Franske medier hylder Danmark: Må beundre Eriksen

Franske medier løfter på hatten for Danmark efter de rød-hvides 2-0-sejr over de forsvarende verdensmestre.



For anden gang på tre måneder lykkedes det Danmark at få skovlen under de regerende verdensmestre.

Søndag aften vandt Kasper Hjulmands tropper 2-0 i et udsolgt Parken og sendte dermed endnu et signal til franskmændene forud for de to nationers møde til VM om præcis to måneder.

Gæsterne stillede med stjerner som Olivier Giroud, Antonie Griezmann og Kylian Mbapé, men franskmændene var ramt af mange afbud, og landstræner Didier Deschamps var derfor nødsaget til at stille med et meget urutineret mandskab.

Det er dog ikke en formildende omstændighed i den franske presse, der giver Les Bleus en hård medfart efter 0-2-nederlaget. Der er dog også ros til det danske landshold – ikke mindst Christian Eriksen.

– Christian Eriksen viste, at han stadig har sit gode overblik under Danmarks sejr over Frankrig. Takket være fuldstændig bevægelsesfrihed i den danske 4-3-3-formation dikterede Christian Eriksen sit holds spil, og han var manden bag alle aktioner, skriver sportsavisen L'Equipe.

Kroatien vandt samtidig 3-1 over Østrig og sikrede sig dermed førstepladsen i gruppen. Det scenarie var det mest sandsynlige før kampen, og football.fr bemærker, at det smittede mere af på franskmændene end Danmark.

– Med sejren tre dage tidligere på Stade de France over Østrig havde Les Bleus gjort, hvad de skulle for ikke være for alvor at behøve at bekymre sig om nedrykning, men man tog ikke hensyn til den berømte skandinaviske stædighed og Danmarks vilje efter at kvalificere sig til Final Four. Den kunne komme i hus ved at dominere franskmændene og samtidig håbe på et resultat af Østrig mod Kroatien. Det var lige præcis det scenarie, Didier Descahmps og hans mandskab havde frygtet, skriver de.

Flere medier hæfter sig ved, at de franske takter er bekymrende her kort før VM.

– Med to måneder til VM er der grund til bekymring. Les Bleus var ganske vist tyngede af mange fraværende spillere, men de udgjorde reelt ingen modstand for Danmark – bortset fra gode 20 minutter, skriver Onze Mondial.

L'Echo Republicain skriver:

– Les Bleus var svækket af en lang række skader forud for opgøret mod "Danish Dynamite", denne meget attraktive EM-semifinalist, men reserverne var gode nok til, at man kunne håbe, det var muligt at tysse på et larmende Parken og 36.000 rød-hvide tilskuere. Men ak, Didier Deschamps' mandskab tabte til et besværligt mandskab. Den røde bølge overmandede den franske trikolore. 

– Det skorter ikke på spørgsmål forud for offentliggørelsen af VM-truppen – eller bekymringer, skriver avisen.

Lalsace bruger spalteplads på at hylde de danske fans.

– Stadion var fyldt, der var en familiær atmosfære, og det danske landshold blev bakket op fra start til slut. Parken vibrerede i årets sidste hjemmekamp, og lige siden EM, hvor Christian Eriksen faldt om, og holdet nåede semifinalen, har det danske hold bevaret et meget tæt forhold til deres fans, lyder det fra avisen, der samtidig hæfter sig ved, at Danmark var Frankrig svært overlegne på dødbolde. 

Kasper Dolberg og Andreas Skov Olsen scorede målene før pausen i Danmarks 2-0-sejr over Frankrig. 





Mike Tullberg afviser




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Færdig? Manchester City har udset afløser

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jubler over ny Brøndby-chef

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Nu dukker første historie op

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Benhård Brian Riemer-melding

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Håber på FC København-exit

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

I svime over Morten Hjulmand

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Interessant afsløring

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe