Dropper landsholdet på grund af stjernes comeback

Thibaut Courtois har besluttet at gøre comeback på landsholdet, og det har fået rivalen til at stoppe.



I januar fik daværende landstræner Domenico Tedesco sparket efter skuffende præstationer ved EM og Nations League, og nu er der igen drama på Belgiens landshold.

Efter fyringen af Domenico Tedesco meddelte Real Madrid-stjernen Thibaut Courtois nemlig, at han igen er klar til at tørne ud for landsholdet, og den nye landstræner Rudi Garcia har åbnet døren for stjernemålmanden, der nægtede at spille for Belgien under Tedesco på grund af en uoverensstemmelse mellem de to.

Thibaut Courtois’ comeback på landsholdet har dog samtidig fået den konsekvens, at rivalen Koen Casteels nu har valgt at stoppe på landsholdet.

– Det er underligt, at fodboldforbundet er vendt rundt 180 grader og nu ruller den røde løber ud og byder ham velkommen tilbage med åbne arme, lyder det ifølge ESPN fra Koen Casteels i podcasten MidMid.

Koen Casteels var førstevalg på det belgiske landshold under EM og Nations League sidste år, men nu har han altså sagt stop.

– Først og fremmest synes jeg, at det er en smule underligt, at Courtois selv kan beslutte, om han har lyst til at komme tilbage eller ej. Det handler ikke så meget om Thibaut, men mere om fodboldforbundet.

– Det passer ikke med de principper og værdier, som jeg har om, hvad en holdsport og en sportsorganisation burde have. Fra i dag af står jeg ikke længere til rådighed, lyder den klare melding fra Koen Casteels.

Koen Casteels, vogtede i mange år buret for Bundesliga-klubben Wolfsburg, men belgieren rykkede sidste sommer til Al-Qadsiah i Saudi-Arabien.





Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FCK-direktør får job i West Ham

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge

Canada – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas