Flere sponsorer: I dialog med DBU om Qatar

To af DBU’s andre sponsorer er i dialog med unionen om situationen i Qatar. De regner dog begge med at fortsætte samarbejdet.



Både Carslberg og Hummel er i dialog med DBU om, at der til næste år skal afvikles VM i Qatar, men begge regner med at fortsætte deres samarbejde. Det oplyser de over for B.T. Sport.

Fredag har Arbejdernes Landsbank bekræftet, at de vil stoppe som sponsor for det danske fodboldlandshold. I første omgang forlød det, at det skyldtes VM i Qatar, men det har Arbejdernes Landsbank dog afvist. De peger i stedet på kviklånsloven.

Siden har B.T. Sport spurgt både Carlsberg og Hummel, om de vil sponsorere landsholdet til VM i ørkenstaten.

Og fra begge sponsorer lyder det, at de er i dialog med situationen. De forventer dog begge at fortsætte samarbejdet.

– Vi tager naturligvis situationen vedrørende Qatar meget alvorligt og følger udviklingen nøje. Vi er i løbende dialog med alle relevante parter, herunder DBU, som vi forventer at fortsætte vores gode samarbejde med, lyder det Christian Stadil, der ejer Hummel, i en SMS til B.T. Sport.

Der har været mange diskussioner om et eventuelt boykot af VM i Qatar, efter at den engelske avis The Guardian for nylig kunne skrive, at mere end 6.500 migrantarbejdere har mistet livet, siden ørkenstaten fik tildelt VM.

Blandt andet Ståle Solbakken har kommenteret på muligheden for et boykot. Læs mere om hans holdninger her. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Slipper for stjerne

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dag er det sidste chance for FC København

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

FCK-stjerne klar til Europa-brag

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Spår FCK-fiasko



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Dansk stjerne i milliontransfer

Randers FC – Silkeborg IF

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AC Horsens – FC Nordsjælland

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet