Finland tager flot sejr over de franske verdensmestre

Danmarks kommende EM-modstander Finland stod for en sensation, da holdet ude slog Frankrig i en testkamp.



Bevares, der var tale om en testkamp. Og ja, Frankrig sparede en del profiler. Alligevel må det siges at være en lille sensation, at Finland onsdag aften slog de franske verdensmestre med 2-0. Endda i Frankrig.

På tre gyldne minutter omkring den halve time scorede Finland de to mål, som overraskende sendte de stærkt undertippede gæster i front.

Først erobrede finnerne bolden højt på banen og fik sendt hurtige Marcus Forss i dybden. Han sparkede usvigelig sikkert bolden ind til 1-0.

Chokket nåede slet ikke at fortage sig hos hjemmeholdet, før Finland igen aflagde et af sine lidt sjældne visit omkring det franske felt. Til gengæld var det effektivt, når gæsterne kom derop.

Onni Valakari lagde bolden til rette for sin venstrefod på kanten af feltet og hamrede den smukt op i modsatte hjørne.

Trods massivt fransk spilovertag holdt det til pausen, og verdensmestrene havde voldsomt svært ved at ramme skiven på de mange og noget sløsede afslutninger.

Landstræner Didier Deschamps sendte flere af sine stjerner i aktion efter pausen, men hverken Antoine Griezmann, Anthony Martial eller Raphaël Varane kunne vende billedet.

Og det skal siges, at der altså var navne som Paul Pogba, Olivier Giroud, Clément Lenglet og Moussa Sissoko i startopstillingen.

Kyndige navne, som slet ikke ramte niveauet mod et finsk hold, der ganske enkelt viste, at rå fight stadig kan slå stort talent, hvis talentet ikke tager opgaven seriøst nok.

Franskmændene havde bolden 74 procent af tiden og havde 14 afslutninger mod Finlands blot 5. Til gengæld ramte 4 af finnernes målet, mens Frankrig kun havde 3 skud inden for rammen.

Danmark er i gruppe med Finland til det udsatte EM, som efter planen skal afvikles næste sommer. Danmark skal selv lægge græs til sine tre hjemmekampe i København.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Emre Mor færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Det ser sort ud for B.93



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog