FCM-profil hyldes af landstræner: Håber på EM

FC Midtjyllands svenske midtbanespiller Jens-Lys Cajuste får store ord med på vejen af den svenske landstræner, Janne Andersson.



Jens Cajuste var en af de spillere, der fik chancen i den sidste landskamp, inden EM-trupperne skal udtages, og efter 1-0 sejren over Estland fik han ros med på vejen af den svenske landstræner.

– Jens har kvaliteter i sit spil. Han blive lidt søgende nogen gange, men man bliver glad i de situationer, hvor han vinder bolden og driver den fremad med kontrol. Han har interessante evner i sit spil, lød det efter EM-kvalifikationskampen ifølge Fotbollskanalen.

Cajuste er glad for landstrænerens roser, og mener selv, at han gjorde, hvad han kunne, for at spille sig med i EM-truppen.

– Jeg gav alt, hvad jeg havde for holdet og for at vinde. Så det er jeg tilfred med. Jeg gjorde, hvad jeg kunne. Nu er det ikke op til mig længere.

– Nu vil jeg ikke lægge mit fokus på det. For mig er fokus på at give den alt, hvad jeg har, i klubben, inden EM, lyder det. 

Jens Cajustes rejse mod landsholdet er gået hurtigt. Midtbanespilleren imponerede i efteråret, hvor FC Midtjylland spillede Champions League, og han blev i november belønnet med en landsholdsudtagelse.

– Ja, det er gået meget hurtigt med Champions League og landsholdet. Til en hvis grad tænker jeg “wow, jeg er her”, men samtidig findes der et højere niveau, og det er det, jeg stræber efter.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

England – Argentina