Godt nyt for landsholdet: Storsponsor i kovending

Storsponsoren Arbejdernes Landsbank fortsætter alligevel hos DBU.



For lidt over en måned siden forlød det i flere medier, at Arbejdernes Landsbank (AL) ville ud af sponsoraftalen med Dansk Boldspil-Union (DBU).

Officielt på grund af lovgivningen om kviklån, men ifølge medierne handlede det mere om, at DBU ifølge banken ikke tog ansvar nok for at lægge pres på VM-værten Qatar, hvor migrantarbejdere levede og arbejdede under kritisable forhold.

Men nu har parterne besluttet at fuldføre den aftale, de har med hinanden til og med næste år. Det bekræfter både DBU og Arbejdernes Landsbank over for Radio4.

Spørgsmål: Er der en samarbejdsaftale mellem DBU og AL?

– Ja, det er der. Det er den samme, som der hele tiden har været. Vi kører videre, og vi har sådan set ikke haft nogen anledning til at lave noget nyt omkring det, siger DBU’s kommercielle direktør, Ronnie Hansen, til Radio4.

Spørgsmål: Så for at forstå det rigtigt. Det er den samme kontrakt? Der er ikke indskrevet klausuler eller ændret noget komma?

– Lige præcis.

Det bekræfter Peter Froulund, branding- og kommunikationsdirektør i Arbejdernes Landsbank.

– Det er jeg faktisk fuldstændig enig i. Vi fortsætter, siger han og erkender, at banken havde planer om at stoppe samarbejdet tidligere.

– Det var ikke sådan, det så ud for nogle uger siden. Det har været ganske fint dækket i medierne, at vi på et tidspunkt havde nogle andre intentioner, og det var vi også åbne om. Men status er, at vi kører videre de godt og vel halvandet år, vi har tilbage.

Dog kommer Arbejdernes Landsbank ikke til at optræde på spillertøjet, hvis det danske landsholdshold skulle kvalificere sig til VM i Qatar næste år, siger Peter Froulund.

– Vi har med DBU en rigtig god dialog om, hvordan det skal tackles. Og et af de resultater, der kommer ud af det, er, at det er vi ikke (på tøjet, red.).

– Men det er vigtigt at sige, at det ikke har noget med kviklånsloven at gøre. Havde vi ikke fået kviklånsloven løst, så havde vi været ude. Havde der ikke været nogen kviklånsloven, så havde vi alligevel skullet diskutere Qatar, siger han til Radio4.

Slutrunden i Qatar skal spilles fra 21. november til 18. december næste år.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

– Vi har alle fejlet



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Horsens kommer tættere på oprykning

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tottenham jagter choktransfer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Delaney afslører dialog

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Chok i Wolfsburg

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen