I januar fik daværende landstræner Domenico Tedesco sparket efter skuffende præstationer ved EM og Nations League, og nu er der igen drama på Belgiens landshold.
Efter fyringen af Domenico Tedesco meddelte Real Madrid-stjernen Thibaut Courtois nemlig, at han igen er klar til at tørne ud for landsholdet, og den nye landstræner Rudi Garcia har åbnet døren for stjernemålmanden, der nægtede at spille for Belgien under Tedesco på grund af en uoverensstemmelse mellem de to.
Thibaut Courtois’ comeback på landsholdet har dog samtidig fået den konsekvens, at rivalen Koen Casteels nu har valgt at stoppe på landsholdet.
– Det er underligt, at fodboldforbundet er vendt rundt 180 grader og nu ruller den røde løber ud og byder ham velkommen tilbage med åbne arme, lyder det ifølge ESPN fra Koen Casteels i podcasten MidMid.
Koen Casteels var førstevalg på det belgiske landshold under EM og Nations League sidste år, men nu har han altså sagt stop.
– Først og fremmest synes jeg, at det er en smule underligt, at Courtois selv kan beslutte, om han har lyst til at komme tilbage eller ej. Det handler ikke så meget om Thibaut, men mere om fodboldforbundet.
– Det passer ikke med de principper og værdier, som jeg har om, hvad en holdsport og en sportsorganisation burde have. Fra i dag af står jeg ikke længere til rådighed, lyder den klare melding fra Koen Casteels.
Koen Casteels, vogtede i mange år buret for Bundesliga-klubben Wolfsburg, men belgieren rykkede sidste sommer til Al-Qadsiah i Saudi-Arabien.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
OPTAKT
Arsenal – Fulham
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
– Vi har alle fejlet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby