Dropper landsholdet på grund af stjernes comeback

Thibaut Courtois har besluttet at gøre comeback på landsholdet, og det har fået rivalen til at stoppe.



I januar fik daværende landstræner Domenico Tedesco sparket efter skuffende præstationer ved EM og Nations League, og nu er der igen drama på Belgiens landshold.

Efter fyringen af Domenico Tedesco meddelte Real Madrid-stjernen Thibaut Courtois nemlig, at han igen er klar til at tørne ud for landsholdet, og den nye landstræner Rudi Garcia har åbnet døren for stjernemålmanden, der nægtede at spille for Belgien under Tedesco på grund af en uoverensstemmelse mellem de to.

Thibaut Courtois’ comeback på landsholdet har dog samtidig fået den konsekvens, at rivalen Koen Casteels nu har valgt at stoppe på landsholdet.

– Det er underligt, at fodboldforbundet er vendt rundt 180 grader og nu ruller den røde løber ud og byder ham velkommen tilbage med åbne arme, lyder det ifølge ESPN fra Koen Casteels i podcasten MidMid.

Koen Casteels var førstevalg på det belgiske landshold under EM og Nations League sidste år, men nu har han altså sagt stop.

– Først og fremmest synes jeg, at det er en smule underligt, at Courtois selv kan beslutte, om han har lyst til at komme tilbage eller ej. Det handler ikke så meget om Thibaut, men mere om fodboldforbundet.

– Det passer ikke med de principper og værdier, som jeg har om, hvad en holdsport og en sportsorganisation burde have. Fra i dag af står jeg ikke længere til rådighed, lyder den klare melding fra Koen Casteels.

Koen Casteels, vogtede i mange år buret for Bundesliga-klubben Wolfsburg, men belgieren rykkede sidste sommer til Al-Qadsiah i Saudi-Arabien.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

FCK henter svensk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Klar melding fra Thomas Gravesen

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Bud på 1,12 milliard afvist

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Jonas Wind til danskerklub?