I januar fik daværende landstræner Domenico Tedesco sparket efter skuffende præstationer ved EM og Nations League, og nu er der igen drama på Belgiens landshold.
Efter fyringen af Domenico Tedesco meddelte Real Madrid-stjernen Thibaut Courtois nemlig, at han igen er klar til at tørne ud for landsholdet, og den nye landstræner Rudi Garcia har åbnet døren for stjernemålmanden, der nægtede at spille for Belgien under Tedesco på grund af en uoverensstemmelse mellem de to.
Thibaut Courtois’ comeback på landsholdet har dog samtidig fået den konsekvens, at rivalen Koen Casteels nu har valgt at stoppe på landsholdet.
– Det er underligt, at fodboldforbundet er vendt rundt 180 grader og nu ruller den røde løber ud og byder ham velkommen tilbage med åbne arme, lyder det ifølge ESPN fra Koen Casteels i podcasten MidMid.
Koen Casteels var førstevalg på det belgiske landshold under EM og Nations League sidste år, men nu har han altså sagt stop.
– Først og fremmest synes jeg, at det er en smule underligt, at Courtois selv kan beslutte, om han har lyst til at komme tilbage eller ej. Det handler ikke så meget om Thibaut, men mere om fodboldforbundet.
– Det passer ikke med de principper og værdier, som jeg har om, hvad en holdsport og en sportsorganisation burde have. Fra i dag af står jeg ikke længere til rådighed, lyder den klare melding fra Koen Casteels.
Koen Casteels, vogtede i mange år buret for Bundesliga-klubben Wolfsburg, men belgieren rykkede sidste sommer til Al-Qadsiah i Saudi-Arabien.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Zanka ville spille gratis for FC København
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TIPSBLADET SPECIAL
England tromlede Kroatien – Portugal snublede
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Portugal skuffede stort mod DR Congo
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER