Fetai tæt på Tysklands-eventyr

Den tidligere FCN-angriber forventer at have en aftale klar med en ny klub i løbet af den næste uges tid, formentlig syd for grænsen.



Siden Bajram Fetai spillede afskedskamp for FC Nordsjælland mod Horsens i starten af december, har han været på jagt efter en ny arbejdsgiver. Men nu tyder det på, at den 25-årige angriber er tæt på en aftale med en klub i Tyskland.

– Jeg regner med, at jeg har fundet en klub inden for den næste uge. Jeg kan ikke røbe for meget, men jeg er meget sikker på, at det bliver i et land, der grænser op til Danmark, siger Bajram Fetai til tipsbladet.dk med smil i stemmen.

– Den tyske liga har udviklet sig meget, og jeg har hørt rygter om flere klubber, der skulle være interesseret i mig. Min agent har flere gode kontakter dernede, og jeg synes, det kunne være interessant.

For nylig var der også interesse fra Southampton, der ligger i den gode ende af den tredjebedste engelske række, men det blev dog ikke til noget.

– Jeg har snakket lidt frem og tilbage med Southampton og skulle have været derovre, men det blev ikke til noget. Det rører mig dog ikke så meget, for jeg vil hellere sydpå. Jeg har allerede oplevet den britiske kultur, da jeg spillede i Glasgow Rangers, siger Bajram Fetai.

– Jeg tror også, at Southampton ville have været lidt for meget kick’n rush-fodbold til mig. Jeg vil gerne spille et sted, hvor der bliver spillet mere langs jorden.

Tidligere på måneden trænede Bajram Fetai med i FC Midtjylland sammen med sin gode ven Mikkel Thygesen, og nu holder han formen ved lige i København, mens han venter på en afklaring.

– Jeg bruger styrketrænings-faciliteterne i B93 og løbetræner. Jeg træner hårdt, men mangler nok en uges træning til halvanden, før jeg er helt, hvor jeg gerne vil være formmæssigt, siger Bajram Fetai, der ikke fik meget spilletid for FC Nordsjælland i efteråret.

– Jeg glæder mig rigtig meget til at komme ud og opleve en ny liga og nogle nye spillere. Jeg glæder mig til at komme til et sted, hvor mine modspillere ikke kender mig, og hvor jeg kan komme ud at vise en ny form for frækhed.





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Jubler over store FC København-nyheder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

OB vil have tidligere Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

‘Et af de største danske resultater’

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

En sort plet på hans eftermæle

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor ændring i AGF?

FCM-transfer i fare