FCK-stjerne reagerer på Mohamed Salah-drama

Landskampen mellem Tunesien og Egypten har fået et efterspil i den engelske presse, men FC København-spilleren Elias Achouri, som spillede 81 minutter af kampen, neddrosler dramaet.



“Hånede den unge Manchester United-spiller Hannibal Mohamed Salah,” “Manchester Uniteds talent Hannibal håner Salah med fejringen i sejren over Egypten,” “Manchester United-stjerne håner brutalt Mohamed Salah i international sejr, mens han også reagerer.”

Onsdagens overskrifter i den engelske tabloidpresse flød over med historier om Manchester United-spilleren Hannibal Mejbri, der i tirsdagens landskamp mod Egypten fejrede scoringen til 3-1 ved at immitere en af Mohamed Salahs jubelscener.

Det er dén jubelscene, som Mohamed Salah blandt andet har lavet mod Chelsea i 2019, hvor han stiller sig på et ben, lukker øjnene og samler hænderne foran brystet. Den hev Hannibal Mejri også op af hatten tirsdag aften.

Den unge tuneser er på kontrakt i Manchester United, og det har fået den engelske presse til at skabe drama omkring situationen på grund af rivaliseringen mellem ‘De Røde Djævle’ og Liverpool.

Scoringen faldt i overtiden, hvor FC Københavns Elias Achouri var blevet udskifet. Efter torsdagens træning neddrosler han også dramaet overfor Tipsbladet.

– Du bliver nødt til at vide, at det ikke var Hannibal, der startede det. Det var Hamza Rafia, som scorede målet. Han lavede den jubelscene, men fordi Hannibal gjorde det samme, så tror folk, at han gjorde det, fordi han spiller i Manchester United og har noget kørende med Mohamed Salah af den grund. Men det var ikke helt sådan, da det var Rafia, som gjorde det, og han spiller i Serie A. Han er lidt ligeglad med Liverpool.

GettyImages-1555816926
Stortalentet Hannibal Mejbri er på kontrakt i Manchester United, og det har fået den engelske presse til at tolke hans jubelscene som en stikpille mod Mohamed Salah (Foto: Getty Images).

Elias Achouri spillede 81 minutter inden sin udskiftning, og han kunne derfor kun se situationen fra bænken. Han mener dog, at det hele er blevet kørt op.

– Jeg tror ikke, at det var noget specielt mod Mohamed Salah. Det kan være medierne, som kører det op. De vil nogen gange gerne have noget at skrive om, så måske har de brugt det.

Kampen mod Egypten var Elias Achouris sjette landskamp for Tunesien og hans blot anden som starter.

– Det var fedt at være med landsholdet. Vi spillede to kampe, og den sidste var mod Egypten, som er en af de største nationer i Afrika. Det var en venskabskamp, men sådan en kamp spilles aldrig som en venskabskamp. Når vi spiller for vores land, så spiller vi altid for at vinde og gøre nationen stolt. Så det er aldrig bare en venskabskamp.

Elias Achouri trænede torsdag indenfor, da han er ankommet sent efter landsholdsopgaverne. Når han har været til rådighed har han været en af FC Københavns bedste, og derfor får man brug for ham med det kommende kampprogram.

Herunder kan du se Hannibal Mejbris jubelscene:



Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt transferønske til FCK

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

I spil til stort job

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Lerager taler ud om FCK-brud

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar