Tipsbladet i Helsingør.
I lørdags var de direkte modstandere på Old Trafford, og i dag er de holdkammerater på Hotel Marienlyst, hvor det danske landshold er indlogeret forud for lørdagens EM-kvalifikationskamp mod Kasakhstan på lørdag.
Christian Eriksen og Christian Nørgaard spillede direkte overfor hinanden i lørdags, da Manchester United fuldendte et vanvittigt comeback og vandt 2-1 over Brentford efter to mål dybt inde i overtiden af Scott McTominay.
Det, at de mindre end 48 timer senere nu er holdkammerater, er lidt specielt, erkender Christian Eriksen til Tipsbladet og den skrivende presse. Han kan også melde, at han har vendt kampen med sin holdkammerat disse dage.
Hvordan er det at mødes med dem, lige efter man har spillet imod dem? Stikker man lidt til dem, nu hvor I vandt?
– Jeg har haft fat i Nørgaard. Han var lidt gladere i dag, end han var den anden dag efter kampen. Han ville ikke snakke så meget efter kampen, og det kan jeg også godt forstå. Det var nok en sur pille at få.
– Det er lidt spøjst. Man møder ind to dage efter, man har spillet mod hinanden. Den ene eller den anden vinder, og nu to dage efter så er man gode venner og skal spille noget fodbold for landsholdet igen. Det er en sjov ting, siger den danske playmaker.
Få minutter senere rejser Christian Eriksen sig fra sofaen på Hotel Marienlyst og bliver – ganske passende – afløst af Christian Nørgaard, som er i noget bedre humør i dag end i lørdags.
Hvordan er humøret i dag?
– Det er okay – det er bedre end i går og i forgårs, vil jeg sige. Det var en hård omgang.
Christian stak lidt til dig?
– Ja, de prøvede at ville snakke efter kampen, og det var jeg ikke lige i humør til. De stod derude, danskergruppen. Det var måden, det hele skete på. Det var lidt tough. Men nu er humøret fint. Det ville også være en lang uge, hvis ikke jeg kan snakke med dem i en hel uge, lyder det med et grin fra Christian Nørgaard.
Den danske midtbaneslider er i denne sæson anfører for Brentford, og det er en opgave, som han sætter stor pris på. Danskerklubben slider dog med det i øjeblikket, og det kan også mærkes på Nørgaard, som tydeligt er frustreret over de manglende resultater.
Frustreret var han også i omklædningsrummet efter kampen, og det illustrerer meget godt, hvorfor han ikke havde den store lyst til at tale med andre danskere.
– Jeg tror, jeg sagde ét ord på fire bogstaver, og det råbte jeg ret højt. Folk vidste godt, hvordan jeg havde det, og jeg vidste, hvordan de havde det, kan han afsløre.
Christian Nørgaard erkender, at klubben mangler en stor portion lederskab, som er forsvundet i form af David Rayas skifte til Arsenal og Ivan Toneys lange karantæne, der holder ham ude indtil januar næste år.
29-årige Nørgaard spillede hele kampen i lørdagens sene nederlag. Med nederlaget har Brentford blot hentet syv point for de første otte runder.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
‘Tæt på et rædselskabinet’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998