Flere sponsorer: I dialog med DBU om Qatar

To af DBU’s andre sponsorer er i dialog med unionen om situationen i Qatar. De regner dog begge med at fortsætte samarbejdet.



Både Carslberg og Hummel er i dialog med DBU om, at der til næste år skal afvikles VM i Qatar, men begge regner med at fortsætte deres samarbejde. Det oplyser de over for B.T. Sport.

Fredag har Arbejdernes Landsbank bekræftet, at de vil stoppe som sponsor for det danske fodboldlandshold. I første omgang forlød det, at det skyldtes VM i Qatar, men det har Arbejdernes Landsbank dog afvist. De peger i stedet på kviklånsloven.

Siden har B.T. Sport spurgt både Carlsberg og Hummel, om de vil sponsorere landsholdet til VM i ørkenstaten.

Og fra begge sponsorer lyder det, at de er i dialog med situationen. De forventer dog begge at fortsætte samarbejdet.

– Vi tager naturligvis situationen vedrørende Qatar meget alvorligt og følger udviklingen nøje. Vi er i løbende dialog med alle relevante parter, herunder DBU, som vi forventer at fortsætte vores gode samarbejde med, lyder det Christian Stadil, der ejer Hummel, i en SMS til B.T. Sport.

Der har været mange diskussioner om et eventuelt boykot af VM i Qatar, efter at den engelske avis The Guardian for nylig kunne skrive, at mere end 6.500 migrantarbejdere har mistet livet, siden ørkenstaten fik tildelt VM.

Blandt andet Ståle Solbakken har kommenteret på muligheden for et boykot. Læs mere om hans holdninger her. 





Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Randers FC – OB

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

De bliver monstersalg til sommer

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso