Det er svært at forudsige, hvem der bliver A-landsholdsspiller, hvem der bliver Superliga-spiller, og hvem der spiller fodbold på divisionsniveau eller for sjov og hygge, når de bliver voksne.
Sådan er vilkårene, hvilket trænere, talentspejdere og klubdirektører ved bedre end de fleste.
Men i nogle særdeles stærke danske ungdomsårgange med et væld af dygtige spillere fra U16- til U/21-alderen i dansk fodbolds stærkeste klubber og i udenlandske topklubber, er der alligevel nogen, der skiller sig ud.
Vi bad Tipsbladets redaktør og fodboldkommentator Troels Bager Thøgersen pege på tre mand, vi bør holde øje med fremover.

Patrick Dorgu
Lecce
Back
Født 26. oktober 2004
FC Nordsjælland har dygtige backs, men man kan da tænke tanken, om de var lige hurtige nok til at lade Dorgu gå relativt billigt til Lecce i sommer, efter han havde været leje dertil i et år.
Det er bare kvalitet at gå ind og spille i Serie A, og på et år har han spillet sig ind på U/21-landsholdet
– Du kan tage Patrick Dorgu fra Lecce med. Han er en meget, meget spændende venstreback, sagde landstræner Kasper Hjulmand i sidste måned til TV2 i landsholdslejren om spillere, han havde forbigået til truppen.
Vi ser det igen og igen i disse år: Klubberne er blevet hurtigere til at give de unge chancen. Men det er nu alligevel imponerende og noget særligt at gøre det i Italien, hvor Lecce er et af de få hold med adskillige unge spillere i idealopstillingen.
Jonathan Asp
Bayern München
14. januar 2006
Central midtbane/offensiv midtbane
Han fylder snart 18 år, han gør det godt i U/19-ligaen og er på Bayern Münchens Youth League-hold, og nu skal han jo snart til at spille noget førsteholdsfodbold.
Bayern München var glade for at få ham købt fri af FC Midtjylland, og det forstår jeg godt – det her ligner en kommende topspiller.
Chidozie Obi-Martin
Arsenal
Forward
Født 29. november 2007
Det siger jo rigtig meget, at Englands ungdoms-landstrænere forsøgte at fastholde Chidozie Obi, efter de i første omgang havde lokket ham over på Englands U/16-landshold i begyndelsen af i år.
Det lykkedes, heldigvis for DBU og danske fodboldfans, for DBU at lokke Arsenal-spilleren tilbage til U/17-landsholdet, hvor han spillede ni kampe fra august til oktober.
Det er naturligvis for tidligt at sige med sikkerhed, hvad det ender med for en spiller, der først fylder 16 år i næste uge.
Men en fremragende fysik og en næse for mål, der gav ham ti mål i en nylig kamp mod Liverpool med U/16-holdet, siger jo meget godt, hvorfor han er en af dem, Kasper Hjulmand holder et øje med.
Som så mange andre helt unge spillere, der har god gavn af deres fysik, er det vigtigt, han bliver ved med at blive dygtigere teknisk og i sin spilforståelse.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
På rov i FC København
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale