For anden gang på tre måneder lykkedes det Danmark at få skovlen under de regerende verdensmestre.
Søndag aften vandt Kasper Hjulmands tropper 2-0 i et udsolgt Parken og sendte dermed endnu et signal til franskmændene forud for de to nationers møde til VM om præcis to måneder.
Gæsterne stillede med stjerner som Olivier Giroud, Antonie Griezmann og Kylian Mbapé, men franskmændene var ramt af mange afbud, og landstræner Didier Deschamps var derfor nødsaget til at stille med et meget urutineret mandskab.
Det er dog ikke en formildende omstændighed i den franske presse, der giver Les Bleus en hård medfart efter 0-2-nederlaget. Der er dog også ros til det danske landshold – ikke mindst Christian Eriksen.
– Christian Eriksen viste, at han stadig har sit gode overblik under Danmarks sejr over Frankrig. Takket være fuldstændig bevægelsesfrihed i den danske 4-3-3-formation dikterede Christian Eriksen sit holds spil, og han var manden bag alle aktioner, skriver sportsavisen L'Equipe.
Kroatien vandt samtidig 3-1 over Østrig og sikrede sig dermed førstepladsen i gruppen. Det scenarie var det mest sandsynlige før kampen, og football.fr bemærker, at det smittede mere af på franskmændene end Danmark.
– Med sejren tre dage tidligere på Stade de France over Østrig havde Les Bleus gjort, hvad de skulle for ikke være for alvor at behøve at bekymre sig om nedrykning, men man tog ikke hensyn til den berømte skandinaviske stædighed og Danmarks vilje efter at kvalificere sig til Final Four. Den kunne komme i hus ved at dominere franskmændene og samtidig håbe på et resultat af Østrig mod Kroatien. Det var lige præcis det scenarie, Didier Descahmps og hans mandskab havde frygtet, skriver de.
Flere medier hæfter sig ved, at de franske takter er bekymrende her kort før VM.
– Med to måneder til VM er der grund til bekymring. Les Bleus var ganske vist tyngede af mange fraværende spillere, men de udgjorde reelt ingen modstand for Danmark – bortset fra gode 20 minutter, skriver Onze Mondial.
L'Echo Republicain skriver:
– Les Bleus var svækket af en lang række skader forud for opgøret mod "Danish Dynamite", denne meget attraktive EM-semifinalist, men reserverne var gode nok til, at man kunne håbe, det var muligt at tysse på et larmende Parken og 36.000 rød-hvide tilskuere. Men ak, Didier Deschamps' mandskab tabte til et besværligt mandskab. Den røde bølge overmandede den franske trikolore.
– Det skorter ikke på spørgsmål forud for offentliggørelsen af VM-truppen – eller bekymringer, skriver avisen.
Lalsace bruger spalteplads på at hylde de danske fans.
– Stadion var fyldt, der var en familiær atmosfære, og det danske landshold blev bakket op fra start til slut. Parken vibrerede i årets sidste hjemmekamp, og lige siden EM, hvor Christian Eriksen faldt om, og holdet nåede semifinalen, har det danske hold bevaret et meget tæt forhold til deres fans, lyder det fra avisen, der samtidig hæfter sig ved, at Danmark var Frankrig svært overlegne på dødbolde.
Kasper Dolberg og Andreas Skov Olsen scorede målene før pausen i Danmarks 2-0-sejr over Frankrig.
LIVE
TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
AVIS
Storklub har taget kontakt
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE