Drømmer om Michael Laudrup: Han er folkets mand

Viaplay-ekspert Peter Sørensen drømmer om at se Michael Laudrup som dansk landstræner.



Hvem skal være Danmarks næste landstræner?

Der er der mange forskellige holdninger om i disse dage, hvor toptrænere som Thomas Frank, Bo Henriksen og Bo Svensson mange gange er blevet bragt i spil,

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der dog andre og vigtigere kriterier end aktuel succes, der skal vægtes i ansættelsen af Danmarks næste landstræner. 

– For mig at se er landstrænerjobbet ikke nødvendigvis en stilling, der skal besættes af ham, der er mest succesfuld i øjeblikket. Jeg mener, at landsholdsfodbold og klubfodbold er to helt forskellige ting. Jeg mener, at en landstræner er ham, der skal stå i spidsen for de udvalgte spillere, som repræsenterer Danmark. Den ærefulde udtagelse, det er at blive udtaget til landets og folkets hold. 

– Så vi skal have fundet en træner, der er vores ambassadør og kan stå i spidsen for dem og repræsentere dansk fodbold og Danmark i omverdenen. Og det synes jeg ikke nødvendigvis er ham, der har den øjeblikkelige succes, der er den bedste kandidat. Jeg ved godt, at det er et lidt specielt synspunkt, men det mener jeg ikke desto mindre.

– Jeg mener, at det er langt vigtigere, at det er et menneske, som kan formidle fodbold til folket og som kan skabe noget begejstring omkring det her hold. Som vitterligt iscenesætter det, som DBU har skrevet, nemlig at vi er en del af noget større. Det synes jeg i høj grad, at landsholdsfodbold drejer sig om, lyder det fra Peter Sørensen i programmet 'Superliga Kickoff'. 

Viaplay-eksperten bliver herefter bedt om at udpege sin drømmekandidat. 

– I forlængelse af de kriterier, jeg lige har sat op, er det selvfølgelig Michael Laudrup, svarer Peter Sørensen og begrunder herefter:

– Han har jo alle de forudsætninger, der skal til, i forhold til at vide, hvad der skal vides om fodbold og landsholdsfodbold. Han er folkets mand, uanset sin elitære status, og han har repræsenteret dansk fodbold gennem sit talent, men også gennem sin karakter og personlighed på flotteste vis i mange, mange år, både som spiller og som træner. Jeg synes, at det vil være flot at krone hans flotte indsats for Danmark og dansk fodbold som landstræner. 

I afspilleren over artiklen kan du se klippet, hvor Peter Sørensen og Francis Dickoh diskuterer flere mulige landstrænerkandidater, herunder en nuværende Superliga-boss. 

Loading Poll…





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Rasmus Højlund i massiv modvind

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM ansætter ny topboss

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bombe – Superliga-klub nævnes

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mexico kommer med markant melding om VM

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Mourinho tog røven på Zeca

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– Der får David at vide, at han er fyret

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I svime over Filip Jørgensen

Skal han på landsholdet, Riemer?

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Deler nyt om fremtiden

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Tottenhams nedtur fortsætter

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Få mål i München uden Kane

Nu svarer David Nielsen

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats