FCK-stjerne: Jeg ville skifte uden at tøve

FC Københavns Denis Vavro ville ikke tøve med at sige ja, hvis der kom et kæmpetilbud til ham.



Transfervinduet er de fleste steder overstået for denne gang, men ét sted hvor pengene stadig strømmer ud i jagten på nye spillere, er i Saudi-Arabien.

Frem til i morgen har klubber som Al-Nassr, Al-Ettifaq og Al-Hilal til at styrke deres kamptrupper, inden transfervinduet smækker i. Indtil videre har spillerstrømmen været stor.

Neymar, N'Golo Kanté, Karim Benzema og Jordan Henderson er nogle af landets nye stjerner, som ikke lige foreløbigt skal tænke på deres økonomi, og det skal deres næste generation for så vidt angår heller ikke.

Og pengene er da også attraktive. Det vedkender FC Københavns Denis Vavro, som ville takke ja til et tilbud uden at tøve.

– Jeg ville tage afsted med det samme. Selv på en cykel, siger han formentlig med et smil på læben til sport.sk.

– Saudiarabere gør det, fordi de har penge. Hvis andre ligaer havde samme muligheder, så ville de da også styrke deres position i markedet. Sådan er det bare. Vi ved også godt, hvilken tid vi lever i, og hvad lønningerne er i klubber i Europa. Spillere ønsker at være fri for den økonomiske bekymring efter deres karriere, siger Denis Vavro.

Den slovakiske stopper er i disse dage samlet med landsholdet, hvor Portugal venter fredag og Liechtenstein mandag i EM-kvalifikationen. Men selvom Denis Vavro forholder sig meget til de kommende landsholdsopgaver, så fastlår han, at han er tæt på toppen af sin karriere.

– Det er svært at sige [om jeg aldrig har været bedre, red.], men jeg har det godt. Jeg nyder fodbolden lige så meget, som da jeg var i FCK første gang, og vi vandt mesterskabet første gang sammen. Jeg har alt, hvad jeg og min familie har brug for. Jeg undgår skader, så det er fantastisk.

27-årige Denis Vavro har sammen med FC København fået en suveræn start på den nye sæson. Man topper Superligaen to point foran FC Nordsjælland, mens man i sidste uge spillede sig i Champions League-gruppespillet.

Det hele skete med Denis Vavro som den absolutte hovedperson.





Spår FCK-fiasko




LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Dansk stjerne i milliontransfer

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

FC København interesseret i Jonas Kersken



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

‘De har haft det værste transfervindue’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Svensson giver status på Huescas

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Udeladt – kan slet ikke spille