Landsholdet er tilbage: Sådan fungerer Nations League

Torsdag starter Nations League, hvor der spilles om trofæ og mulighed for VM-kvalifikation.



I 2018 sparkede Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) sit nye koncept Nations League i gang for at gøre op med landsholdsfodboldens mange testkampe. Torsdag starter turneringen for anden gang. Bliv klogere på den her:

* Nations League består af 55 hold, der er inddelt i fire niveauer. Niveau A er bedst, mens D er dårligst.

* Niveau A, B og C har alle fire grupper med fire hold i hver. Niveau D har to grupper med henholdsvis tre og fire hold.

* Gruppekampene skal afvikles i september, oktober og november.

* De fire gruppevindere på A-niveau skal spille semifinale og finale om Nations League-trofæet og en stor pengepræmie.

* Holdenes placeringer får betydning for deres niveauinddeling i næste udgave af Nations League. Gruppevinderne i B, C og D rykker et niveau op, mens taberne i A, og B rykker ned. De fire gruppetabere i C skal ud i playoffkampe, hvor to hold i sidste ende vil rykke ned i D.

* Eksempelvis vandt Danmark sin gruppe på B-niveau i første udgave af Nations League og spiller derfor på A-niveau denne gang, hvor landsholdet er i gruppe med Belgien, England og Island.

Sådan kan man få en VM-livline via Nations League:

* Uefa har 13 pladser til VM i 2022 i Qatar. De ti første pladser bliver givet til gruppevinderne i VM-kvalifikationsgrupperne, der afvikles fra marts til november i 2021.

* De ti toere i kvalifikationsgrupperne plus to hold fra Nations League skal spille om de tre sidste pladser i marts 2022.

* De to hold fra Nations League, som kommer med i playoffkampene om VM-billetter, bliver de bedst rangerede gruppevindere fra Nations League, som ikke blev nummer et eller to i deres VM-kvalifikationsgruppe.

* Gruppevindere fra niveau A er bedre rangeret end vindere i niveau B, som igen er bedre rangeret end vinderne fra niveau C og så fremdeles.

Kilde: Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

/ritzau/





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Overraskende melding om Oliver Christensen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Optakt: USA – Paraguay

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen