Eriksen har haft fat i Nørgaard: Det er spøjst

Det er en en lidt speciel ting at spille mod hinanden, og så to dage senere være holdkammerater på landsholdet, erkender Christian Eriksen.



Tipsbladet i Helsingør.

I lørdags var de direkte modstandere på Old Trafford, og i dag er de holdkammerater på Hotel Marienlyst, hvor det danske landshold er indlogeret forud for lørdagens EM-kvalifikationskamp mod Kasakhstan på lørdag.

Christian Eriksen og Christian Nørgaard spillede direkte overfor hinanden i lørdags, da Manchester United fuldendte et vanvittigt comeback og vandt 2-1 over Brentford efter to mål dybt inde i overtiden af Scott McTominay. 

Det, at de mindre end 48 timer senere nu er holdkammerater, er lidt specielt, erkender Christian Eriksen til Tipsbladet og den skrivende presse. Han kan også melde, at han har vendt kampen med sin holdkammerat disse dage.

Hvordan er det at mødes med dem, lige efter man har spillet imod dem? Stikker man lidt til dem, nu hvor I vandt? 

– Jeg har haft fat i Nørgaard. Han var lidt gladere i dag, end han var den anden dag efter kampen. Han ville ikke snakke så meget efter kampen, og det kan jeg også godt forstå. Det var nok en sur pille at få.

– Det er lidt spøjst. Man møder ind to dage efter, man har spillet mod hinanden. Den ene eller den anden vinder, og nu to dage efter så er man gode venner og skal spille noget fodbold for landsholdet igen. Det er en sjov ting, siger den danske playmaker.

Få minutter senere rejser Christian Eriksen sig fra sofaen på Hotel Marienlyst og bliver – ganske passende – afløst af Christian Nørgaard, som er i noget bedre humør i dag end i lørdags.

Hvordan er humøret i dag? 

– Det er okay – det er bedre end i går og i forgårs, vil jeg sige. Det var en hård omgang. 

Christian stak lidt til dig? 

– Ja, de prøvede at ville snakke efter kampen, og det var jeg ikke lige i humør til. De stod derude, danskergruppen. Det var måden, det hele skete på. Det var lidt tough. Men nu er humøret fint. Det ville også være en lang uge, hvis ikke jeg kan snakke med dem i en hel uge, lyder det med et grin fra Christian Nørgaard.

Den danske midtbaneslider er i denne sæson anfører for Brentford, og det er en opgave, som han sætter stor pris på. Danskerklubben slider dog med det i øjeblikket, og det kan også mærkes på Nørgaard, som tydeligt er frustreret over de manglende resultater. 

Frustreret var han også i omklædningsrummet efter kampen, og det illustrerer meget godt, hvorfor han ikke havde den store lyst til at tale med andre danskere.

– Jeg tror, jeg sagde ét ord på fire bogstaver, og det råbte jeg ret højt. Folk vidste godt, hvordan jeg havde det, og jeg vidste, hvordan de havde det, kan han afsløre. 

Christian Nørgaard erkender, at klubben mangler en stor portion lederskab, som er forsvundet i form af David Rayas skifte til Arsenal og Ivan Toneys lange karantæne, der holder ham ude indtil januar næste år. 

29-årige Nørgaard spillede hele kampen i lørdagens sene nederlag. Med nederlaget har Brentford blot hentet syv point for de første otte runder.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Nedtur for Højlund og Napoli



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her spiller Lasse Schöne i dag

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

‘Så brænder hele København ned’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Manchester United sætter Chelsea på plads



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Det er aldrig sket før

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Nu klager FC Barcelona igen

Fik blackout på Brøndby Stadion

Kan koste Brøndby flere millioner

‘Så er Clement Bischoff færdig’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

‘Det drømmer alle om’

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Ringet op af Brøndby-træner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Steve Cooper storroser stjerne

OB siger farvel til seks spillere

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Mål i begge ender i Farum

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’