Frisparksperle sætter England i gang mod Letland

England skulle bruge en flot frisparksscoring fra Reece James for at få hul på bylden mod Letland.



For første gang siden 2022 var Reece James mandag aften en del af startopstillingen på Englands fodboldlandshold, og han kvitterede for tilliden med lidt af en perle.

Direkte på frispark krøllede Chelsea-kaptajnen bolden i nettet langt udefra og satte på den måde England i gang i VM-kvalifikationskampen mod Letland.

I anden halvleg blev føringen udbygget to gange, så England vandt opgøret på Wembley med 3-0. Dermed har England åbnet VM-kvalifikationen med to sejre, og den nye landstræner Thomas Tuchel har fået en god begyndelse.

Det var dog lige ved at begynde med et chok for englænderne. Efter 19 minutter kiksede kommunikationen mellem forsvarsspiller Marc Guehi og keeper Jordan Pickford, og pludselig havde Vladislavs Gutkovskis en helt åben chance.

Den lettiske angriber skulle blot ramme det tomme mål, men formåede at sparke i sidenettet.

Både før og efter den situation var England i maksimal kontrol og forsøgte konstant at lirke den lettiske defensiv op. Letterne kæmpede heroisk, og derfor skulle England altså bruge et frispark for at få hul på bylden.

Det skete efter 38 minutter, da Reece James smukt scorede sit mål til 1-0. Jubel var der dog ikke meget af. Han lignede mest af alt en mand, der var indebrændt over flere år, hvor han har set landsholdsfodbold fra sofaen.

I anden halvleg kunne Letland ikke længere holde intensiteten, og derfor blev englændernes chancer større. Efter 64 minutter skulle Harry Kane have scoret, da han fik chancen inde i feltet. Han tog revanche fire minutter senere.

Declan Rice fik bolden efter et hidsigt dybdeløb, og fra baglinjen lagde han den på tværs til Kane, som denne gang umuligt kunne undgå at score.

Eberechi Eze slog sømmet i den lettiske kiste, da han fandt nettet efter 73 minutter. Crystal Palace-spilleren driblede sig vej ind i feltet, hvor han forsøgte med en afslutning, som blev rettet af og snød keeperen.

/ritzau/





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Brian Riemer peger på tre årsager



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Afvist – Brøndby undrer sig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet