Hvem skal være Danmarks næste landstræner?
Der er der mange forskellige holdninger om i disse dage, hvor toptrænere som Thomas Frank, Bo Henriksen og Bo Svensson mange gange er blevet bragt i spil,
Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der dog andre og vigtigere kriterier end aktuel succes, der skal vægtes i ansættelsen af Danmarks næste landstræner.
– For mig at se er landstrænerjobbet ikke nødvendigvis en stilling, der skal besættes af ham, der er mest succesfuld i øjeblikket. Jeg mener, at landsholdsfodbold og klubfodbold er to helt forskellige ting. Jeg mener, at en landstræner er ham, der skal stå i spidsen for de udvalgte spillere, som repræsenterer Danmark. Den ærefulde udtagelse, det er at blive udtaget til landets og folkets hold.
– Så vi skal have fundet en træner, der er vores ambassadør og kan stå i spidsen for dem og repræsentere dansk fodbold og Danmark i omverdenen. Og det synes jeg ikke nødvendigvis er ham, der har den øjeblikkelige succes, der er den bedste kandidat. Jeg ved godt, at det er et lidt specielt synspunkt, men det mener jeg ikke desto mindre.
– Jeg mener, at det er langt vigtigere, at det er et menneske, som kan formidle fodbold til folket og som kan skabe noget begejstring omkring det her hold. Som vitterligt iscenesætter det, som DBU har skrevet, nemlig at vi er en del af noget større. Det synes jeg i høj grad, at landsholdsfodbold drejer sig om, lyder det fra Peter Sørensen i programmet 'Superliga Kickoff'.
Viaplay-eksperten bliver herefter bedt om at udpege sin drømmekandidat.
– I forlængelse af de kriterier, jeg lige har sat op, er det selvfølgelig Michael Laudrup, svarer Peter Sørensen og begrunder herefter:
– Han har jo alle de forudsætninger, der skal til, i forhold til at vide, hvad der skal vides om fodbold og landsholdsfodbold. Han er folkets mand, uanset sin elitære status, og han har repræsenteret dansk fodbold gennem sit talent, men også gennem sin karakter og personlighed på flotteste vis i mange, mange år, både som spiller og som træner. Jeg synes, at det vil være flot at krone hans flotte indsats for Danmark og dansk fodbold som landstræner.
I afspilleren over artiklen kan du se klippet, hvor Peter Sørensen og Francis Dickoh diskuterer flere mulige landstrænerkandidater, herunder en nuværende Superliga-boss.
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Kasper Schmeichel stopper karrieren
HELT VILDT