Efter choknederlag: Vi må ændre syn på landsholdet

TV2 Sports fodboldekspert Mads Junker mener, at tiden er inde til, at man må sænke sine forventninger til det danske landshold.



Siden landsholdsfeberen rasede i 2021, da Danmark nåede helt til semifinalen af Europamesterskabet, har landsholdet ikke kunne leve op til de høje forventninger. 

Hjulmands udvalgte havde et katastrofalt VM i Qatar, og Danmark led søndag et choknederlag mod Kasakhstan, da man smed en 2-0 føring på gulvet. 

Nu kan tiden være inde til, at man skal revurdere sit syn på det danske landshold, mener TV2 Sports fodboldekspert Mads Junker. 

– Når det er sket to gange på så kort tid, så er det et sårbart hold, vi har. Og når kvaliteten ikke er til, at vi kan blæse Australien og Kasakhstan ud over 90 minutter, skal vi måske revurdere vores syn på holdet. Så er vi nok ikke top-10, men måske top-20 i Europa, fortæller han til TV2.

– Derfor er det nok godt at komme lidt tilbage til, at vi glædes, når det går godt – og at vi er knap så skuffede, når det går dårligt, uddyber han. 

Danmark kom ellers fra en sejr mod Finland i et propfyldt parken, hvor Rasmus Højlund, med tre flotte scoringer, trådte ind på den helt store scene. 

Den nybagte landsholdstjerne var også på pletten mod Kasakhstan med to fuldtræffere, men de rød- og hvidklædte smidte føring væk efter et kollaps i anden halvleg. 

Danmark har mulighed for at tage revanche efter det chokerende nederlag, når de tørner ud mod Nordirland og Slovenien den 16.- og 19. juni. 







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Svensson giver status på Huescas

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fin lodtrækning for FCK

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander