Efter skandalescene: Morten Olsen sad bare og græd

Den tidligere landstræner Morten Olsen lod følelserne få frit løb efter en helt vild EM-playoffkamp mod Sverige.



Fodbold er følelser.

Det er en floskel, som oftest behæftes fodboldspillet. Og den floskel viser sig nogle gange fra sin bedste side, mens den andre gange viser sig fra sin mest mørke side.

En fodboldkamp, der set med danske briller altid ved stå som et sort kapitel i fodboldhistorien, er EM-kvalifikationskampen mod Sverige tilbage i 2007 i Parken.

Danmark havde kæmpet sig tilbage fra 0-3 til 3-3, da Christian Poulsen begik et straffespark ved at give Marcus Rosenberg en mavepuster kort før slutfløjt.

Herefter forsøger en dansk baneløber, senere kendt som Fodboldtossen, at overfalde kampens dommer Herbert Fandel. Michael Gravgaard får langt sig imellem, men skaden er allerede sket.

Danmark taberdømmes og kom ikke med til EM det efterfølgende år. Herbert Fandel, som traf beslutningen om at afblæse kampen, husker tydeligt aftenen i Parken, og hvad der sidenhen fulgte i dommerrummet.

– Jeg glemmer aldrig reaktionen fra den danske landstræner Morten Olsen efter kampen. Han kom ind i mit dommerrum, sad ned og græd, fordi han var så flov over, at det her skete i hans land. Jeg fandt det meget respektfuldt, at en så stor personlighed som Morten Olsen gav mig mod i et af karrierens hårdeste øjeblikke, siger Herbert Fandel til DeMorgen.

Selvom beslutningen var benhård at træffe dengang, så er den nu pensionerede fodbolddommer fortsat af den overbevisning, at det var den rigtige beslutning.

– Min første tanke var: “Færdig, jeg stopper”. Dernæst tænkte jeg, at det skulle jeg ikke nu. Det var et hårdt øjeblik, men jeg mener, at min beslutning om at stoppe kampen var den rigtige, siger han.

Danmark fik sidenhen karantæne fra at spille i Parken i to EM-kampe mod Liechtenstein og Spanien. Fodboldtossen blev efterfølgende sagsøgt af DBU.







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Riemer reagerer på stor landsholdschok



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli