Efter skandaløst VM: Ser Hjulmand skifte job

I Belgien spekulerer man i, at Kasper Hjulmand vil finde et nyt arbejde.



Kasper Hjulmands danske landshold forlader dugnakket VM i Qatar efter blot tre gruppespilskampe.

Det var tilmed tre kampe hvor man end ikke formåede at imponere mod på papiret svagere modstandere i Tunesien og Australien. Et enkelt point og en sidsteplads i gruppen, som også tæller Frankrig, blev facit for de danske EM-semifinalister.

Efter det skuffende exit blev Kasper Hjulmands fremtid i spidsen for det danske landshold sat under lup. Kontrakten udløber efter EM i 2024, men DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, slog fast, at man er glade for Hjulmand.

– Vi vil stadig forlænge. Vi går ikke panik, fordi vi på ni dage har tabt to kampe og spillet en uafgjort. Vi er meget glade for Kasper, og vi håber naturligvis, at han vil blive hos os i lang tid, siger han.

I Belgien spekulerer man dog i, at Kasper Hjulmand måske ikke er i jobbet som dansk landstræner særligt meget længere.

– Han har tidligere i sin karriere haft travlt med at søge jobs i Belgien. Måske bliver han ophævet i næste uge. Og så ser vi ham måske i Belgien. Det tror jeg virkelig. Om en klub leder efter en træner? Måske noget med lilla og hvidt (Anderlecht), siger Evert Winkelmans i podcasten MidMid Mondial ifølge voetbalkrant.com.

Anderlecht er ganske rigtigt på jagt efter en ny træner, men det bliver næppe Kasper Hjulmand, da alt peger i retning af, at Brentford-assistenten Brian Riemer bliver klubbens nye cheftræner.

Kasper Hjulmand har tidligere i sin karriere været tæt på at lande en aftale med Anderlecht, ligesom Genk og Club Brugge også har været ude efter ham, skriver voetbalkrant.

Danmark påbegynder kvalifikationen til EM i Tyskland i 2024 mod Finland den 23. marts næste år. Derudover er man i gruppe med Kasakhstan, San Marino, Nordirdland og Slovenien.





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Dansker kan byttes væk

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

‘Det er en interessant spiller’



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på denne keeper

England – DR Congo

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub

Belgien – Senegal

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen