Fetai tæt på Tysklands-eventyr

Den tidligere FCN-angriber forventer at have en aftale klar med en ny klub i løbet af den næste uges tid, formentlig syd for grænsen.



Siden Bajram Fetai spillede afskedskamp for FC Nordsjælland mod Horsens i starten af december, har han været på jagt efter en ny arbejdsgiver. Men nu tyder det på, at den 25-årige angriber er tæt på en aftale med en klub i Tyskland.

– Jeg regner med, at jeg har fundet en klub inden for den næste uge. Jeg kan ikke røbe for meget, men jeg er meget sikker på, at det bliver i et land, der grænser op til Danmark, siger Bajram Fetai til tipsbladet.dk med smil i stemmen.

– Den tyske liga har udviklet sig meget, og jeg har hørt rygter om flere klubber, der skulle være interesseret i mig. Min agent har flere gode kontakter dernede, og jeg synes, det kunne være interessant.

For nylig var der også interesse fra Southampton, der ligger i den gode ende af den tredjebedste engelske række, men det blev dog ikke til noget.

– Jeg har snakket lidt frem og tilbage med Southampton og skulle have været derovre, men det blev ikke til noget. Det rører mig dog ikke så meget, for jeg vil hellere sydpå. Jeg har allerede oplevet den britiske kultur, da jeg spillede i Glasgow Rangers, siger Bajram Fetai.

– Jeg tror også, at Southampton ville have været lidt for meget kick’n rush-fodbold til mig. Jeg vil gerne spille et sted, hvor der bliver spillet mere langs jorden.

Tidligere på måneden trænede Bajram Fetai med i FC Midtjylland sammen med sin gode ven Mikkel Thygesen, og nu holder han formen ved lige i København, mens han venter på en afklaring.

– Jeg bruger styrketrænings-faciliteterne i B93 og løbetræner. Jeg træner hårdt, men mangler nok en uges træning til halvanden, før jeg er helt, hvor jeg gerne vil være formmæssigt, siger Bajram Fetai, der ikke fik meget spilletid for FC Nordsjælland i efteråret.

– Jeg glæder mig rigtig meget til at komme ud og opleve en ny liga og nogle nye spillere. Jeg glæder mig til at komme til et sted, hvor mine modspillere ikke kender mig, og hvor jeg kan komme ud at vise en ny form for frækhed.





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst