FCM-profil hyldes af landstræner: Håber på EM

FC Midtjyllands svenske midtbanespiller Jens-Lys Cajuste får store ord med på vejen af den svenske landstræner, Janne Andersson.



Jens Cajuste var en af de spillere, der fik chancen i den sidste landskamp, inden EM-trupperne skal udtages, og efter 1-0 sejren over Estland fik han ros med på vejen af den svenske landstræner.

– Jens har kvaliteter i sit spil. Han blive lidt søgende nogen gange, men man bliver glad i de situationer, hvor han vinder bolden og driver den fremad med kontrol. Han har interessante evner i sit spil, lød det efter EM-kvalifikationskampen ifølge Fotbollskanalen.

Cajuste er glad for landstrænerens roser, og mener selv, at han gjorde, hvad han kunne, for at spille sig med i EM-truppen.

– Jeg gav alt, hvad jeg havde for holdet og for at vinde. Så det er jeg tilfred med. Jeg gjorde, hvad jeg kunne. Nu er det ikke op til mig længere.

– Nu vil jeg ikke lægge mit fokus på det. For mig er fokus på at give den alt, hvad jeg har, i klubben, inden EM, lyder det. 

Jens Cajustes rejse mod landsholdet er gået hurtigt. Midtbanespilleren imponerede i efteråret, hvor FC Midtjylland spillede Champions League, og han blev i november belønnet med en landsholdsudtagelse.

– Ja, det er gået meget hurtigt med Champions League og landsholdet. Til en hvis grad tænker jeg “wow, jeg er her”, men samtidig findes der et højere niveau, og det er det, jeg stræber efter.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Sprudler i MLS

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Viborg FF – FC Nordsjælland

Sender stikpille til FC København-flop

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Bayern München laver vildt comeback

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg