Eriksen har haft fat i Nørgaard: Det er spøjst

Det er en en lidt speciel ting at spille mod hinanden, og så to dage senere være holdkammerater på landsholdet, erkender Christian Eriksen.



Tipsbladet i Helsingør.

I lørdags var de direkte modstandere på Old Trafford, og i dag er de holdkammerater på Hotel Marienlyst, hvor det danske landshold er indlogeret forud for lørdagens EM-kvalifikationskamp mod Kasakhstan på lørdag.

Christian Eriksen og Christian Nørgaard spillede direkte overfor hinanden i lørdags, da Manchester United fuldendte et vanvittigt comeback og vandt 2-1 over Brentford efter to mål dybt inde i overtiden af Scott McTominay. 

Det, at de mindre end 48 timer senere nu er holdkammerater, er lidt specielt, erkender Christian Eriksen til Tipsbladet og den skrivende presse. Han kan også melde, at han har vendt kampen med sin holdkammerat disse dage.

Hvordan er det at mødes med dem, lige efter man har spillet imod dem? Stikker man lidt til dem, nu hvor I vandt? 

– Jeg har haft fat i Nørgaard. Han var lidt gladere i dag, end han var den anden dag efter kampen. Han ville ikke snakke så meget efter kampen, og det kan jeg også godt forstå. Det var nok en sur pille at få.

– Det er lidt spøjst. Man møder ind to dage efter, man har spillet mod hinanden. Den ene eller den anden vinder, og nu to dage efter så er man gode venner og skal spille noget fodbold for landsholdet igen. Det er en sjov ting, siger den danske playmaker.

Få minutter senere rejser Christian Eriksen sig fra sofaen på Hotel Marienlyst og bliver – ganske passende – afløst af Christian Nørgaard, som er i noget bedre humør i dag end i lørdags.

Hvordan er humøret i dag? 

– Det er okay – det er bedre end i går og i forgårs, vil jeg sige. Det var en hård omgang. 

Christian stak lidt til dig? 

– Ja, de prøvede at ville snakke efter kampen, og det var jeg ikke lige i humør til. De stod derude, danskergruppen. Det var måden, det hele skete på. Det var lidt tough. Men nu er humøret fint. Det ville også være en lang uge, hvis ikke jeg kan snakke med dem i en hel uge, lyder det med et grin fra Christian Nørgaard.

Den danske midtbaneslider er i denne sæson anfører for Brentford, og det er en opgave, som han sætter stor pris på. Danskerklubben slider dog med det i øjeblikket, og det kan også mærkes på Nørgaard, som tydeligt er frustreret over de manglende resultater. 

Frustreret var han også i omklædningsrummet efter kampen, og det illustrerer meget godt, hvorfor han ikke havde den store lyst til at tale med andre danskere.

– Jeg tror, jeg sagde ét ord på fire bogstaver, og det råbte jeg ret højt. Folk vidste godt, hvordan jeg havde det, og jeg vidste, hvordan de havde det, kan han afsløre. 

Christian Nørgaard erkender, at klubben mangler en stor portion lederskab, som er forsvundet i form af David Rayas skifte til Arsenal og Ivan Toneys lange karantæne, der holder ham ude indtil januar næste år. 

29-årige Nørgaard spillede hele kampen i lørdagens sene nederlag. Med nederlaget har Brentford blot hentet syv point for de første otte runder.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Vildt Superliga-rygte afvises

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

AGF skaber vildt mirakel i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De vil have Jelert

Ny FC København-stjerne imponerer

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Jagter dansk landsholdsspiller

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Tidligere Superliga-træner dybt involveret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby jagter ny Superliga-profil

LIVE: FC København er videre i Conference League

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud