I 2018 sparkede Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) sit nye koncept Nations League i gang for at gøre op med landsholdsfodboldens mange testkampe. Torsdag starter turneringen for anden gang. Bliv klogere på den her:
* Nations League består af 55 hold, der er inddelt i fire niveauer. Niveau A er bedst, mens D er dårligst.
* Niveau A, B og C har alle fire grupper med fire hold i hver. Niveau D har to grupper med henholdsvis tre og fire hold.
* Gruppekampene skal afvikles i september, oktober og november.
* De fire gruppevindere på A-niveau skal spille semifinale og finale om Nations League-trofæet og en stor pengepræmie.
* Holdenes placeringer får betydning for deres niveauinddeling i næste udgave af Nations League. Gruppevinderne i B, C og D rykker et niveau op, mens taberne i A, og B rykker ned. De fire gruppetabere i C skal ud i playoffkampe, hvor to hold i sidste ende vil rykke ned i D.
* Eksempelvis vandt Danmark sin gruppe på B-niveau i første udgave af Nations League og spiller derfor på A-niveau denne gang, hvor landsholdet er i gruppe med Belgien, England og Island.
Sådan kan man få en VM-livline via Nations League:
* Uefa har 13 pladser til VM i 2022 i Qatar. De ti første pladser bliver givet til gruppevinderne i VM-kvalifikationsgrupperne, der afvikles fra marts til november i 2021.
* De ti toere i kvalifikationsgrupperne plus to hold fra Nations League skal spille om de tre sidste pladser i marts 2022.
* De to hold fra Nations League, som kommer med i playoffkampene om VM-billetter, bliver de bedst rangerede gruppevindere fra Nations League, som ikke blev nummer et eller to i deres VM-kvalifikationsgruppe.
* Gruppevindere fra niveau A er bedre rangeret end vindere i niveau B, som igen er bedre rangeret end vinderne fra niveau C og så fremdeles.
Kilde: Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – OB
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Magiske Messi slår til igen
MEDIE
