For anden gang på tre måneder lykkedes det Danmark at få skovlen under de regerende verdensmestre.
Søndag aften vandt Kasper Hjulmands tropper 2-0 i et udsolgt Parken og sendte dermed endnu et signal til franskmændene forud for de to nationers møde til VM om præcis to måneder.
Gæsterne stillede med stjerner som Olivier Giroud, Antonie Griezmann og Kylian Mbapé, men franskmændene var ramt af mange afbud, og landstræner Didier Deschamps var derfor nødsaget til at stille med et meget urutineret mandskab.
Det er dog ikke en formildende omstændighed i den franske presse, der giver Les Bleus en hård medfart efter 0-2-nederlaget. Der er dog også ros til det danske landshold – ikke mindst Christian Eriksen.
– Christian Eriksen viste, at han stadig har sit gode overblik under Danmarks sejr over Frankrig. Takket være fuldstændig bevægelsesfrihed i den danske 4-3-3-formation dikterede Christian Eriksen sit holds spil, og han var manden bag alle aktioner, skriver sportsavisen L'Equipe.
Kroatien vandt samtidig 3-1 over Østrig og sikrede sig dermed førstepladsen i gruppen. Det scenarie var det mest sandsynlige før kampen, og football.fr bemærker, at det smittede mere af på franskmændene end Danmark.
– Med sejren tre dage tidligere på Stade de France over Østrig havde Les Bleus gjort, hvad de skulle for ikke være for alvor at behøve at bekymre sig om nedrykning, men man tog ikke hensyn til den berømte skandinaviske stædighed og Danmarks vilje efter at kvalificere sig til Final Four. Den kunne komme i hus ved at dominere franskmændene og samtidig håbe på et resultat af Østrig mod Kroatien. Det var lige præcis det scenarie, Didier Descahmps og hans mandskab havde frygtet, skriver de.
Flere medier hæfter sig ved, at de franske takter er bekymrende her kort før VM.
– Med to måneder til VM er der grund til bekymring. Les Bleus var ganske vist tyngede af mange fraværende spillere, men de udgjorde reelt ingen modstand for Danmark – bortset fra gode 20 minutter, skriver Onze Mondial.
L'Echo Republicain skriver:
– Les Bleus var svækket af en lang række skader forud for opgøret mod "Danish Dynamite", denne meget attraktive EM-semifinalist, men reserverne var gode nok til, at man kunne håbe, det var muligt at tysse på et larmende Parken og 36.000 rød-hvide tilskuere. Men ak, Didier Deschamps' mandskab tabte til et besværligt mandskab. Den røde bølge overmandede den franske trikolore.
– Det skorter ikke på spørgsmål forud for offentliggørelsen af VM-truppen – eller bekymringer, skriver avisen.
Lalsace bruger spalteplads på at hylde de danske fans.
– Stadion var fyldt, der var en familiær atmosfære, og det danske landshold blev bakket op fra start til slut. Parken vibrerede i årets sidste hjemmekamp, og lige siden EM, hvor Christian Eriksen faldt om, og holdet nåede semifinalen, har det danske hold bevaret et meget tæt forhold til deres fans, lyder det fra avisen, der samtidig hæfter sig ved, at Danmark var Frankrig svært overlegne på dødbolde.
Kasper Dolberg og Andreas Skov Olsen scorede målene før pausen i Danmarks 2-0-sejr over Frankrig.
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
Peter Schmeichel taget på sengen
Mareridt for FC Augsburg
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT