100 år.
Så længe har det Australske landshold eksisteret. Mærkedagen blev fejret af det australske fodboldforbund ved at udnævne et 'Århundredes Hold'. Det skete før Australiens venskabskamp mod New Zealand tidligere på ugen.
Der er blevet stemt 110.000 gange på spillere og trænere af fans i løbet af august og september. Australske fans stod for 16 af holdets 23 udvalgte, mens et særligt historisk panel i fodbolforbundet skulle udnævne de resterende syv.
Blandt de syv udvalgte krævede Det Australske Fodboldforbund, at de skulle repræsentere forskellige generationer gennem landsholdets historie.
På målmandsposten modtager FC København-keeperen Mat Ryan den ultimative hæder, da han sammen med Mark Schwarzer og Jimmy McNabb er en af holdets tre målmænd.
Scott Chipperfield, Joe Marston, Craig Moore, Lucas Neill, Alex Tobin, Tony Vidmar og Peter Wilson udgør defensiven på Århundredes Hold i Australien.
Midtbanen består af Mark Bresciano, Brett Emerton, Mile Jedinak, Harry Kewell, Aaron Mooy og Johnny Warren, mens målene scores af John Aloisi, Tim Cahill, Reg Date, John Kosmina, Judy Masters, Alf Quill og Mark Viduka
På trænerbænken sidder Guus Hiddink med sine tre assistenttrænere Ange Postecoglou, nuværende landstræner, Graham Arnold, og Rale Rasic.
FC Københavns Mat Ryan er en af de 16, som er blevet udvalgt af fansene. Det fejrede han ved at stå i sejren på 1-0 over New Zealand torsdag, hvor den tidligere FC Midtjylland-spiller Awer Mabil noterede sig for kampens eneste scoring.
30-årige Mat Ryan har en lang landsholdskarriere bag sig, hvor han har været en del af truppen 91 gange. 75 gange har han vogtet buret.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
INTERVIEW