For første gang siden 2022 var Reece James mandag aften en del af startopstillingen på Englands fodboldlandshold, og han kvitterede for tilliden med lidt af en perle.
Direkte på frispark krøllede Chelsea-kaptajnen bolden i nettet langt udefra og satte på den måde England i gang i VM-kvalifikationskampen mod Letland.
I anden halvleg blev føringen udbygget to gange, så England vandt opgøret på Wembley med 3-0. Dermed har England åbnet VM-kvalifikationen med to sejre, og den nye landstræner Thomas Tuchel har fået en god begyndelse.
Det var dog lige ved at begynde med et chok for englænderne. Efter 19 minutter kiksede kommunikationen mellem forsvarsspiller Marc Guehi og keeper Jordan Pickford, og pludselig havde Vladislavs Gutkovskis en helt åben chance.
Den lettiske angriber skulle blot ramme det tomme mål, men formåede at sparke i sidenettet.
Både før og efter den situation var England i maksimal kontrol og forsøgte konstant at lirke den lettiske defensiv op. Letterne kæmpede heroisk, og derfor skulle England altså bruge et frispark for at få hul på bylden.
Det skete efter 38 minutter, da Reece James smukt scorede sit mål til 1-0. Jubel var der dog ikke meget af. Han lignede mest af alt en mand, der var indebrændt over flere år, hvor han har set landsholdsfodbold fra sofaen.
I anden halvleg kunne Letland ikke længere holde intensiteten, og derfor blev englændernes chancer større. Efter 64 minutter skulle Harry Kane have scoret, da han fik chancen inde i feltet. Han tog revanche fire minutter senere.
Declan Rice fik bolden efter et hidsigt dybdeløb, og fra baglinjen lagde han den på tværs til Kane, som denne gang umuligt kunne undgå at score.
Eberechi Eze slog sømmet i den lettiske kiste, da han fandt nettet efter 73 minutter. Crystal Palace-spilleren driblede sig vej ind i feltet, hvor han forsøgte med en afslutning, som blev rettet af og snød keeperen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER