Efternavnet Bidstrup pryder i disse dage de danske landshold.
Mads Bidstrup er for første gang blevet udtaget til A-landsholdet, mens hans lillebror Hjalte Bidstrup er en del af U19-landsholdet.
Det er en sand drengedrøm for de to blonde brødre. Det fortæller Hjalte Bidstrup i et stort interview med Tipsbladet.
– Det er voldsomt at tænke på os to brødre, hvor den ene er på U19 og den anden på A-landsholdet. Det har været vores drøm at komme på landsholdet og forhåbentligt på et eller andet tidspunkt spille sammen.
En fremtid som holdkammerater må vente lidt, da Mads Bidstrup er på kontrakt i RB Salzburg, mens lillebror spiller på FC Københavns U19-hold.
Lige nu har han dog fokus på landsholdet og de kommende kampe mod Portugal og Belgien.
– Det er fantastisk at være med landsholdet og være samlet med nogle gutter, som man ikke ser så tit. Det er bare altid dejligt at få samlet 'boysne' fra de andre klubber, som man har masser af tilfælles med. Selvom der er lidt had til hinanden, når vi er konkurrenter på klubplan, så har vi det rigtig godt her på landsholdet.
– Det flyver med røverhistorier på kryds og tværs, og vi snakker alle godt sammen. Det er ikke sådan, at jeg for eksempel ikke kan snakke med nogen fra Brøndby, når jeg er FCK'er.

Drømmer om FCK-debut
18-årige Hjalte Bidstrup har fået sin uddannelse i FC København og er aktuelt en del af klubbens U19-hold.
– Lige nu spiller jeg i FCK, og planen er at være her, men hvis FCK og jeg bliver enige om noget andet, så vil jeg heller ikke sige nej til det. Men lige nu føler jeg mig hjemme i FCK, hvor der er lagt en god plan.
Hjalte Bidstrup er blot 18 år, men begynder at nærme sig en alder, hvor førsteholdsfodbold er inden for rækkevidde. FC København valgte dog nyt blod udefra i denne omgang med sommerens tilgange af Giorgi Gocholeishvili og Rodrigo Huescas.
– Jeg er også nødt til at være realistisk omkring, hvor svært det er at komme op på førsteholdet. De har jo ressourcerne til at hente ind udefra, så jeg har prøvet at være så realistisk som muligt omkring min egen chance for at komme op. Der føler jeg egentlig, at FCK også har været meget fair, siger Hjalte Bidstrup, der alligevel har en klar drøm om at stå i Parken.
– Det er den store drengedrøm, når man, som jeg, har holdt med FCK, siden jeg var helt lille. Min plan er at blive i FCK, men hvis vi bliver enige om, at der skal ske noget andet, så må vi tage den derfra.
Hjalte Bidstrups storebror Mads Bidstrup drog som blot 16-årig fra FC København og til udlandet, men for højrebacken har det givet mest mening at blive i Danmark.

Storebror på landsholdet
Udover drømmen om at debutere på FC Københavns førstehold, er A-landsholdet også et af Hjalte Bidstrups store mål.
Det har storebror Mads Bidstrup netop krydset af, da han afløste en skadet Morten Frendrup og dermed kan debutere mod enten Spanien lørdag eller Schweiz i næste uge.
Hjalte Bidstrup var den første, som storebror ringede til efter udtagelsen.
– Lars (Knudsen) ringede vist og sagde: "nu er det nu." Så ringede han direkte til mig og begyndte bare at grine og var helt oppe at køre. Vi råbte og skreg, og jeg sagde bare: "stort tillykke og fuck det er stærkt." Han glædede sig bare til at komme ned til lejren og vise sig godt frem.
På lørdag har Mads Bidstrup mulighed for at debutere for Damark, og sker det, skal der lænker til at holde ham.
– Han kommer ikke til at sætte sig ned (til næste familiemiddag, red.). Han kommer til at flyve rundt og vil være helt oppe at stege. Det lader vi ham bare gøre, fordi det vil være så stort, og vi har forståelse for det, hvis det sker. Det er kun meget få, der kommer igennem nåleøjet og op på landsholdet, så det ville være stort.
Noget, der også vil være stort for brødreparret, er titlen som holdkammerater.
Den mulighed var sidste sommer på tale, da der var rygter om et skifte retur til FC København for Mads Bidstrup.
– Uden at jeg kan sige, om han var på vej, snakkede vi om, hvordan det ville være at møde ind til træning sammen. Han snakkede også om, at han havde tænkt sig at være ekstra hård ved sin lillebror. Men ellers bare de små ting med at køre sammen til træning og dele det samme. Det er en drøm for os, uanset hvor det sker.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Dansk træner storroses
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER