Drømmer om Michael Laudrup: Han er folkets mand

Viaplay-ekspert Peter Sørensen drømmer om at se Michael Laudrup som dansk landstræner.



Hvem skal være Danmarks næste landstræner?

Der er der mange forskellige holdninger om i disse dage, hvor toptrænere som Thomas Frank, Bo Henriksen og Bo Svensson mange gange er blevet bragt i spil,

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der dog andre og vigtigere kriterier end aktuel succes, der skal vægtes i ansættelsen af Danmarks næste landstræner. 

– For mig at se er landstrænerjobbet ikke nødvendigvis en stilling, der skal besættes af ham, der er mest succesfuld i øjeblikket. Jeg mener, at landsholdsfodbold og klubfodbold er to helt forskellige ting. Jeg mener, at en landstræner er ham, der skal stå i spidsen for de udvalgte spillere, som repræsenterer Danmark. Den ærefulde udtagelse, det er at blive udtaget til landets og folkets hold. 

– Så vi skal have fundet en træner, der er vores ambassadør og kan stå i spidsen for dem og repræsentere dansk fodbold og Danmark i omverdenen. Og det synes jeg ikke nødvendigvis er ham, der har den øjeblikkelige succes, der er den bedste kandidat. Jeg ved godt, at det er et lidt specielt synspunkt, men det mener jeg ikke desto mindre.

– Jeg mener, at det er langt vigtigere, at det er et menneske, som kan formidle fodbold til folket og som kan skabe noget begejstring omkring det her hold. Som vitterligt iscenesætter det, som DBU har skrevet, nemlig at vi er en del af noget større. Det synes jeg i høj grad, at landsholdsfodbold drejer sig om, lyder det fra Peter Sørensen i programmet 'Superliga Kickoff'. 

Viaplay-eksperten bliver herefter bedt om at udpege sin drømmekandidat. 

– I forlængelse af de kriterier, jeg lige har sat op, er det selvfølgelig Michael Laudrup, svarer Peter Sørensen og begrunder herefter:

– Han har jo alle de forudsætninger, der skal til, i forhold til at vide, hvad der skal vides om fodbold og landsholdsfodbold. Han er folkets mand, uanset sin elitære status, og han har repræsenteret dansk fodbold gennem sit talent, men også gennem sin karakter og personlighed på flotteste vis i mange, mange år, både som spiller og som træner. Jeg synes, at det vil være flot at krone hans flotte indsats for Danmark og dansk fodbold som landstræner. 

I afspilleren over artiklen kan du se klippet, hvor Peter Sørensen og Francis Dickoh diskuterer flere mulige landstrænerkandidater, herunder en nuværende Superliga-boss. 

Loading Poll…





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere