Disse tre teenagere er fremtiden for landsholdet

A-landsholdet kvalificerede sig i fredags til EM. Dermed har Danmark været til tre slutrunder i træk, og der er flere gode spillere på vej. Vi ser på tre af dem her.



Det er svært at forudsige, hvem der bliver A-landsholdsspiller, hvem der bliver Superliga-spiller, og hvem der spiller fodbold på divisionsniveau eller for sjov og hygge, når de bliver voksne.

Sådan er vilkårene, hvilket trænere, talentspejdere og klubdirektører ved bedre end de fleste.

Men i nogle særdeles stærke danske ungdomsårgange med et væld af dygtige spillere fra U16- til U/21-alderen i dansk fodbolds stærkeste klubber og i udenlandske topklubber, er der alligevel nogen, der skiller sig ud.

Vi bad Tipsbladets redaktør og fodboldkommentator Troels Bager Thøgersen pege på tre mand, vi bør holde øje med fremover.

219096


Patrick Dorgu
Lecce
Back
Født 26. oktober 2004

FC Nordsjælland har dygtige backs, men man kan da tænke tanken, om de var lige hurtige nok til at lade Dorgu gå relativt billigt til Lecce i sommer, efter han havde været leje dertil i et år.

Det er bare kvalitet at gå ind og spille i Serie A, og på et år har han spillet sig ind på U/21-landsholdet

– Du kan tage Patrick Dorgu fra Lecce med. Han er en meget, meget spændende venstreback, sagde landstræner Kasper Hjulmand i sidste måned til TV2 i landsholdslejren om spillere, han havde forbigået til truppen.

Vi ser det igen og igen i disse år: Klubberne er blevet hurtigere til at give de unge chancen. Men det er nu alligevel imponerende og noget særligt at gøre det i Italien, hvor Lecce er et af de få hold med adskillige unge spillere i idealopstillingen.

Jonathan Asp
Bayern München
14. januar 2006
Central midtbane/offensiv midtbane

Han fylder snart 18 år, han gør det godt i U/19-ligaen og er på Bayern Münchens Youth League-hold, og nu skal han jo snart til at spille noget førsteholdsfodbold.

Bayern München var glade for at få ham købt fri af FC Midtjylland, og det forstår jeg godt – det her ligner en kommende topspiller.

Chidozie Obi-Martin
Arsenal
Forward
Født 29. november 2007

Det siger jo rigtig meget, at Englands ungdoms-landstrænere forsøgte at fastholde Chidozie Obi, efter de i første omgang havde lokket ham over på Englands U/16-landshold i begyndelsen af i år.

Det lykkedes, heldigvis for DBU og danske fodboldfans, for DBU at lokke Arsenal-spilleren tilbage til U/17-landsholdet, hvor han spillede ni kampe fra august til oktober.

Det er naturligvis for tidligt at sige med sikkerhed, hvad det ender med for en spiller, der først fylder 16 år i næste uge.

Men en fremragende fysik og en næse for mål, der gav ham ti mål i en nylig kamp mod Liverpool med U/16-holdet, siger jo meget godt, hvorfor han er en af dem, Kasper Hjulmand holder et øje med.

Som så mange andre helt unge spillere, der har god gavn af deres fysik, er det vigtigt, han bliver ved med at blive dygtigere teknisk og i sin spilforståelse.



‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Endelig godt nyt

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

– Brøndby er chanceløse

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nu er han gratis – på vej til OB?

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Afvist

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

FC København-profil ude med sygdom

Har I tabt sutten, Brøndby?

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Storklub meldes interesseret

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball