100 år.
Så længe har det Australske landshold eksisteret. Mærkedagen blev fejret af det australske fodboldforbund ved at udnævne et 'Århundredes Hold'. Det skete før Australiens venskabskamp mod New Zealand tidligere på ugen.
Der er blevet stemt 110.000 gange på spillere og trænere af fans i løbet af august og september. Australske fans stod for 16 af holdets 23 udvalgte, mens et særligt historisk panel i fodbolforbundet skulle udnævne de resterende syv.
Blandt de syv udvalgte krævede Det Australske Fodboldforbund, at de skulle repræsentere forskellige generationer gennem landsholdets historie.
På målmandsposten modtager FC København-keeperen Mat Ryan den ultimative hæder, da han sammen med Mark Schwarzer og Jimmy McNabb er en af holdets tre målmænd.
Scott Chipperfield, Joe Marston, Craig Moore, Lucas Neill, Alex Tobin, Tony Vidmar og Peter Wilson udgør defensiven på Århundredes Hold i Australien.
Midtbanen består af Mark Bresciano, Brett Emerton, Mile Jedinak, Harry Kewell, Aaron Mooy og Johnny Warren, mens målene scores af John Aloisi, Tim Cahill, Reg Date, John Kosmina, Judy Masters, Alf Quill og Mark Viduka
På trænerbænken sidder Guus Hiddink med sine tre assistenttrænere Ange Postecoglou, nuværende landstræner, Graham Arnold, og Rale Rasic.
FC Københavns Mat Ryan er en af de 16, som er blevet udvalgt af fansene. Det fejrede han ved at stå i sejren på 1-0 over New Zealand torsdag, hvor den tidligere FC Midtjylland-spiller Awer Mabil noterede sig for kampens eneste scoring.
30-årige Mat Ryan har en lang landsholdskarriere bag sig, hvor han har været en del af truppen 91 gange. 75 gange har han vogtet buret.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Algeriet – Østrig
OPTAKT
Colombia – Portugal
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Her er Tysklands vej til VM-finalen
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW