Det er svært at forudsige, hvem der bliver A-landsholdsspiller, hvem der bliver Superliga-spiller, og hvem der spiller fodbold på divisionsniveau eller for sjov og hygge, når de bliver voksne.
Sådan er vilkårene, hvilket trænere, talentspejdere og klubdirektører ved bedre end de fleste.
Men i nogle særdeles stærke danske ungdomsårgange med et væld af dygtige spillere fra U16- til U/21-alderen i dansk fodbolds stærkeste klubber og i udenlandske topklubber, er der alligevel nogen, der skiller sig ud.
Vi bad Tipsbladets redaktør og fodboldkommentator Troels Bager Thøgersen pege på tre mand, vi bør holde øje med fremover.

Patrick Dorgu
Lecce
Back
Født 26. oktober 2004
FC Nordsjælland har dygtige backs, men man kan da tænke tanken, om de var lige hurtige nok til at lade Dorgu gå relativt billigt til Lecce i sommer, efter han havde været leje dertil i et år.
Det er bare kvalitet at gå ind og spille i Serie A, og på et år har han spillet sig ind på U/21-landsholdet
– Du kan tage Patrick Dorgu fra Lecce med. Han er en meget, meget spændende venstreback, sagde landstræner Kasper Hjulmand i sidste måned til TV2 i landsholdslejren om spillere, han havde forbigået til truppen.
Vi ser det igen og igen i disse år: Klubberne er blevet hurtigere til at give de unge chancen. Men det er nu alligevel imponerende og noget særligt at gøre det i Italien, hvor Lecce er et af de få hold med adskillige unge spillere i idealopstillingen.
Jonathan Asp
Bayern München
14. januar 2006
Central midtbane/offensiv midtbane
Han fylder snart 18 år, han gør det godt i U/19-ligaen og er på Bayern Münchens Youth League-hold, og nu skal han jo snart til at spille noget førsteholdsfodbold.
Bayern München var glade for at få ham købt fri af FC Midtjylland, og det forstår jeg godt – det her ligner en kommende topspiller.
Chidozie Obi-Martin
Arsenal
Forward
Født 29. november 2007
Det siger jo rigtig meget, at Englands ungdoms-landstrænere forsøgte at fastholde Chidozie Obi, efter de i første omgang havde lokket ham over på Englands U/16-landshold i begyndelsen af i år.
Det lykkedes, heldigvis for DBU og danske fodboldfans, for DBU at lokke Arsenal-spilleren tilbage til U/17-landsholdet, hvor han spillede ni kampe fra august til oktober.
Det er naturligvis for tidligt at sige med sikkerhed, hvad det ender med for en spiller, der først fylder 16 år i næste uge.
Men en fremragende fysik og en næse for mål, der gav ham ti mål i en nylig kamp mod Liverpool med U/16-holdet, siger jo meget godt, hvorfor han er en af dem, Kasper Hjulmand holder et øje med.
Som så mange andre helt unge spillere, der har god gavn af deres fysik, er det vigtigt, han bliver ved med at blive dygtigere teknisk og i sin spilforståelse.
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner
TOPNYHED
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
HELT VILDT
Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
DAGENS SPILFORSLAG