Tipsbladet i Helsingør.
I lørdags var de direkte modstandere på Old Trafford, og i dag er de holdkammerater på Hotel Marienlyst, hvor det danske landshold er indlogeret forud for lørdagens EM-kvalifikationskamp mod Kasakhstan på lørdag.
Christian Eriksen og Christian Nørgaard spillede direkte overfor hinanden i lørdags, da Manchester United fuldendte et vanvittigt comeback og vandt 2-1 over Brentford efter to mål dybt inde i overtiden af Scott McTominay.
Det, at de mindre end 48 timer senere nu er holdkammerater, er lidt specielt, erkender Christian Eriksen til Tipsbladet og den skrivende presse. Han kan også melde, at han har vendt kampen med sin holdkammerat disse dage.
Hvordan er det at mødes med dem, lige efter man har spillet imod dem? Stikker man lidt til dem, nu hvor I vandt?
– Jeg har haft fat i Nørgaard. Han var lidt gladere i dag, end han var den anden dag efter kampen. Han ville ikke snakke så meget efter kampen, og det kan jeg også godt forstå. Det var nok en sur pille at få.
– Det er lidt spøjst. Man møder ind to dage efter, man har spillet mod hinanden. Den ene eller den anden vinder, og nu to dage efter så er man gode venner og skal spille noget fodbold for landsholdet igen. Det er en sjov ting, siger den danske playmaker.
Få minutter senere rejser Christian Eriksen sig fra sofaen på Hotel Marienlyst og bliver – ganske passende – afløst af Christian Nørgaard, som er i noget bedre humør i dag end i lørdags.
Hvordan er humøret i dag?
– Det er okay – det er bedre end i går og i forgårs, vil jeg sige. Det var en hård omgang.
Christian stak lidt til dig?
– Ja, de prøvede at ville snakke efter kampen, og det var jeg ikke lige i humør til. De stod derude, danskergruppen. Det var måden, det hele skete på. Det var lidt tough. Men nu er humøret fint. Det ville også være en lang uge, hvis ikke jeg kan snakke med dem i en hel uge, lyder det med et grin fra Christian Nørgaard.
Den danske midtbaneslider er i denne sæson anfører for Brentford, og det er en opgave, som han sætter stor pris på. Danskerklubben slider dog med det i øjeblikket, og det kan også mærkes på Nørgaard, som tydeligt er frustreret over de manglende resultater.
Frustreret var han også i omklædningsrummet efter kampen, og det illustrerer meget godt, hvorfor han ikke havde den store lyst til at tale med andre danskere.
– Jeg tror, jeg sagde ét ord på fire bogstaver, og det råbte jeg ret højt. Folk vidste godt, hvordan jeg havde det, og jeg vidste, hvordan de havde det, kan han afsløre.
Christian Nørgaard erkender, at klubben mangler en stor portion lederskab, som er forsvundet i form af David Rayas skifte til Arsenal og Ivan Toneys lange karantæne, der holder ham ude indtil januar næste år.
29-årige Nørgaard spillede hele kampen i lørdagens sene nederlag. Med nederlaget har Brentford blot hentet syv point for de første otte runder.
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
STORT INTERVIEW
‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
STORT INTERVIEW
FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’
EKSKLUSIVT
Napoli jagter Superliga-profil
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
TOPNYHED
FC København-boss med klar melding om Neestrup
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
Anbefaler FC Midtjylland til alle
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
Superliga-boss: Ja, han er en kandidat
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
INTERVIEW
Thomas Delaney i stor hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
NYHEDER
Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer
MEDIE
Brøndby afvist
Syv i træk for Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Det var MEGET specielt – alle talte om det!
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
Slot har intet problem med Salah
NYHEDER
Aflyser møde med pressen
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt mellem Bees og Whites
Tadej Pogačar træffer stor beslutning
FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale
NYHEDER
Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’
Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur
LIVE: FCK sikkert videre i pokalen
Viborg er klar til pokalsemifinale
TOPNYHED
Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’
NYHEDER