Dreyer rygtes væk: Jeg ved det simpelthen ikke

Anders Dreyer er lige nu rigtig glad i RSC Anderlecht, hvor han nyder stor succes, men han drømmer større.



HELSINGØR (Tipsbladet): Anders Dreyer nyder i øjeblikket stor succes i RSC Anderlecht, og belønningen er atter kommet i form af en landsholdsudtagelse. 

Får Dreyer enten spilletid mod Schweiz eller Færøerne i de to kommende testkampe, så vil det være første gang siden november 2021, at han får minutter på det danske A-landshold. 

Det vil dog ikke være overraskende, for Anders Dreyer har været i strålende form i denne sæson, hvor han er en af de største profiler i belgisk fodbold. 15 scoringer og otte oplæg i 28 ligakampe er bestemt godkendt, men spørgsmålet er, hvor længe Anderlecht råder over ham.

Det, vi har lige nu i Anderlecht, er meget specielt, i og med vi også er så mange danskere.

Anders Dreyer
RSC Anderlecht

Hans navn er begyndt at florere i rygtemøllen, og for nylig kunne den store belgiske avis Het Laatste Nieuws melde, at Anderlecht har en plan om at sælge ham efter næste sæson, eller denne hvis Dreyer brænder EM-banerne af til sommer. 

Men det er ikke sådan, at hovedpersonen selv går og tænker over et muligt klubskifte lige i øjeblikket. Det slår han fast overfor Tipsbladet og den skrevne presse fra landsholdslejren tirsdag formiddag.

– For at være helt ærlig, så er det ikke lige noget, jeg tænker over. Jeg har det mega godt i Belgien og i Anderlecht. Min kæreste har det godt i Bruxelles, og det skal man også vægte højt. Nu har jeg trods alt været rundt omkring i Europa og prøvet forskellige steder.

– Det, vi har lige nu i Anderlecht, er meget specielt, i og med vi også er så mange danskere. Jeg ved godt, at det kan splitte fra sommer, og vi kan være rundt omkring, men jeg kender klubben, træneren og sportslederen, og hvad der skal ske, ved jeg simpelthen ikke, siger han. 

Anders Dreyer tager fremtidssnakken i stiv arm med en rolig stemmeføring. Det er tydeligt at mærke, at han ikke stresser over det, og at han har det godt, der hvor han er.

Vil til top fem-liga
Han kan konstatere, at konkurrencen er stor på landsholdet, og blandt andet konkurrerer han mod Jesper Lindstrøm og Gustav Isaksen, som begge gør sig i en top fem-liga i form af Serie A. 

Succes på højeste plan er afgjort noget, som tæller op i en landsholdssammenhæng, men er det noget, som Dreyer selv sigter efter? Helt afgjort.

– Hundrede procent. At skifte fra Midtjylland til Anderlecht var for ikke at skulle tage det helt store step – lidt ligesom dengang jeg tog fra Midtjylland til Rubin Kazan. Det er for at få et mellemstep, inden man forhåbentlig gjorde det så godt, at man kunne komme ud i en top fem liga, slår Dreyer fast. 

Så må fremtiden vise, om større klubber fra de største ligaer snart kommer og banker på. Tidligere har der været lidt rygter om Bundesligaen, og der er ingen tvivl om, at hvis Dreyer fortsætter de gode præstationer for Anderlecht, samtidig med at han begynder at vise sig flot frem i landsholdstrøjen, så vil der være mange klubber, som kan bruge en spiller med så stort et slutprodukt som ham.





Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afviser millionbud fra Brøndby

Ny cheftræner stort set på plads i United

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Mareridt for FC Augsburg

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’