100 år.
Så længe har det Australske landshold eksisteret. Mærkedagen blev fejret af det australske fodboldforbund ved at udnævne et 'Århundredes Hold'. Det skete før Australiens venskabskamp mod New Zealand tidligere på ugen.
Der er blevet stemt 110.000 gange på spillere og trænere af fans i løbet af august og september. Australske fans stod for 16 af holdets 23 udvalgte, mens et særligt historisk panel i fodbolforbundet skulle udnævne de resterende syv.
Blandt de syv udvalgte krævede Det Australske Fodboldforbund, at de skulle repræsentere forskellige generationer gennem landsholdets historie.
På målmandsposten modtager FC København-keeperen Mat Ryan den ultimative hæder, da han sammen med Mark Schwarzer og Jimmy McNabb er en af holdets tre målmænd.
Scott Chipperfield, Joe Marston, Craig Moore, Lucas Neill, Alex Tobin, Tony Vidmar og Peter Wilson udgør defensiven på Århundredes Hold i Australien.
Midtbanen består af Mark Bresciano, Brett Emerton, Mile Jedinak, Harry Kewell, Aaron Mooy og Johnny Warren, mens målene scores af John Aloisi, Tim Cahill, Reg Date, John Kosmina, Judy Masters, Alf Quill og Mark Viduka
På trænerbænken sidder Guus Hiddink med sine tre assistenttrænere Ange Postecoglou, nuværende landstræner, Graham Arnold, og Rale Rasic.
FC Københavns Mat Ryan er en af de 16, som er blevet udvalgt af fansene. Det fejrede han ved at stå i sejren på 1-0 over New Zealand torsdag, hvor den tidligere FC Midtjylland-spiller Awer Mabil noterede sig for kampens eneste scoring.
30-årige Mat Ryan har en lang landsholdskarriere bag sig, hvor han har været en del af truppen 91 gange. 75 gange har han vogtet buret.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Forhandler med storklub
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
OPTAKT
Fulham – Newcastle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
Brøndby fyrer Steve Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER