FCM-profil hyldes af landstræner: Håber på EM

FC Midtjyllands svenske midtbanespiller Jens-Lys Cajuste får store ord med på vejen af den svenske landstræner, Janne Andersson.



Jens Cajuste var en af de spillere, der fik chancen i den sidste landskamp, inden EM-trupperne skal udtages, og efter 1-0 sejren over Estland fik han ros med på vejen af den svenske landstræner.

– Jens har kvaliteter i sit spil. Han blive lidt søgende nogen gange, men man bliver glad i de situationer, hvor han vinder bolden og driver den fremad med kontrol. Han har interessante evner i sit spil, lød det efter EM-kvalifikationskampen ifølge Fotbollskanalen.

Cajuste er glad for landstrænerens roser, og mener selv, at han gjorde, hvad han kunne, for at spille sig med i EM-truppen.

– Jeg gav alt, hvad jeg havde for holdet og for at vinde. Så det er jeg tilfred med. Jeg gjorde, hvad jeg kunne. Nu er det ikke op til mig længere.

– Nu vil jeg ikke lægge mit fokus på det. For mig er fokus på at give den alt, hvad jeg har, i klubben, inden EM, lyder det. 

Jens Cajustes rejse mod landsholdet er gået hurtigt. Midtbanespilleren imponerede i efteråret, hvor FC Midtjylland spillede Champions League, og han blev i november belønnet med en landsholdsudtagelse.

– Ja, det er gået meget hurtigt med Champions League og landsholdet. Til en hvis grad tænker jeg “wow, jeg er her”, men samtidig findes der et højere niveau, og det er det, jeg stræber efter.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Skifter til Rangers

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

FC København jagter Romane Amane