Siden Bajram Fetai spillede afskedskamp for FC Nordsjælland mod Horsens i starten af december, har han været på jagt efter en ny arbejdsgiver. Men nu tyder det på, at den 25-årige angriber er tæt på en aftale med en klub i Tyskland.
– Jeg regner med, at jeg har fundet en klub inden for den næste uge. Jeg kan ikke røbe for meget, men jeg er meget sikker på, at det bliver i et land, der grænser op til Danmark, siger Bajram Fetai til tipsbladet.dk med smil i stemmen.
– Den tyske liga har udviklet sig meget, og jeg har hørt rygter om flere klubber, der skulle være interesseret i mig. Min agent har flere gode kontakter dernede, og jeg synes, det kunne være interessant.
For nylig var der også interesse fra Southampton, der ligger i den gode ende af den tredjebedste engelske række, men det blev dog ikke til noget.
– Jeg har snakket lidt frem og tilbage med Southampton og skulle have været derovre, men det blev ikke til noget. Det rører mig dog ikke så meget, for jeg vil hellere sydpå. Jeg har allerede oplevet den britiske kultur, da jeg spillede i Glasgow Rangers, siger Bajram Fetai.
– Jeg tror også, at Southampton ville have været lidt for meget kick’n rush-fodbold til mig. Jeg vil gerne spille et sted, hvor der bliver spillet mere langs jorden.
Tidligere på måneden trænede Bajram Fetai med i FC Midtjylland sammen med sin gode ven Mikkel Thygesen, og nu holder han formen ved lige i København, mens han venter på en afklaring.
– Jeg bruger styrketrænings-faciliteterne i B93 og løbetræner. Jeg træner hårdt, men mangler nok en uges træning til halvanden, før jeg er helt, hvor jeg gerne vil være formmæssigt, siger Bajram Fetai, der ikke fik meget spilletid for FC Nordsjælland i efteråret.
– Jeg glæder mig rigtig meget til at komme ud og opleve en ny liga og nogle nye spillere. Jeg glæder mig til at komme til et sted, hvor mine modspillere ikke kender mig, og hvor jeg kan komme ud at vise en ny form for frækhed.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Skotland – Marokko
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
OPTAKT
USA – Australien
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
OPTAKT
Canada – Qatar
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
OPTAKT