op for at tiltræde en ny stilling i ledelsen af den århusianske vækstvirksomhed, Proshop Europe, meddeler Århus Elite i en pressemeddelese.

Adm. direktør Jan Christensen ærgrer sig over at miste en stærk profil. Begge understreger, at man skilles i bedste gensidige forståelse.

– Jeg er rigtig ked af, at Jørgen Noes forlader os. Han har gjort et stort og meget kvalificeret stykke arbejde. Men jeg forstår på den anden side godt, at han har takket ja til det meget spændende job, som han har fået tilbudt. Jeg hæfter mig ved to positive elementer. Dels at det sker netop nu, hvor det sportsligt går godt i AGF, og hvor vores kommende emissionsproces tegner rigtig positivt – det giver tid til at finde den rette person til at løfte opgaven efter Jørgen. Dels synes jeg, det er positivt, at vi i virksomheden har profiler som Jørgen, der har mulighed for at få et topjob i en spændende virksomhed som Proshop Europe, siger Jan Christensen.

– Århus Elite A/S skylder Jørgen stor tak for den indsats, han har leveret igennem de sidste knap fire år. Virksomheden har udviklet sig betydeligt i den tid, og den proces har Jørgen været en vigtig del af. Han har via sit engagement og store netværk åbnet rigtig mange døre for os. Jeg glæder mig over, at Jørgen har tilkendegivet, at han også fremover vil have tilknytning til Århus Elite og AGF og ønsker det bedste for ham i hans nye job.

Jørgen Noes blev tilbage i 2007, da Lars Windfeld var direktør og overtog styringen af klubben, da Lars Windfeld blev sygemeldt med stress.

Efter Jan Christensens tiltrædelse i maj 2009 har Jørgen Noes sammen med Jan Christensen, Peter Kjærgård og senest også økonomidirektør Dich Stoffer udgjort ledelsen af Århus Elite.

– Motiverne bag mit jobskifte er ganske simple. Jeg fik et tilbud, som jeg ikke kunne sige nej til. Men jeg må indrømme, det var med meget blandede følelser, at jeg traf beslutningen om at sige min stilling op. Hvert eneste minut her i Århus Elite A/S har været spændende, og jeg forlader en organisation, hvor jeg har været omgivet af kompetente og glade kollegaer, og hvor jeg har kunnet arbejde med et væld af udfordrende opgaver. Fra min side skal der lyde en stor tak til alle i og omkring Århus Elite og AGF – ansatte og ledelse, frivillige, samarbejdspartnere og fans. Alle har været med til at gøre det til fire helt unikke år af mit arbejdsliv, siger Jørgen Noes.

Århus Elite sætter nu jagten ind på en ny direktør.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Hjørnefattigt i Philly

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Egypten – Iran

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Neestrup og co. henter stjerne

Jordan – Argentina

Panama – England

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Algeriet – Østrig