Det er svært at forudsige, hvem der bliver A-landsholdsspiller, hvem der bliver Superliga-spiller, og hvem der spiller fodbold på divisionsniveau eller for sjov og hygge, når de bliver voksne.
Sådan er vilkårene, hvilket trænere, talentspejdere og klubdirektører ved bedre end de fleste.
Men i nogle særdeles stærke danske ungdomsårgange med et væld af dygtige spillere fra U16- til U/21-alderen i dansk fodbolds stærkeste klubber og i udenlandske topklubber, er der alligevel nogen, der skiller sig ud.
Vi bad Tipsbladets redaktør og fodboldkommentator Troels Bager Thøgersen pege på tre mand, vi bør holde øje med fremover.

Patrick Dorgu
Lecce
Back
Født 26. oktober 2004
FC Nordsjælland har dygtige backs, men man kan da tænke tanken, om de var lige hurtige nok til at lade Dorgu gå relativt billigt til Lecce i sommer, efter han havde været leje dertil i et år.
Det er bare kvalitet at gå ind og spille i Serie A, og på et år har han spillet sig ind på U/21-landsholdet
– Du kan tage Patrick Dorgu fra Lecce med. Han er en meget, meget spændende venstreback, sagde landstræner Kasper Hjulmand i sidste måned til TV2 i landsholdslejren om spillere, han havde forbigået til truppen.
Vi ser det igen og igen i disse år: Klubberne er blevet hurtigere til at give de unge chancen. Men det er nu alligevel imponerende og noget særligt at gøre det i Italien, hvor Lecce er et af de få hold med adskillige unge spillere i idealopstillingen.
Jonathan Asp
Bayern München
14. januar 2006
Central midtbane/offensiv midtbane
Han fylder snart 18 år, han gør det godt i U/19-ligaen og er på Bayern Münchens Youth League-hold, og nu skal han jo snart til at spille noget førsteholdsfodbold.
Bayern München var glade for at få ham købt fri af FC Midtjylland, og det forstår jeg godt – det her ligner en kommende topspiller.
Chidozie Obi-Martin
Arsenal
Forward
Født 29. november 2007
Det siger jo rigtig meget, at Englands ungdoms-landstrænere forsøgte at fastholde Chidozie Obi, efter de i første omgang havde lokket ham over på Englands U/16-landshold i begyndelsen af i år.
Det lykkedes, heldigvis for DBU og danske fodboldfans, for DBU at lokke Arsenal-spilleren tilbage til U/17-landsholdet, hvor han spillede ni kampe fra august til oktober.
Det er naturligvis for tidligt at sige med sikkerhed, hvad det ender med for en spiller, der først fylder 16 år i næste uge.
Men en fremragende fysik og en næse for mål, der gav ham ti mål i en nylig kamp mod Liverpool med U/16-holdet, siger jo meget godt, hvorfor han er en af dem, Kasper Hjulmand holder et øje med.
Som så mange andre helt unge spillere, der har god gavn af deres fysik, er det vigtigt, han bliver ved med at blive dygtigere teknisk og i sin spilforståelse.
LIVE
LIVE: Svensson fortæller om ‘kæmpe vabler’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
AVIS
Ny melding om fremtiden
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Henter FC København-spiller
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG