Fetai tæt på Tysklands-eventyr

Den tidligere FCN-angriber forventer at have en aftale klar med en ny klub i løbet af den næste uges tid, formentlig syd for grænsen.



Siden Bajram Fetai spillede afskedskamp for FC Nordsjælland mod Horsens i starten af december, har han været på jagt efter en ny arbejdsgiver. Men nu tyder det på, at den 25-årige angriber er tæt på en aftale med en klub i Tyskland.

– Jeg regner med, at jeg har fundet en klub inden for den næste uge. Jeg kan ikke røbe for meget, men jeg er meget sikker på, at det bliver i et land, der grænser op til Danmark, siger Bajram Fetai til tipsbladet.dk med smil i stemmen.

– Den tyske liga har udviklet sig meget, og jeg har hørt rygter om flere klubber, der skulle være interesseret i mig. Min agent har flere gode kontakter dernede, og jeg synes, det kunne være interessant.

For nylig var der også interesse fra Southampton, der ligger i den gode ende af den tredjebedste engelske række, men det blev dog ikke til noget.

– Jeg har snakket lidt frem og tilbage med Southampton og skulle have været derovre, men det blev ikke til noget. Det rører mig dog ikke så meget, for jeg vil hellere sydpå. Jeg har allerede oplevet den britiske kultur, da jeg spillede i Glasgow Rangers, siger Bajram Fetai.

– Jeg tror også, at Southampton ville have været lidt for meget kick’n rush-fodbold til mig. Jeg vil gerne spille et sted, hvor der bliver spillet mere langs jorden.

Tidligere på måneden trænede Bajram Fetai med i FC Midtjylland sammen med sin gode ven Mikkel Thygesen, og nu holder han formen ved lige i København, mens han venter på en afklaring.

– Jeg bruger styrketrænings-faciliteterne i B93 og løbetræner. Jeg træner hårdt, men mangler nok en uges træning til halvanden, før jeg er helt, hvor jeg gerne vil være formmæssigt, siger Bajram Fetai, der ikke fik meget spilletid for FC Nordsjælland i efteråret.

– Jeg glæder mig rigtig meget til at komme ud og opleve en ny liga og nogle nye spillere. Jeg glæder mig til at komme til et sted, hvor mine modspillere ikke kender mig, og hvor jeg kan komme ud at vise en ny form for frækhed.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF