Dropper landsholdet på grund af stjernes comeback

Thibaut Courtois har besluttet at gøre comeback på landsholdet, og det har fået rivalen til at stoppe.



I januar fik daværende landstræner Domenico Tedesco sparket efter skuffende præstationer ved EM og Nations League, og nu er der igen drama på Belgiens landshold.

Efter fyringen af Domenico Tedesco meddelte Real Madrid-stjernen Thibaut Courtois nemlig, at han igen er klar til at tørne ud for landsholdet, og den nye landstræner Rudi Garcia har åbnet døren for stjernemålmanden, der nægtede at spille for Belgien under Tedesco på grund af en uoverensstemmelse mellem de to.

Thibaut Courtois’ comeback på landsholdet har dog samtidig fået den konsekvens, at rivalen Koen Casteels nu har valgt at stoppe på landsholdet.

– Det er underligt, at fodboldforbundet er vendt rundt 180 grader og nu ruller den røde løber ud og byder ham velkommen tilbage med åbne arme, lyder det ifølge ESPN fra Koen Casteels i podcasten MidMid.

Koen Casteels var førstevalg på det belgiske landshold under EM og Nations League sidste år, men nu har han altså sagt stop.

– Først og fremmest synes jeg, at det er en smule underligt, at Courtois selv kan beslutte, om han har lyst til at komme tilbage eller ej. Det handler ikke så meget om Thibaut, men mere om fodboldforbundet.

– Det passer ikke med de principper og værdier, som jeg har om, hvad en holdsport og en sportsorganisation burde have. Fra i dag af står jeg ikke længere til rådighed, lyder den klare melding fra Koen Casteels.

Koen Casteels, vogtede i mange år buret for Bundesliga-klubben Wolfsburg, men belgieren rykkede sidste sommer til Al-Qadsiah i Saudi-Arabien.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Så brænder hele København ned’

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Legende scorer landstrænerjob



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

AGF har holdt fri inden FCM-brag