FCM-profil hyldes af landstræner: Håber på EM

FC Midtjyllands svenske midtbanespiller Jens-Lys Cajuste får store ord med på vejen af den svenske landstræner, Janne Andersson.



Jens Cajuste var en af de spillere, der fik chancen i den sidste landskamp, inden EM-trupperne skal udtages, og efter 1-0 sejren over Estland fik han ros med på vejen af den svenske landstræner.

– Jens har kvaliteter i sit spil. Han blive lidt søgende nogen gange, men man bliver glad i de situationer, hvor han vinder bolden og driver den fremad med kontrol. Han har interessante evner i sit spil, lød det efter EM-kvalifikationskampen ifølge Fotbollskanalen.

Cajuste er glad for landstrænerens roser, og mener selv, at han gjorde, hvad han kunne, for at spille sig med i EM-truppen.

– Jeg gav alt, hvad jeg havde for holdet og for at vinde. Så det er jeg tilfred med. Jeg gjorde, hvad jeg kunne. Nu er det ikke op til mig længere.

– Nu vil jeg ikke lægge mit fokus på det. For mig er fokus på at give den alt, hvad jeg har, i klubben, inden EM, lyder det. 

Jens Cajustes rejse mod landsholdet er gået hurtigt. Midtbanespilleren imponerede i efteråret, hvor FC Midtjylland spillede Champions League, og han blev i november belønnet med en landsholdsudtagelse.

– Ja, det er gået meget hurtigt med Champions League og landsholdet. Til en hvis grad tænker jeg “wow, jeg er her”, men samtidig findes der et højere niveau, og det er det, jeg stræber efter.





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – Brøndby IF

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’