FCK-stjerne reagerer på Mohamed Salah-drama

Landskampen mellem Tunesien og Egypten har fået et efterspil i den engelske presse, men FC København-spilleren Elias Achouri, som spillede 81 minutter af kampen, neddrosler dramaet.



“Hånede den unge Manchester United-spiller Hannibal Mohamed Salah,” “Manchester Uniteds talent Hannibal håner Salah med fejringen i sejren over Egypten,” “Manchester United-stjerne håner brutalt Mohamed Salah i international sejr, mens han også reagerer.”

Onsdagens overskrifter i den engelske tabloidpresse flød over med historier om Manchester United-spilleren Hannibal Mejbri, der i tirsdagens landskamp mod Egypten fejrede scoringen til 3-1 ved at immitere en af Mohamed Salahs jubelscener.

Det er dén jubelscene, som Mohamed Salah blandt andet har lavet mod Chelsea i 2019, hvor han stiller sig på et ben, lukker øjnene og samler hænderne foran brystet. Den hev Hannibal Mejri også op af hatten tirsdag aften.

Den unge tuneser er på kontrakt i Manchester United, og det har fået den engelske presse til at skabe drama omkring situationen på grund af rivaliseringen mellem ‘De Røde Djævle’ og Liverpool.

Scoringen faldt i overtiden, hvor FC Københavns Elias Achouri var blevet udskifet. Efter torsdagens træning neddrosler han også dramaet overfor Tipsbladet.

– Du bliver nødt til at vide, at det ikke var Hannibal, der startede det. Det var Hamza Rafia, som scorede målet. Han lavede den jubelscene, men fordi Hannibal gjorde det samme, så tror folk, at han gjorde det, fordi han spiller i Manchester United og har noget kørende med Mohamed Salah af den grund. Men det var ikke helt sådan, da det var Rafia, som gjorde det, og han spiller i Serie A. Han er lidt ligeglad med Liverpool.

GettyImages-1555816926
Stortalentet Hannibal Mejbri er på kontrakt i Manchester United, og det har fået den engelske presse til at tolke hans jubelscene som en stikpille mod Mohamed Salah (Foto: Getty Images).

Elias Achouri spillede 81 minutter inden sin udskiftning, og han kunne derfor kun se situationen fra bænken. Han mener dog, at det hele er blevet kørt op.

– Jeg tror ikke, at det var noget specielt mod Mohamed Salah. Det kan være medierne, som kører det op. De vil nogen gange gerne have noget at skrive om, så måske har de brugt det.

Kampen mod Egypten var Elias Achouris sjette landskamp for Tunesien og hans blot anden som starter.

– Det var fedt at være med landsholdet. Vi spillede to kampe, og den sidste var mod Egypten, som er en af de største nationer i Afrika. Det var en venskabskamp, men sådan en kamp spilles aldrig som en venskabskamp. Når vi spiller for vores land, så spiller vi altid for at vinde og gøre nationen stolt. Så det er aldrig bare en venskabskamp.

Elias Achouri trænede torsdag indenfor, da han er ankommet sent efter landsholdsopgaverne. Når han har været til rådighed har han været en af FC Københavns bedste, og derfor får man brug for ham med det kommende kampprogram.

Herunder kan du se Hannibal Mejbris jubelscene:





– Det gør ondt og gør mig ked af det


Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

– Han kan gøre det med Højlund

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste

Skrækkeligt Napoli-nyt

Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage

– Det er helt hjernedødt

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

På røven over dansk stjerne

Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’

Storroser Yuito Suzuki

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

‘Jeg forlader holdet’

Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Brøndby får bøde for konfetti

Ny stor fiasko!

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Skidt nyt

Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’

– Det er et kæmpe problem, FCK!

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers

Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november

Bekræfter transfer

Lionel Messi i stor kovending?

Har talt ud med Daniel Wass

Scoring af Ekene Chukwuani

FCK-krise: Helt nede på 11 procent nu!

Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

Brendan Rodgers siger op i Celtic

Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde