Fetai tæt på Tysklands-eventyr

Den tidligere FCN-angriber forventer at have en aftale klar med en ny klub i løbet af den næste uges tid, formentlig syd for grænsen.



Siden Bajram Fetai spillede afskedskamp for FC Nordsjælland mod Horsens i starten af december, har han været på jagt efter en ny arbejdsgiver. Men nu tyder det på, at den 25-årige angriber er tæt på en aftale med en klub i Tyskland.

– Jeg regner med, at jeg har fundet en klub inden for den næste uge. Jeg kan ikke røbe for meget, men jeg er meget sikker på, at det bliver i et land, der grænser op til Danmark, siger Bajram Fetai til tipsbladet.dk med smil i stemmen.

– Den tyske liga har udviklet sig meget, og jeg har hørt rygter om flere klubber, der skulle være interesseret i mig. Min agent har flere gode kontakter dernede, og jeg synes, det kunne være interessant.

For nylig var der også interesse fra Southampton, der ligger i den gode ende af den tredjebedste engelske række, men det blev dog ikke til noget.

– Jeg har snakket lidt frem og tilbage med Southampton og skulle have været derovre, men det blev ikke til noget. Det rører mig dog ikke så meget, for jeg vil hellere sydpå. Jeg har allerede oplevet den britiske kultur, da jeg spillede i Glasgow Rangers, siger Bajram Fetai.

– Jeg tror også, at Southampton ville have været lidt for meget kick’n rush-fodbold til mig. Jeg vil gerne spille et sted, hvor der bliver spillet mere langs jorden.

Tidligere på måneden trænede Bajram Fetai med i FC Midtjylland sammen med sin gode ven Mikkel Thygesen, og nu holder han formen ved lige i København, mens han venter på en afklaring.

– Jeg bruger styrketrænings-faciliteterne i B93 og løbetræner. Jeg træner hårdt, men mangler nok en uges træning til halvanden, før jeg er helt, hvor jeg gerne vil være formmæssigt, siger Bajram Fetai, der ikke fik meget spilletid for FC Nordsjælland i efteråret.

– Jeg glæder mig rigtig meget til at komme ud og opleve en ny liga og nogle nye spillere. Jeg glæder mig til at komme til et sted, hvor mine modspillere ikke kender mig, og hvor jeg kan komme ud at vise en ny form for frækhed.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Det var vanvittigt brutalt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Sender stikpille til FC København-flop

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC København – Vejle Boldklub

Inter skuffer stort mod Torino

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF – FC Midtjylland

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen