Tipsbladet i Helsingør.
I lørdags var de direkte modstandere på Old Trafford, og i dag er de holdkammerater på Hotel Marienlyst, hvor det danske landshold er indlogeret forud for lørdagens EM-kvalifikationskamp mod Kasakhstan på lørdag.
Christian Eriksen og Christian Nørgaard spillede direkte overfor hinanden i lørdags, da Manchester United fuldendte et vanvittigt comeback og vandt 2-1 over Brentford efter to mål dybt inde i overtiden af Scott McTominay.
Det, at de mindre end 48 timer senere nu er holdkammerater, er lidt specielt, erkender Christian Eriksen til Tipsbladet og den skrivende presse. Han kan også melde, at han har vendt kampen med sin holdkammerat disse dage.
Hvordan er det at mødes med dem, lige efter man har spillet imod dem? Stikker man lidt til dem, nu hvor I vandt?
– Jeg har haft fat i Nørgaard. Han var lidt gladere i dag, end han var den anden dag efter kampen. Han ville ikke snakke så meget efter kampen, og det kan jeg også godt forstå. Det var nok en sur pille at få.
– Det er lidt spøjst. Man møder ind to dage efter, man har spillet mod hinanden. Den ene eller den anden vinder, og nu to dage efter så er man gode venner og skal spille noget fodbold for landsholdet igen. Det er en sjov ting, siger den danske playmaker.
Få minutter senere rejser Christian Eriksen sig fra sofaen på Hotel Marienlyst og bliver – ganske passende – afløst af Christian Nørgaard, som er i noget bedre humør i dag end i lørdags.
Hvordan er humøret i dag?
– Det er okay – det er bedre end i går og i forgårs, vil jeg sige. Det var en hård omgang.
Christian stak lidt til dig?
– Ja, de prøvede at ville snakke efter kampen, og det var jeg ikke lige i humør til. De stod derude, danskergruppen. Det var måden, det hele skete på. Det var lidt tough. Men nu er humøret fint. Det ville også være en lang uge, hvis ikke jeg kan snakke med dem i en hel uge, lyder det med et grin fra Christian Nørgaard.
Den danske midtbaneslider er i denne sæson anfører for Brentford, og det er en opgave, som han sætter stor pris på. Danskerklubben slider dog med det i øjeblikket, og det kan også mærkes på Nørgaard, som tydeligt er frustreret over de manglende resultater.
Frustreret var han også i omklædningsrummet efter kampen, og det illustrerer meget godt, hvorfor han ikke havde den store lyst til at tale med andre danskere.
– Jeg tror, jeg sagde ét ord på fire bogstaver, og det råbte jeg ret højt. Folk vidste godt, hvordan jeg havde det, og jeg vidste, hvordan de havde det, kan han afsløre.
Christian Nørgaard erkender, at klubben mangler en stor portion lederskab, som er forsvundet i form af David Rayas skifte til Arsenal og Ivan Toneys lange karantæne, der holder ham ude indtil januar næste år.
29-årige Nørgaard spillede hele kampen i lørdagens sene nederlag. Med nederlaget har Brentford blot hentet syv point for de første otte runder.
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Aston Villa og Chelsea smider point
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
TOPNYHED
Stort slag for FC København
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN