Fortsætter Daniel Agger? ‘Ikke sikkert han vil’

Daniel Aggers kontrakt med DBU udløber ved årsskiftet, og det er endnu uvist, om den tidligere landsholdsspiller fortsætter som assistent. Brian Riemer har dog fået et godt indtryk af Agger.



BRØNDBY (Tipsbladet): 

Nu har det danske landshold fået styr på landstrænersituationen. 

Brian Riemer kommer fremover til at stå i spidsen for det danske landshold. 

Men hvordan kommer staben til at se ud fra det kommende år? 

Daniel Aggers situation er endnu uafklaret, fortæller Peter Møller. 

– Det ved vi ikke. Vi har aftalt, at Agger var til november-samlingen. Han har skullet tage stilling til tre trænere. Hvis der er en, der er rundtosset, så er det Daniel. Han er super cool. Nu vil han se, hvordan Brian er, og om han kan se sig selv i det.

– Vi kan i hvert fald se, at Agger skal fortsætte, og det kan Brian også. I sidste ende er det vores gamle anfører (Daniel Agger, red.), der får lov til at bestemme det, siger fodbolddirektøren til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.

Brian Riemer blev også spurgt ind til Daniel Aggers situation, og den nye landstræner har kun gode ting at sige om den tidligere Brøndby-spiller. 

– Jeg havde en super god snak med Daniel i går, og hans type og karakter tiltaler mig voldsomt. Jeg synes, at han er et fantastisk menneske, og jeg elsker hans ambitiøse tilgang til tingene. Jeg synes, at mange af de ting kan klæde os som landshold. Jeg synes, at det er fantastisk, at han er her, fortæller Riemer og tilføjer:

– Jeg har aldrig trænet med Daniel, og nu glæder jeg mig sindssygt meget til at komme ind i november. Jeg synes, alle skal have en fair chance, og jeg synes, at jeg har et godt indtryk af alle i staben. Nu skal vi igennem november, og hvem siger, at Daniel vil fortsætte.

Daniel Agger blev ansat i DBU i august, og han har tidligere stået i spidsen for HB Køge i NordicBet Ligaen. 





LIVE

VM-LIVE: Stjerne er tilbage for Ronaldo og co.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Åbner op for sommertransfer

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Sydafrika – Sydkorea

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Portugal – Usbekistan

England – Ghana

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Stor dansk transfer i fare for kollaps?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Køber ind i Barcelona