Finland tager flot sejr over de franske verdensmestre

Danmarks kommende EM-modstander Finland stod for en sensation, da holdet ude slog Frankrig i en testkamp.



Bevares, der var tale om en testkamp. Og ja, Frankrig sparede en del profiler. Alligevel må det siges at være en lille sensation, at Finland onsdag aften slog de franske verdensmestre med 2-0. Endda i Frankrig.

På tre gyldne minutter omkring den halve time scorede Finland de to mål, som overraskende sendte de stærkt undertippede gæster i front.

Først erobrede finnerne bolden højt på banen og fik sendt hurtige Marcus Forss i dybden. Han sparkede usvigelig sikkert bolden ind til 1-0.

Chokket nåede slet ikke at fortage sig hos hjemmeholdet, før Finland igen aflagde et af sine lidt sjældne visit omkring det franske felt. Til gengæld var det effektivt, når gæsterne kom derop.

Onni Valakari lagde bolden til rette for sin venstrefod på kanten af feltet og hamrede den smukt op i modsatte hjørne.

Trods massivt fransk spilovertag holdt det til pausen, og verdensmestrene havde voldsomt svært ved at ramme skiven på de mange og noget sløsede afslutninger.

Landstræner Didier Deschamps sendte flere af sine stjerner i aktion efter pausen, men hverken Antoine Griezmann, Anthony Martial eller Raphaël Varane kunne vende billedet.

Og det skal siges, at der altså var navne som Paul Pogba, Olivier Giroud, Clément Lenglet og Moussa Sissoko i startopstillingen.

Kyndige navne, som slet ikke ramte niveauet mod et finsk hold, der ganske enkelt viste, at rå fight stadig kan slå stort talent, hvis talentet ikke tager opgaven seriøst nok.

Franskmændene havde bolden 74 procent af tiden og havde 14 afslutninger mod Finlands blot 5. Til gengæld ramte 4 af finnernes målet, mens Frankrig kun havde 3 skud inden for rammen.

Danmark er i gruppe med Finland til det udsatte EM, som efter planen skal afvikles næste sommer. Danmark skal selv lægge græs til sine tre hjemmekampe i København.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM moser De Grønne i Herning

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

FC Midtjylland – Viborg FF

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Kæmpe succes for Albert Grønbæk