For lidt over en måned siden forlød det i flere medier, at Arbejdernes Landsbank (AL) ville ud af sponsoraftalen med Dansk Boldspil-Union (DBU).
Officielt på grund af lovgivningen om kviklån, men ifølge medierne handlede det mere om, at DBU ifølge banken ikke tog ansvar nok for at lægge pres på VM-værten Qatar, hvor migrantarbejdere levede og arbejdede under kritisable forhold.
Men nu har parterne besluttet at fuldføre den aftale, de har med hinanden til og med næste år. Det bekræfter både DBU og Arbejdernes Landsbank over for Radio4.
Spørgsmål: Er der en samarbejdsaftale mellem DBU og AL?
– Ja, det er der. Det er den samme, som der hele tiden har været. Vi kører videre, og vi har sådan set ikke haft nogen anledning til at lave noget nyt omkring det, siger DBU’s kommercielle direktør, Ronnie Hansen, til Radio4.
Spørgsmål: Så for at forstå det rigtigt. Det er den samme kontrakt? Der er ikke indskrevet klausuler eller ændret noget komma?
– Lige præcis.
Det bekræfter Peter Froulund, branding- og kommunikationsdirektør i Arbejdernes Landsbank.
– Det er jeg faktisk fuldstændig enig i. Vi fortsætter, siger han og erkender, at banken havde planer om at stoppe samarbejdet tidligere.
– Det var ikke sådan, det så ud for nogle uger siden. Det har været ganske fint dækket i medierne, at vi på et tidspunkt havde nogle andre intentioner, og det var vi også åbne om. Men status er, at vi kører videre de godt og vel halvandet år, vi har tilbage.
Dog kommer Arbejdernes Landsbank ikke til at optræde på spillertøjet, hvis det danske landsholdshold skulle kvalificere sig til VM i Qatar næste år, siger Peter Froulund.
– Vi har med DBU en rigtig god dialog om, hvordan det skal tackles. Og et af de resultater, der kommer ud af det, er, at det er vi ikke (på tøjet, red.).
– Men det er vigtigt at sige, at det ikke har noget med kviklånsloven at gøre. Havde vi ikke fået kviklånsloven løst, så havde vi været ude. Havde der ikke været nogen kviklånsloven, så havde vi alligevel skullet diskutere Qatar, siger han til Radio4.
Slutrunden i Qatar skal spilles fra 21. november til 18. december næste år.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
HELT VILDT
