PARKEN (Tipsbladet): Morten Hjulmand kom op at toppes med Granit Xhaka tilbage i marts, og i torsdagens gensyn med Schweiz kom landsholdets nye darling igen op i det røde felt.
Efter Patrick Dorgus 1-0-mål opstod der tumult, hvor både Morten Hjulmand og Granit Xhaka fik et gult kort – den schweiziske stjerne fik få minutter senere endnu et gult kort – og Kasper Schmeichel var nødt til at løbe op på midten af banen for at holde den arrige Morten Hjulmand tilbage.
Efter slutfløjtet kom Christian Eriksen ud til pressen, hvor Tipsbladet spurgte Manchester United-spilleren, hvad han tænkte om situationen med Morten Hjulmand og Kasper Schmeichel.
Eriksen trak her på smilebåndet og lavede lidt sjov med Sporting-stjernen, der har en fortid i Serie A hos Lecce.
– Han vil jo gerne være italiener, Hjulmand. Han skal jo blande sig, når der sker et eller andet.
– Det sker, og det synes jeg er fint. Det viser, at der er tænding på, og det viser, at folk selvfølgelig gerne vil vinde. Som landstræneren også sagde efter, så er der tænding på, men vi går ikke over grænsen. Vi går til grænsen, lød det fra Christian Eriksen.
Vi kommer fra et EM, hvor folk husker det for den seneste kamp mod Tyskland, hvor jeg synes, at vi er pisseuheldige. Så jeg tror, at det er godt, at vi får en sejr her og kommer godt i gang med den her Nations League.
Christian EriksenMidtbanespiller, Danmark
En vigtig sejr
Med 2-0-sejren over Schweiz fik Danmark en perfekt start på Nations League, og ifølge Christian Eriksen var det en vigtig sejr for det danske landshold.
– Jeg tror, at den er god. Jeg tror også, at den er god i forhold til at få ro på udefra. Netop i sådan en her situation, hvor der er en midlertidig landstræner, der har afløst en midlertidig landstræner, som har taget over.
– Vi kommer fra et EM, hvor folk husker det for den seneste kamp mod Tyskland, hvor jeg synes, at vi er pisseuheldige. Så jeg tror, at det er godt, at vi får en sejr her og kommer godt i gang med den her Nations League, lød det fra Christian Eriksen.
Landsholdsstjernen trak på smilebåndet og erklærede sig uenig i præmissen om, at landstrænersituationen er 'et cirkus' netop nu, hvor dødboldstræner Lars Knudsen vikarier som landstræner.
– Lars var der jo også før, så ham kender vi, og Agger kender jeg jo personligt. Der er selvfølgelig mange af spillerne, der ikke har spillet med ham (Agger, red.), men de kender ham for hans meritter som spiller.
. Men man skal selvfølgelig lige lære deres dynamik og lære dem at kende og se, hvordan Lars fungerer i den rolle. Men han er utrolig rolig, også når han snakker med pressen. Og sådan har han også været i løbet af ugen til træning. Han har gjort det rigtigt fint, og derfor var det også godt at give ham en sejr, lød det fra Christian Eriksen.
Danmark spiller igen på søndag klokken 18.00, hvor Serbien kommer på besøg.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
City-ejer sælger klub
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
Supercomputer: Værste nogensinde!
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Forlænger med to Superliga-talenter
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER