Er ikke i tvivl: Han er snart A-landsholdsspiller

Rasmus Nissen Kristensen spår en stor fremtid for sin tidligere Red Bull Salzburg-holdkammerat Maurits Kjærgaard.



Ét af Danmarks mest lysende talenter løber lige nu rundt i Red Bull Salzburg.

19-årige Maurits Kjærgaard spiller fast for de mangedobbelte østrigske mestre, der tromler afsted i den hjemlige liga og desuden er kvalificeret til gruppespillet i Champions League. 

Det tidligere Lyngby-talent er stadig et relativt ubeskrevet blad i dansk fodbold, men der er en masse godt at glæde sig til, lyder det fra Rasmus Nissen Kristensen, der de seneste sæsoner har været holdkammerat med Maurits Kjærgaard i Red Bull Salzburg.

– Maurits er for det første en sindssyg god fyr, vi havde det rigtig godt sammen i Salzburg. Han er ved at slå igennem nu, og det var han allerede lidt i sidste sæson. Med nogle af de afgange, der har været i Salzburg, vidste jeg godt, han ville få chancen i denne sæson, og den har han grebet, siger Nissen til Tipsbladet og fortsætter:

– Han er høj, og han er fysisk stærk. Han har et sindssygt godt drev med bolden og en god teknik, og så får han mere og mere bygget fysikken og intensiteten på. Det kræver det, hvis man skal spille i et Red Bull-system. 

– Det kan godt være, der ikke er så mange, der kender ham i Danmark, men det skal de nok komme til. Jeg har store forventninger til ham.

Så du forventer, at I snart ses her i landsholdslejren?

– Ja, det er jeg helt overbevist om. Jeg tror heller ikke, der går så længe – nok i løbet af de næste par år. Så må vi se, om jeg stadig er her, men han er i hvert fald. 

Maurits Kjærgaard er lige nu samlet med U21-landsholdet, der møder Kroatien i to playoff-kampe om at komme med til EM.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk