Frisparksperle sætter England i gang mod Letland

England skulle bruge en flot frisparksscoring fra Reece James for at få hul på bylden mod Letland.



For første gang siden 2022 var Reece James mandag aften en del af startopstillingen på Englands fodboldlandshold, og han kvitterede for tilliden med lidt af en perle.

Direkte på frispark krøllede Chelsea-kaptajnen bolden i nettet langt udefra og satte på den måde England i gang i VM-kvalifikationskampen mod Letland.

I anden halvleg blev føringen udbygget to gange, så England vandt opgøret på Wembley med 3-0. Dermed har England åbnet VM-kvalifikationen med to sejre, og den nye landstræner Thomas Tuchel har fået en god begyndelse.

Det var dog lige ved at begynde med et chok for englænderne. Efter 19 minutter kiksede kommunikationen mellem forsvarsspiller Marc Guehi og keeper Jordan Pickford, og pludselig havde Vladislavs Gutkovskis en helt åben chance.

Den lettiske angriber skulle blot ramme det tomme mål, men formåede at sparke i sidenettet.

Både før og efter den situation var England i maksimal kontrol og forsøgte konstant at lirke den lettiske defensiv op. Letterne kæmpede heroisk, og derfor skulle England altså bruge et frispark for at få hul på bylden.

Det skete efter 38 minutter, da Reece James smukt scorede sit mål til 1-0. Jubel var der dog ikke meget af. Han lignede mest af alt en mand, der var indebrændt over flere år, hvor han har set landsholdsfodbold fra sofaen.

I anden halvleg kunne Letland ikke længere holde intensiteten, og derfor blev englændernes chancer større. Efter 64 minutter skulle Harry Kane have scoret, da han fik chancen inde i feltet. Han tog revanche fire minutter senere.

Declan Rice fik bolden efter et hidsigt dybdeløb, og fra baglinjen lagde han den på tværs til Kane, som denne gang umuligt kunne undgå at score.

Eberechi Eze slog sømmet i den lettiske kiste, da han fandt nettet efter 73 minutter. Crystal Palace-spilleren driblede sig vej ind i feltet, hvor han forsøgte med en afslutning, som blev rettet af og snød keeperen.

/ritzau/







Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Crystal Palace – Rayo Vallecano

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Klar til at gå shopamok

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker