Dommerekspert er komplet uenig i dansk kritik

Der er absolut intet at komme efter, hvis man mener, at der blev begået frispark mod Victor Nelsson i forbindelse med Spaniens sejrsmål, mener dommerekspert.



Danmark var lige ved at kæmpe en uafgjort med sig hjem fra Spanien, men små ti minutter før tid gik det galt, da Martin Zubimendi flugtede bolden i mål lidt udenfor feltet. 

Forinden følte danskerne, at de skulle have haft frispark. Victor Nelsson headede et indlæg ud af feltet, men faldt i græsset efter en duel med Mikel Merino. Kort efter sendte Zubimendi bolden i kassen.

Eksempelvis brokkede Kasper Schmeichel sig over det efter slutfløjt til Tipsbladet og den skrivende presse: 

– Der er kæmpe frispark, synes jeg. Han (dommeren, red.) gav en lige før det, som var præcis det samme. Han lagde en besynderlig linje, dommeren, men det er jo ligegyldigt nu, sagde Schmeichel.

Til TV 2 var landstræner Lars Knudsen heller ikke helt tilfreds. 

– Nelsson vinder den første duel flot, og nu har jeg set den igen, og jeg synes, det ligner et frispark. Jeg synes ikke, det er skulder mod skulder, sagde landstræneren. 

Men danskerne kan godt pakke deres kritik væk, for der er intet som helst at komme efter i situationen.

Det vurderer tidligere dommer og nuværende analytiker hos SpilXperten, Benjamin Leander, der kalder situationen "tilfældig".

– Vi er ikke engang tæt på et frispark. Nelsson bliver ikke underløbet eller skubbet ud af kontrol, inden han header til bolden. Han og Mikel Merino går op i en fair luftduel, og Nelsson vinder den endda. At de så ramler sammen i luften bagefter er helt og aldeles tilfældigt, siger Leander til Tipsbladet og fortsætter:

– Det havde ikke engang været et tyndt frispark at dømme. Det havde været ikke-eksisterende.

Zubimendis mål var kampens eneste.

Danmark skal næste gang i aktion på tirsdag ude mod Schweiz.





Sunderland jagter dansk guldfugl




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Holland – Sverige

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Viaplay med stor AGF-nyhed