Finland tager flot sejr over de franske verdensmestre

Danmarks kommende EM-modstander Finland stod for en sensation, da holdet ude slog Frankrig i en testkamp.



Bevares, der var tale om en testkamp. Og ja, Frankrig sparede en del profiler. Alligevel må det siges at være en lille sensation, at Finland onsdag aften slog de franske verdensmestre med 2-0. Endda i Frankrig.

På tre gyldne minutter omkring den halve time scorede Finland de to mål, som overraskende sendte de stærkt undertippede gæster i front.

Først erobrede finnerne bolden højt på banen og fik sendt hurtige Marcus Forss i dybden. Han sparkede usvigelig sikkert bolden ind til 1-0.

Chokket nåede slet ikke at fortage sig hos hjemmeholdet, før Finland igen aflagde et af sine lidt sjældne visit omkring det franske felt. Til gengæld var det effektivt, når gæsterne kom derop.

Onni Valakari lagde bolden til rette for sin venstrefod på kanten af feltet og hamrede den smukt op i modsatte hjørne.

Trods massivt fransk spilovertag holdt det til pausen, og verdensmestrene havde voldsomt svært ved at ramme skiven på de mange og noget sløsede afslutninger.

Landstræner Didier Deschamps sendte flere af sine stjerner i aktion efter pausen, men hverken Antoine Griezmann, Anthony Martial eller Raphaël Varane kunne vende billedet.

Og det skal siges, at der altså var navne som Paul Pogba, Olivier Giroud, Clément Lenglet og Moussa Sissoko i startopstillingen.

Kyndige navne, som slet ikke ramte niveauet mod et finsk hold, der ganske enkelt viste, at rå fight stadig kan slå stort talent, hvis talentet ikke tager opgaven seriøst nok.

Franskmændene havde bolden 74 procent af tiden og havde 14 afslutninger mod Finlands blot 5. Til gengæld ramte 4 af finnernes målet, mens Frankrig kun havde 3 skud inden for rammen.

Danmark er i gruppe med Finland til det udsatte EM, som efter planen skal afvikles næste sommer. Danmark skal selv lægge græs til sine tre hjemmekampe i København.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Fatter intet af Brøndby-bombe

Overraskende skifte lurer

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

– Neestrup kan blive næste landstræner

Han vender hjem til FC København

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Stopper karrieren



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’