– En markspiller vil aldrig kunne relatere til det

Ingen dansker har så meget pres på sin som Kasper Schmeichel, mener han selv. Det tvinger ham og andre målmænd til at træne usædvanligt fokuseret.



Det er målmandens lod. Hver eneste fejl, han laver, kan potentielt koste hans hold sejren. Derfor er Kasper Schmeichel og hans kollegaer i målet nødt til at træner anderledes fokuseret end markspillerne, siger den danske keeper til DR.

Han er Danmarks sidste bolværk mod at indkassere mål og således en vigtig brik i den stærke defensiv, der gør landsholdet så svært at besejre. Men han mener også, at markspillere kunne lære noget af målmænd.

– Hvis du ikke har stået derinde, har du ikke nogen idé om, hvor stort et pres, det er. En markspiller vil aldrig kunne relatere til det. Hvis markspillere trænede med samme intensitet og ærgerrighed som målmænd, ville de være de bedste i verden, siger Kasper Schmeichel til DR.

En meget konkret måde, som målmændene kan komme i fokus på under slutrunder, er straffesparkskonkurrencer. Det har Danmark sørget for at træne på op til slutrunden, og Schmeichel har fået gode råd af målmandstræner Lars Høgh.

– Allerede i sidste landsholdssamling mod Israel og Østrig havde vi det oppe som et tema. Kasper og jeg har snakket en del om det i foråret også, og det er ikke kun med keeperne. Det er lige så meget med markspillerne. Der bliver trænet mange frispark – Christian Eriksen sparker jo mange – men hvor mange straffespark tager han reelt i løbet af en måned? Der er faktisk blevet arbejdet meget på det, sagde han forleden.

Høgh er kendt for at have et særligt trick til straffespark. Det har han lært videre til Kasper Schmeichel, fortæller han.





Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner




LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Storklub jagter to danskere

Klar til at gå shopamok

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Højlund slutter sæsonen med bravour

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’