FCK-stjerne reagerer på Mohamed Salah-drama

Landskampen mellem Tunesien og Egypten har fået et efterspil i den engelske presse, men FC København-spilleren Elias Achouri, som spillede 81 minutter af kampen, neddrosler dramaet.



“Hånede den unge Manchester United-spiller Hannibal Mohamed Salah,” “Manchester Uniteds talent Hannibal håner Salah med fejringen i sejren over Egypten,” “Manchester United-stjerne håner brutalt Mohamed Salah i international sejr, mens han også reagerer.”

Onsdagens overskrifter i den engelske tabloidpresse flød over med historier om Manchester United-spilleren Hannibal Mejbri, der i tirsdagens landskamp mod Egypten fejrede scoringen til 3-1 ved at immitere en af Mohamed Salahs jubelscener.

Det er dén jubelscene, som Mohamed Salah blandt andet har lavet mod Chelsea i 2019, hvor han stiller sig på et ben, lukker øjnene og samler hænderne foran brystet. Den hev Hannibal Mejri også op af hatten tirsdag aften.

Den unge tuneser er på kontrakt i Manchester United, og det har fået den engelske presse til at skabe drama omkring situationen på grund af rivaliseringen mellem ‘De Røde Djævle’ og Liverpool.

Scoringen faldt i overtiden, hvor FC Københavns Elias Achouri var blevet udskifet. Efter torsdagens træning neddrosler han også dramaet overfor Tipsbladet.

– Du bliver nødt til at vide, at det ikke var Hannibal, der startede det. Det var Hamza Rafia, som scorede målet. Han lavede den jubelscene, men fordi Hannibal gjorde det samme, så tror folk, at han gjorde det, fordi han spiller i Manchester United og har noget kørende med Mohamed Salah af den grund. Men det var ikke helt sådan, da det var Rafia, som gjorde det, og han spiller i Serie A. Han er lidt ligeglad med Liverpool.

GettyImages-1555816926
Stortalentet Hannibal Mejbri er på kontrakt i Manchester United, og det har fået den engelske presse til at tolke hans jubelscene som en stikpille mod Mohamed Salah (Foto: Getty Images).

Elias Achouri spillede 81 minutter inden sin udskiftning, og han kunne derfor kun se situationen fra bænken. Han mener dog, at det hele er blevet kørt op.

– Jeg tror ikke, at det var noget specielt mod Mohamed Salah. Det kan være medierne, som kører det op. De vil nogen gange gerne have noget at skrive om, så måske har de brugt det.

Kampen mod Egypten var Elias Achouris sjette landskamp for Tunesien og hans blot anden som starter.

– Det var fedt at være med landsholdet. Vi spillede to kampe, og den sidste var mod Egypten, som er en af de største nationer i Afrika. Det var en venskabskamp, men sådan en kamp spilles aldrig som en venskabskamp. Når vi spiller for vores land, så spiller vi altid for at vinde og gøre nationen stolt. Så det er aldrig bare en venskabskamp.

Elias Achouri trænede torsdag indenfor, da han er ankommet sent efter landsholdsopgaverne. Når han har været til rådighed har han været en af FC Københavns bedste, og derfor får man brug for ham med det kommende kampprogram.

Herunder kan du se Hannibal Mejbris jubelscene:





LIVE

TransferLIVE: Færdig

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Kontant transfermelding fra FCK

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Han kan erstatte Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Ingen kontakt med AGF

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Premier League-stjerne knuser transferrekord

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

– Et kanon sted for ham

Kræver fuldstændig vanvittig løn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

LIVE: FCK taber i Barcelona

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet