Transfervinduet er de fleste steder overstået for denne gang, men ét sted hvor pengene stadig strømmer ud i jagten på nye spillere, er i Saudi-Arabien.
Frem til i morgen har klubber som Al-Nassr, Al-Ettifaq og Al-Hilal til at styrke deres kamptrupper, inden transfervinduet smækker i. Indtil videre har spillerstrømmen været stor.
Neymar, N'Golo Kanté, Karim Benzema og Jordan Henderson er nogle af landets nye stjerner, som ikke lige foreløbigt skal tænke på deres økonomi, og det skal deres næste generation for så vidt angår heller ikke.
Og pengene er da også attraktive. Det vedkender FC Københavns Denis Vavro, som ville takke ja til et tilbud uden at tøve.
– Jeg ville tage afsted med det samme. Selv på en cykel, siger han formentlig med et smil på læben til sport.sk.
– Saudiarabere gør det, fordi de har penge. Hvis andre ligaer havde samme muligheder, så ville de da også styrke deres position i markedet. Sådan er det bare. Vi ved også godt, hvilken tid vi lever i, og hvad lønningerne er i klubber i Europa. Spillere ønsker at være fri for den økonomiske bekymring efter deres karriere, siger Denis Vavro.
Den slovakiske stopper er i disse dage samlet med landsholdet, hvor Portugal venter fredag og Liechtenstein mandag i EM-kvalifikationen. Men selvom Denis Vavro forholder sig meget til de kommende landsholdsopgaver, så fastlår han, at han er tæt på toppen af sin karriere.
– Det er svært at sige [om jeg aldrig har været bedre, red.], men jeg har det godt. Jeg nyder fodbolden lige så meget, som da jeg var i FCK første gang, og vi vandt mesterskabet første gang sammen. Jeg har alt, hvad jeg og min familie har brug for. Jeg undgår skader, så det er fantastisk.
27-årige Denis Vavro har sammen med FC København fået en suveræn start på den nye sæson. Man topper Superligaen to point foran FC Nordsjælland, mens man i sidste uge spillede sig i Champions League-gruppespillet.
Det hele skete med Denis Vavro som den absolutte hovedperson.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
OPTAKT
Tunesien – Japan
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Ecuador – Curacao
OPTAKT
Belgien – Iran
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT