Grækere i sorg: Vi gav vores sjæl for ham

Grækenland vandt torsdag 2-1 over England i Nations League. Dagen inden blev en græsk spiller fundet død.



Grækenlands dobbelte målscorer Vangelis Pavlidis sendte efter 2-1-sejren over England på Wembley torsdag aften sine tanker til sin afdøde holdkammerat George Baldock.

Den 31-årige Baldock blev dagen inden kampen fundet død i sin pool i Athen.

Inden kampen begyndte, holdt publikum et minuts stilhed for at mindes den britisk-græske fodboldspiller, der var på kontrakt i den græske storklub Panathinaikos.

– Det var en meget særlig dag og kamp for os. Vores tanker er hos George.

– Vi er professionelle og var nødt til at spille kampen. Vi gav vores sjæl for ham i aften. I dag er ikke dagen til at tale om fodbold. Han var en del af vores hold, og vi kommer til at savne ham meget, siger Pavlidis efter kampen.

– Vi ønsker styrke til hans familie og vil ikke tale om fodbold. Hele dagen har været som bedøvet. Vi vandt i aften, men har ikke lyst til at fejre det. Der er bare ingen ord.

Inden kickoff og efter kampens afslutning holdt de græske spillere Baldocks trøje med nummer to på ryggen frem som en hyldest til ham, ligesom spillerne optrådte med sørgebind.

Den græske landsholdstræner, Ivan Jovanovic, roste efter torsdagens kamp sine spillere for deres holdånd og sagde, at de var blevet motiveret af at spille til ære for Baldocks minde.

– I et øjeblik som dette kommer fodbold i anden række, sagde Jovanovic og tilføjede:

– Han (Baldock, red.) nåede at sætte sit præg på holdet. Det kunne ses på den måde, som spillerne spillede på i dag.

George Baldock blev født i England, men havde en græsk far, der gjorde det muligt for ham at repræsentere Grækenland, og i 2022 fik han debut for landsholdet.

Forsvarsspilleren nåede at spille 12 kampe i den blåhvide trøje. Han seneste landskamp var i marts i år.

Det anslås, at Baldock døde i sin swimmingpool onsdag aften omkring klokken 21.00. Dødsårsagen er endnu ukendt.

/ritzau/Reuters







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tjekkiet – Sydafrika

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCM’s Europa League-modstander

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby henter keeper – her er planen

De lurer på Kjærgaard

Rangerer AGF over Lech Poznan

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Portugal – DR Congo

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

England – Kroatien

Denne klub drømmer om Højbjerg

TransferLIVE: Koster 900 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub