FCK-bror jubler: Stort tillykke – fuck det stærkt

Mads Bidstrup ringede til sin lillebror, FC København-talentet Hjalte Bidstrup, som den første efter sin landsholdsudtagelsen. I et stort interview med Tipsbladet fortæller Hjalte Bidstrup om opkaldet, drømmen om Parken og en titel som holdkammerater med storebror.



Efternavnet Bidstrup pryder i disse dage de danske landshold.

Mads Bidstrup er for første gang blevet udtaget til A-landsholdet, mens hans lillebror Hjalte Bidstrup er en del af U19-landsholdet.

Det er en sand drengedrøm for de to blonde brødre. Det fortæller Hjalte Bidstrup i et stort interview med Tipsbladet.

– Det er voldsomt at tænke på os to brødre, hvor den ene er på U19 og den anden på A-landsholdet. Det har været vores drøm at komme på landsholdet og forhåbentligt på et eller andet tidspunkt spille sammen.

En fremtid som holdkammerater må vente lidt, da Mads Bidstrup er på kontrakt i RB Salzburg, mens lillebror spiller på FC Københavns U19-hold.

Lige nu har han dog fokus på landsholdet og de kommende kampe mod Portugal og Belgien.

– Det er fantastisk at være med landsholdet og være samlet med nogle gutter, som man ikke ser så tit. Det er bare altid dejligt at få samlet 'boysne' fra de andre klubber, som man har masser af tilfælles med. Selvom der er lidt had til hinanden, når vi er konkurrenter på klubplan, så har vi det rigtig godt her på landsholdet.

– Det flyver med røverhistorier på kryds og tværs, og vi snakker alle godt sammen. Det er ikke sådan, at jeg for eksempel ikke kan snakke med nogen fra Brøndby, når jeg er FCK'er.

277929

Foto: Alamy

Drømmer om FCK-debut
18-årige Hjalte Bidstrup har fået sin uddannelse i FC København og er aktuelt en del af klubbens U19-hold.

– Lige nu spiller jeg i FCK, og planen er at være her, men hvis FCK og jeg bliver enige om noget andet, så vil jeg heller ikke sige nej til det. Men lige nu føler jeg mig hjemme i FCK, hvor der er lagt en god plan.

Hjalte Bidstrup er blot 18 år, men begynder at nærme sig en alder, hvor førsteholdsfodbold er inden for rækkevidde. FC København valgte dog nyt blod udefra i denne omgang med sommerens tilgange af Giorgi Gocholeishvili og Rodrigo Huescas.

– Jeg er også nødt til at være realistisk omkring, hvor svært det er at komme op på førsteholdet. De har jo ressourcerne til at hente ind udefra, så jeg har prøvet at være så realistisk som muligt omkring min egen chance for at komme op. Der føler jeg egentlig, at FCK også har været meget fair, siger Hjalte Bidstrup, der alligevel har en klar drøm om at stå i Parken.

– Det er den store drengedrøm, når man, som jeg, har holdt med FCK, siden jeg var helt lille. Min plan er at blive i FCK, men hvis vi bliver enige om, at der skal ske noget andet, så må vi tage den derfra.

Hjalte Bidstrups storebror Mads Bidstrup drog som blot 16-årig fra FC København og til udlandet, men for højrebacken har det givet mest mening at blive i Danmark.

277929

Foto: Alamy

Storebror på landsholdet
Udover drømmen om at debutere på FC Københavns førstehold, er A-landsholdet også et af Hjalte Bidstrups store mål.

Det har storebror Mads Bidstrup netop krydset af, da han afløste en skadet Morten Frendrup og dermed kan debutere mod enten Spanien lørdag eller Schweiz i næste uge.

Hjalte Bidstrup var den første, som storebror ringede til efter udtagelsen.

– Lars (Knudsen) ringede vist og sagde: "nu er det nu." Så ringede han direkte til mig og begyndte bare at grine og var helt oppe at køre. Vi råbte og skreg, og jeg sagde bare: "stort tillykke og fuck det er stærkt." Han glædede sig bare til at komme ned til lejren og vise sig godt frem.

På lørdag har Mads Bidstrup mulighed for at debutere for Damark, og sker det, skal der lænker til at holde ham.

– Han kommer ikke til at sætte sig ned (til næste familiemiddag, red.). Han kommer til at flyve rundt og vil være helt oppe at stege. Det lader vi ham bare gøre, fordi det vil være så stort, og vi har forståelse for det, hvis det sker. Det er kun meget få, der kommer igennem nåleøjet og op på landsholdet, så det ville være stort.

Noget, der også vil være stort for brødreparret, er titlen som holdkammerater.

Den mulighed var sidste sommer på tale, da der var rygter om et skifte retur til FC København for Mads Bidstrup.

– Uden at jeg kan sige, om han var på vej, snakkede vi om, hvordan det ville være at møde ind til træning sammen. Han snakkede også om, at han havde tænkt sig at være ekstra hård ved sin lillebror. Men ellers bare de små ting med at køre sammen til træning og dele det samme. Det er en drøm for os, uanset hvor det sker.



Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

FCK starter op uden tre spillere

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

De vil købe FC Midtjylland-profil

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Vil have stjernetræner til Tottenham

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Liverpool-spiller i chokskifte?

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

‘Usandsynlig genopstandelse’

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Celtics krise forværres

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Jagtet af FCK – nu skifter han

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Lurer på dyr dansk stjerne

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Frederik Birk bryder tavsheden

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

På vej til storklub