FREUDENSTADT (Tipsbladet): Når et fodboldlandshold skal toppræstere til en slutrunde, så kræver det, at fokus er fuldstændig i højsædet fra både spillere og stab.
Hvordan det kan lade sig gøre, er naturligvis vidt forskellig fra land til land.
Torsdag blev det eksempelvis nævnt, at Italiens landstræner Luciano Spalletti havde givet de italienske spillere relativt stramme regler for, hvordan de må gebærde sig, mens de er afsted til EM.
Her kunne journalisten Manu Heredia opremse fire klare regelsæt, som spillerne skal leve under:
- Ingen Playstation.
- Ingen spil efter klokken 00.30.
- Ingen brug af høretelefoner.
- Ingen mobiltelefoner på massagebriksen.
Spalletti skulle have begrundet reglerne med ordene: "Du skal være til stede i det."
I den danske lejr er situationen imidlertid noget anderledes. På spillerhotellet bliver der både spillet dart, bob, Partners, bordtennis og Counter Strike på computerne, har Yussuf Poulsen, Christian Nørgaard og Mikkel Damsgaard alle berettet om i løbet af ugen.
Landstræner Kasper Hjulmand erkender, at de internt har nogle regler, der skal leves op til, men at det er på et minimum, og at spillerne lever under frihed under ansvar. Det fortæller han fredag til Tipsbladet og den danske presse.
– Vi har så få regler som muligt. Vi er i et land, hvor vi er relativt ansvarlige og kan håndtere den frihed. Vores spillere er super gode, og med den tillid, der er mellem os, er der ikke nogen grund til at lave regler bare for at lave regler.
– Dem omkring holdet er gode til at lave en lejr. Så der er så få regler som muligt, men med nogle klare ting omkring disciplin og mødetid og alle sådan nogle ting, som bare skal sidde i skabet, siger han og fortsætter:
– Der skal være topkvalitet på træningsbanen og møderne og de ting. Hvad der sker ved siden af er med så få regler som muligt. Vi forsøger at optimere på ting som kost, søvn og alle mulige andre ting, for det handler om at vinde, slår han fast.
Han bliver ikke konkret på, hvilke specifikke regler, der er tale om.
– Der er nogle, men man kan også kalde dem retningslinjer for, hvad der er godt for dig, for at du kan præstere på søndag.
Når det danske herrelandshold i aften sidder på hotellet og følger med i dagens seneste kamp, så vil kampen være færdig omkring klokken 23. Det må spillerne dog godt være oppe til, siger Mikkel Damsgaard efterfølgende med et smil på læben.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED