Kasper Hjulmands danske landshold forlader dugnakket VM i Qatar efter blot tre gruppespilskampe.
Det var tilmed tre kampe hvor man end ikke formåede at imponere mod på papiret svagere modstandere i Tunesien og Australien. Et enkelt point og en sidsteplads i gruppen, som også tæller Frankrig, blev facit for de danske EM-semifinalister.
Efter det skuffende exit blev Kasper Hjulmands fremtid i spidsen for det danske landshold sat under lup. Kontrakten udløber efter EM i 2024, men DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, slog fast, at man er glade for Hjulmand.
– Vi vil stadig forlænge. Vi går ikke panik, fordi vi på ni dage har tabt to kampe og spillet en uafgjort. Vi er meget glade for Kasper, og vi håber naturligvis, at han vil blive hos os i lang tid, siger han.
I Belgien spekulerer man dog i, at Kasper Hjulmand måske ikke er i jobbet som dansk landstræner særligt meget længere.
– Han har tidligere i sin karriere haft travlt med at søge jobs i Belgien. Måske bliver han ophævet i næste uge. Og så ser vi ham måske i Belgien. Det tror jeg virkelig. Om en klub leder efter en træner? Måske noget med lilla og hvidt (Anderlecht), siger Evert Winkelmans i podcasten MidMid Mondial ifølge voetbalkrant.com.
Anderlecht er ganske rigtigt på jagt efter en ny træner, men det bliver næppe Kasper Hjulmand, da alt peger i retning af, at Brentford-assistenten Brian Riemer bliver klubbens nye cheftræner.
Kasper Hjulmand har tidligere i sin karriere været tæt på at lande en aftale med Anderlecht, ligesom Genk og Club Brugge også har været ude efter ham, skriver voetbalkrant.
Danmark påbegynder kvalifikationen til EM i Tyskland i 2024 mod Finland den 23. marts næste år. Derudover er man i gruppe med Kasakhstan, San Marino, Nordirdland og Slovenien.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
OPTAKT
Arsenal – Burnley
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
Så er det officielt
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
