100 år.
Så længe har det Australske landshold eksisteret. Mærkedagen blev fejret af det australske fodboldforbund ved at udnævne et 'Århundredes Hold'. Det skete før Australiens venskabskamp mod New Zealand tidligere på ugen.
Der er blevet stemt 110.000 gange på spillere og trænere af fans i løbet af august og september. Australske fans stod for 16 af holdets 23 udvalgte, mens et særligt historisk panel i fodbolforbundet skulle udnævne de resterende syv.
Blandt de syv udvalgte krævede Det Australske Fodboldforbund, at de skulle repræsentere forskellige generationer gennem landsholdets historie.
På målmandsposten modtager FC København-keeperen Mat Ryan den ultimative hæder, da han sammen med Mark Schwarzer og Jimmy McNabb er en af holdets tre målmænd.
Scott Chipperfield, Joe Marston, Craig Moore, Lucas Neill, Alex Tobin, Tony Vidmar og Peter Wilson udgør defensiven på Århundredes Hold i Australien.
Midtbanen består af Mark Bresciano, Brett Emerton, Mile Jedinak, Harry Kewell, Aaron Mooy og Johnny Warren, mens målene scores af John Aloisi, Tim Cahill, Reg Date, John Kosmina, Judy Masters, Alf Quill og Mark Viduka
På trænerbænken sidder Guus Hiddink med sine tre assistenttrænere Ange Postecoglou, nuværende landstræner, Graham Arnold, og Rale Rasic.
FC Københavns Mat Ryan er en af de 16, som er blevet udvalgt af fansene. Det fejrede han ved at stå i sejren på 1-0 over New Zealand torsdag, hvor den tidligere FC Midtjylland-spiller Awer Mabil noterede sig for kampens eneste scoring.
30-årige Mat Ryan har en lang landsholdskarriere bag sig, hvor han har været en del af truppen 91 gange. 75 gange har han vogtet buret.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende skifte lurer
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART