For anden gang på tre måneder lykkedes det Danmark at få skovlen under de regerende verdensmestre.
Søndag aften vandt Kasper Hjulmands tropper 2-0 i et udsolgt Parken og sendte dermed endnu et signal til franskmændene forud for de to nationers møde til VM om præcis to måneder.
Gæsterne stillede med stjerner som Olivier Giroud, Antonie Griezmann og Kylian Mbapé, men franskmændene var ramt af mange afbud, og landstræner Didier Deschamps var derfor nødsaget til at stille med et meget urutineret mandskab.
Det er dog ikke en formildende omstændighed i den franske presse, der giver Les Bleus en hård medfart efter 0-2-nederlaget. Der er dog også ros til det danske landshold – ikke mindst Christian Eriksen.
– Christian Eriksen viste, at han stadig har sit gode overblik under Danmarks sejr over Frankrig. Takket være fuldstændig bevægelsesfrihed i den danske 4-3-3-formation dikterede Christian Eriksen sit holds spil, og han var manden bag alle aktioner, skriver sportsavisen L'Equipe.
Kroatien vandt samtidig 3-1 over Østrig og sikrede sig dermed førstepladsen i gruppen. Det scenarie var det mest sandsynlige før kampen, og football.fr bemærker, at det smittede mere af på franskmændene end Danmark.
– Med sejren tre dage tidligere på Stade de France over Østrig havde Les Bleus gjort, hvad de skulle for ikke være for alvor at behøve at bekymre sig om nedrykning, men man tog ikke hensyn til den berømte skandinaviske stædighed og Danmarks vilje efter at kvalificere sig til Final Four. Den kunne komme i hus ved at dominere franskmændene og samtidig håbe på et resultat af Østrig mod Kroatien. Det var lige præcis det scenarie, Didier Descahmps og hans mandskab havde frygtet, skriver de.
Flere medier hæfter sig ved, at de franske takter er bekymrende her kort før VM.
– Med to måneder til VM er der grund til bekymring. Les Bleus var ganske vist tyngede af mange fraværende spillere, men de udgjorde reelt ingen modstand for Danmark – bortset fra gode 20 minutter, skriver Onze Mondial.
L'Echo Republicain skriver:
– Les Bleus var svækket af en lang række skader forud for opgøret mod "Danish Dynamite", denne meget attraktive EM-semifinalist, men reserverne var gode nok til, at man kunne håbe, det var muligt at tysse på et larmende Parken og 36.000 rød-hvide tilskuere. Men ak, Didier Deschamps' mandskab tabte til et besværligt mandskab. Den røde bølge overmandede den franske trikolore.
– Det skorter ikke på spørgsmål forud for offentliggørelsen af VM-truppen – eller bekymringer, skriver avisen.
Lalsace bruger spalteplads på at hylde de danske fans.
– Stadion var fyldt, der var en familiær atmosfære, og det danske landshold blev bakket op fra start til slut. Parken vibrerede i årets sidste hjemmekamp, og lige siden EM, hvor Christian Eriksen faldt om, og holdet nåede semifinalen, har det danske hold bevaret et meget tæt forhold til deres fans, lyder det fra avisen, der samtidig hæfter sig ved, at Danmark var Frankrig svært overlegne på dødbolde.
Kasper Dolberg og Andreas Skov Olsen scorede målene før pausen i Danmarks 2-0-sejr over Frankrig.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
Vender han retur? Lasse Schöne åben
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år