Frisparksperle sætter England i gang mod Letland

England skulle bruge en flot frisparksscoring fra Reece James for at få hul på bylden mod Letland.



For første gang siden 2022 var Reece James mandag aften en del af startopstillingen på Englands fodboldlandshold, og han kvitterede for tilliden med lidt af en perle.

Direkte på frispark krøllede Chelsea-kaptajnen bolden i nettet langt udefra og satte på den måde England i gang i VM-kvalifikationskampen mod Letland.

I anden halvleg blev føringen udbygget to gange, så England vandt opgøret på Wembley med 3-0. Dermed har England åbnet VM-kvalifikationen med to sejre, og den nye landstræner Thomas Tuchel har fået en god begyndelse.

Det var dog lige ved at begynde med et chok for englænderne. Efter 19 minutter kiksede kommunikationen mellem forsvarsspiller Marc Guehi og keeper Jordan Pickford, og pludselig havde Vladislavs Gutkovskis en helt åben chance.

Den lettiske angriber skulle blot ramme det tomme mål, men formåede at sparke i sidenettet.

Både før og efter den situation var England i maksimal kontrol og forsøgte konstant at lirke den lettiske defensiv op. Letterne kæmpede heroisk, og derfor skulle England altså bruge et frispark for at få hul på bylden.

Det skete efter 38 minutter, da Reece James smukt scorede sit mål til 1-0. Jubel var der dog ikke meget af. Han lignede mest af alt en mand, der var indebrændt over flere år, hvor han har set landsholdsfodbold fra sofaen.

I anden halvleg kunne Letland ikke længere holde intensiteten, og derfor blev englændernes chancer større. Efter 64 minutter skulle Harry Kane have scoret, da han fik chancen inde i feltet. Han tog revanche fire minutter senere.

Declan Rice fik bolden efter et hidsigt dybdeløb, og fra baglinjen lagde han den på tværs til Kane, som denne gang umuligt kunne undgå at score.

Eberechi Eze slog sømmet i den lettiske kiste, da han fandt nettet efter 73 minutter. Crystal Palace-spilleren driblede sig vej ind i feltet, hvor han forsøgte med en afslutning, som blev rettet af og snød keeperen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Klar for FC København

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

“Det går over i historien”

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger