Direktør dropper AGF

Århus Elite må sige farvel til kommerciel direktør Jørgen Noes, der har sagt sin stilling op.



Kommerciel direktør i Århus Elite A/S, Jørgen Noes, har sagt sin stilling op for at tiltræde en ny stilling i ledelsen af den århusianske vækstvirksomhed, Proshop Europe, meddeler Århus Elite i en pressemeddelese.

Adm. direktør Jan Christensen ærgrer sig over at miste en stærk profil. Begge understreger, at man skilles i bedste gensidige forståelse.

– Jeg er rigtig ked af, at Jørgen Noes forlader os. Han har gjort et stort og meget kvalificeret stykke arbejde. Men jeg forstår på den anden side godt, at han har takket ja til det meget spændende job, som han har fået tilbudt. Jeg hæfter mig ved to positive elementer. Dels at det sker netop nu, hvor det sportsligt går godt i AGF, og hvor vores kommende emissionsproces tegner rigtig positivt – det giver tid til at finde den rette person til at løfte opgaven efter Jørgen. Dels synes jeg, det er positivt, at vi i virksomheden har profiler som Jørgen, der har mulighed for at få et topjob i en spændende virksomhed som Proshop Europe, siger Jan Christensen.

– Århus Elite A/S skylder Jørgen stor tak for den indsats, han har leveret igennem de sidste knap fire år. Virksomheden har udviklet sig betydeligt i den tid, og den proces har Jørgen været en vigtig del af. Han har via sit engagement og store netværk åbnet rigtig mange døre for os. Jeg glæder mig over, at Jørgen har tilkendegivet, at han også fremover vil have tilknytning til Århus Elite og AGF og ønsker det bedste for ham i hans nye job.

Jørgen Noes blev tilbage i 2007, da Lars Windfeld var direktør og overtog styringen af klubben, da Lars Windfeld blev sygemeldt med stress.

Efter Jan Christensens tiltrædelse i maj 2009 har Jørgen Noes sammen med Jan Christensen, Peter Kjærgård og senest også økonomidirektør Dich Stoffer udgjort ledelsen af Århus Elite.

– Motiverne bag mit jobskifte er ganske simple. Jeg fik et tilbud, som jeg ikke kunne sige nej til. Men jeg må indrømme, det var med meget blandede følelser, at jeg traf beslutningen om at sige min stilling op. Hvert eneste minut her i Århus Elite A/S har været spændende, og jeg forlader en organisation, hvor jeg har været omgivet af kompetente og glade kollegaer, og hvor jeg har kunnet arbejde med et væld af udfordrende opgaver. Fra min side skal der lyde en stor tak til alle i og omkring Århus Elite og AGF – ansatte og ledelse, frivillige, samarbejdspartnere og fans. Alle har været med til at gøre det til fire helt unikke år af mit arbejdsliv, siger Jørgen Noes.

Århus Elite sætter nu jagten ind på en ny direktør.





Markant lønnedgang for Bo Henriksen?




LIVE

TransferLIVE: Nu er han solgt

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Han er på vej væk fra AGF

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afviser kæmpebud

Klart svar om Tonni Adamsen

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Forlader AGF – lægetjek booket

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Brøndby afviser to danske klubber

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Per Frimann hylder Brøndby

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Viborg henter islandsk kant