Drømmer om Michael Laudrup: Han er folkets mand

Viaplay-ekspert Peter Sørensen drømmer om at se Michael Laudrup som dansk landstræner.



Hvem skal være Danmarks næste landstræner?

Der er der mange forskellige holdninger om i disse dage, hvor toptrænere som Thomas Frank, Bo Henriksen og Bo Svensson mange gange er blevet bragt i spil,

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der dog andre og vigtigere kriterier end aktuel succes, der skal vægtes i ansættelsen af Danmarks næste landstræner. 

– For mig at se er landstrænerjobbet ikke nødvendigvis en stilling, der skal besættes af ham, der er mest succesfuld i øjeblikket. Jeg mener, at landsholdsfodbold og klubfodbold er to helt forskellige ting. Jeg mener, at en landstræner er ham, der skal stå i spidsen for de udvalgte spillere, som repræsenterer Danmark. Den ærefulde udtagelse, det er at blive udtaget til landets og folkets hold. 

– Så vi skal have fundet en træner, der er vores ambassadør og kan stå i spidsen for dem og repræsentere dansk fodbold og Danmark i omverdenen. Og det synes jeg ikke nødvendigvis er ham, der har den øjeblikkelige succes, der er den bedste kandidat. Jeg ved godt, at det er et lidt specielt synspunkt, men det mener jeg ikke desto mindre.

– Jeg mener, at det er langt vigtigere, at det er et menneske, som kan formidle fodbold til folket og som kan skabe noget begejstring omkring det her hold. Som vitterligt iscenesætter det, som DBU har skrevet, nemlig at vi er en del af noget større. Det synes jeg i høj grad, at landsholdsfodbold drejer sig om, lyder det fra Peter Sørensen i programmet 'Superliga Kickoff'. 

Viaplay-eksperten bliver herefter bedt om at udpege sin drømmekandidat. 

– I forlængelse af de kriterier, jeg lige har sat op, er det selvfølgelig Michael Laudrup, svarer Peter Sørensen og begrunder herefter:

– Han har jo alle de forudsætninger, der skal til, i forhold til at vide, hvad der skal vides om fodbold og landsholdsfodbold. Han er folkets mand, uanset sin elitære status, og han har repræsenteret dansk fodbold gennem sit talent, men også gennem sin karakter og personlighed på flotteste vis i mange, mange år, både som spiller og som træner. Jeg synes, at det vil være flot at krone hans flotte indsats for Danmark og dansk fodbold som landstræner. 

I afspilleren over artiklen kan du se klippet, hvor Peter Sørensen og Francis Dickoh diskuterer flere mulige landstrænerkandidater, herunder en nuværende Superliga-boss. 

Loading Poll…







LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Så er det officielt

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC Midtjylland – Brøndby IF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Transferbombe i Real Madrid?

AGF – Viborg FF

OB – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Salah sender særlig besked

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Froholdt med vild hæder i Portugal

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FC København – Randers FC

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FC Fredericia – Silkeborg IF

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Fortsætter vild målform

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring