Efter skandaløst VM: Ser Hjulmand skifte job

I Belgien spekulerer man i, at Kasper Hjulmand vil finde et nyt arbejde.



Kasper Hjulmands danske landshold forlader dugnakket VM i Qatar efter blot tre gruppespilskampe.

Det var tilmed tre kampe hvor man end ikke formåede at imponere mod på papiret svagere modstandere i Tunesien og Australien. Et enkelt point og en sidsteplads i gruppen, som også tæller Frankrig, blev facit for de danske EM-semifinalister.

Efter det skuffende exit blev Kasper Hjulmands fremtid i spidsen for det danske landshold sat under lup. Kontrakten udløber efter EM i 2024, men DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, slog fast, at man er glade for Hjulmand.

– Vi vil stadig forlænge. Vi går ikke panik, fordi vi på ni dage har tabt to kampe og spillet en uafgjort. Vi er meget glade for Kasper, og vi håber naturligvis, at han vil blive hos os i lang tid, siger han.

I Belgien spekulerer man dog i, at Kasper Hjulmand måske ikke er i jobbet som dansk landstræner særligt meget længere.

– Han har tidligere i sin karriere haft travlt med at søge jobs i Belgien. Måske bliver han ophævet i næste uge. Og så ser vi ham måske i Belgien. Det tror jeg virkelig. Om en klub leder efter en træner? Måske noget med lilla og hvidt (Anderlecht), siger Evert Winkelmans i podcasten MidMid Mondial ifølge voetbalkrant.com.

Anderlecht er ganske rigtigt på jagt efter en ny træner, men det bliver næppe Kasper Hjulmand, da alt peger i retning af, at Brentford-assistenten Brian Riemer bliver klubbens nye cheftræner.

Kasper Hjulmand har tidligere i sin karriere været tæt på at lande en aftale med Anderlecht, ligesom Genk og Club Brugge også har været ude efter ham, skriver voetbalkrant.

Danmark påbegynder kvalifikationen til EM i Tyskland i 2024 mod Finland den 23. marts næste år. Derudover er man i gruppe med Kasakhstan, San Marino, Nordirdland og Slovenien.






Han er ny fodbolddirektør i Brøndby




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby fyrer Steve Cooper

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

FC København kan få Jens Stage-millioner

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpe røgslør af Brøndby

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Færdig som cheftræner i Real Madrid

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem