Efter skandalescene: Morten Olsen sad bare og græd

Den tidligere landstræner Morten Olsen lod følelserne få frit løb efter en helt vild EM-playoffkamp mod Sverige.



Fodbold er følelser.

Det er en floskel, som oftest behæftes fodboldspillet. Og den floskel viser sig nogle gange fra sin bedste side, mens den andre gange viser sig fra sin mest mørke side.

En fodboldkamp, der set med danske briller altid ved stå som et sort kapitel i fodboldhistorien, er EM-kvalifikationskampen mod Sverige tilbage i 2007 i Parken.

Danmark havde kæmpet sig tilbage fra 0-3 til 3-3, da Christian Poulsen begik et straffespark ved at give Marcus Rosenberg en mavepuster kort før slutfløjt.

Herefter forsøger en dansk baneløber, senere kendt som Fodboldtossen, at overfalde kampens dommer Herbert Fandel. Michael Gravgaard får langt sig imellem, men skaden er allerede sket.

Danmark taberdømmes og kom ikke med til EM det efterfølgende år. Herbert Fandel, som traf beslutningen om at afblæse kampen, husker tydeligt aftenen i Parken, og hvad der sidenhen fulgte i dommerrummet.

– Jeg glemmer aldrig reaktionen fra den danske landstræner Morten Olsen efter kampen. Han kom ind i mit dommerrum, sad ned og græd, fordi han var så flov over, at det her skete i hans land. Jeg fandt det meget respektfuldt, at en så stor personlighed som Morten Olsen gav mig mod i et af karrierens hårdeste øjeblikke, siger Herbert Fandel til DeMorgen.

Selvom beslutningen var benhård at træffe dengang, så er den nu pensionerede fodbolddommer fortsat af den overbevisning, at det var den rigtige beslutning.

– Min første tanke var: “Færdig, jeg stopper”. Dernæst tænkte jeg, at det skulle jeg ikke nu. Det var et hårdt øjeblik, men jeg mener, at min beslutning om at stoppe kampen var den rigtige, siger han.

Danmark fik sidenhen karantæne fra at spille i Parken i to EM-kampe mod Liechtenstein og Spanien. Fodboldtossen blev efterfølgende sagsøgt af DBU.





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Erik ten Hag jagter dansker

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere