Efter skandalescene: Morten Olsen sad bare og græd

Den tidligere landstræner Morten Olsen lod følelserne få frit løb efter en helt vild EM-playoffkamp mod Sverige.



Fodbold er følelser.

Det er en floskel, som oftest behæftes fodboldspillet. Og den floskel viser sig nogle gange fra sin bedste side, mens den andre gange viser sig fra sin mest mørke side.

En fodboldkamp, der set med danske briller altid ved stå som et sort kapitel i fodboldhistorien, er EM-kvalifikationskampen mod Sverige tilbage i 2007 i Parken.

Danmark havde kæmpet sig tilbage fra 0-3 til 3-3, da Christian Poulsen begik et straffespark ved at give Marcus Rosenberg en mavepuster kort før slutfløjt.

Herefter forsøger en dansk baneløber, senere kendt som Fodboldtossen, at overfalde kampens dommer Herbert Fandel. Michael Gravgaard får langt sig imellem, men skaden er allerede sket.

Danmark taberdømmes og kom ikke med til EM det efterfølgende år. Herbert Fandel, som traf beslutningen om at afblæse kampen, husker tydeligt aftenen i Parken, og hvad der sidenhen fulgte i dommerrummet.

– Jeg glemmer aldrig reaktionen fra den danske landstræner Morten Olsen efter kampen. Han kom ind i mit dommerrum, sad ned og græd, fordi han var så flov over, at det her skete i hans land. Jeg fandt det meget respektfuldt, at en så stor personlighed som Morten Olsen gav mig mod i et af karrierens hårdeste øjeblikke, siger Herbert Fandel til DeMorgen.

Selvom beslutningen var benhård at træffe dengang, så er den nu pensionerede fodbolddommer fortsat af den overbevisning, at det var den rigtige beslutning.

– Min første tanke var: “Færdig, jeg stopper”. Dernæst tænkte jeg, at det skulle jeg ikke nu. Det var et hårdt øjeblik, men jeg mener, at min beslutning om at stoppe kampen var den rigtige, siger han.

Danmark fik sidenhen karantæne fra at spille i Parken i to EM-kampe mod Liechtenstein og Spanien. Fodboldtossen blev efterfølgende sagsøgt af DBU.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Færdig i Real Madrid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’