100 år.
Så længe har det Australske landshold eksisteret. Mærkedagen blev fejret af det australske fodboldforbund ved at udnævne et 'Århundredes Hold'. Det skete før Australiens venskabskamp mod New Zealand tidligere på ugen.
Der er blevet stemt 110.000 gange på spillere og trænere af fans i løbet af august og september. Australske fans stod for 16 af holdets 23 udvalgte, mens et særligt historisk panel i fodbolforbundet skulle udnævne de resterende syv.
Blandt de syv udvalgte krævede Det Australske Fodboldforbund, at de skulle repræsentere forskellige generationer gennem landsholdets historie.
På målmandsposten modtager FC København-keeperen Mat Ryan den ultimative hæder, da han sammen med Mark Schwarzer og Jimmy McNabb er en af holdets tre målmænd.
Scott Chipperfield, Joe Marston, Craig Moore, Lucas Neill, Alex Tobin, Tony Vidmar og Peter Wilson udgør defensiven på Århundredes Hold i Australien.
Midtbanen består af Mark Bresciano, Brett Emerton, Mile Jedinak, Harry Kewell, Aaron Mooy og Johnny Warren, mens målene scores af John Aloisi, Tim Cahill, Reg Date, John Kosmina, Judy Masters, Alf Quill og Mark Viduka
På trænerbænken sidder Guus Hiddink med sine tre assistenttrænere Ange Postecoglou, nuværende landstræner, Graham Arnold, og Rale Rasic.
FC Københavns Mat Ryan er en af de 16, som er blevet udvalgt af fansene. Det fejrede han ved at stå i sejren på 1-0 over New Zealand torsdag, hvor den tidligere FC Midtjylland-spiller Awer Mabil noterede sig for kampens eneste scoring.
30-årige Mat Ryan har en lang landsholdskarriere bag sig, hvor han har været en del af truppen 91 gange. 75 gange har han vogtet buret.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TRANSFER