Grækenlands dobbelte målscorer Vangelis Pavlidis sendte efter 2-1-sejren over England på Wembley torsdag aften sine tanker til sin afdøde holdkammerat George Baldock.
Den 31-årige Baldock blev dagen inden kampen fundet død i sin pool i Athen.
Inden kampen begyndte, holdt publikum et minuts stilhed for at mindes den britisk-græske fodboldspiller, der var på kontrakt i den græske storklub Panathinaikos.
– Det var en meget særlig dag og kamp for os. Vores tanker er hos George.
– Vi er professionelle og var nødt til at spille kampen. Vi gav vores sjæl for ham i aften. I dag er ikke dagen til at tale om fodbold. Han var en del af vores hold, og vi kommer til at savne ham meget, siger Pavlidis efter kampen.
– Vi ønsker styrke til hans familie og vil ikke tale om fodbold. Hele dagen har været som bedøvet. Vi vandt i aften, men har ikke lyst til at fejre det. Der er bare ingen ord.
Inden kickoff og efter kampens afslutning holdt de græske spillere Baldocks trøje med nummer to på ryggen frem som en hyldest til ham, ligesom spillerne optrådte med sørgebind.
Den græske landsholdstræner, Ivan Jovanovic, roste efter torsdagens kamp sine spillere for deres holdånd og sagde, at de var blevet motiveret af at spille til ære for Baldocks minde.
– I et øjeblik som dette kommer fodbold i anden række, sagde Jovanovic og tilføjede:
– Han (Baldock, red.) nåede at sætte sit præg på holdet. Det kunne ses på den måde, som spillerne spillede på i dag.
George Baldock blev født i England, men havde en græsk far, der gjorde det muligt for ham at repræsentere Grækenland, og i 2022 fik han debut for landsholdet.
Forsvarsspilleren nåede at spille 12 kampe i den blåhvide trøje. Han seneste landskamp var i marts i år.
Det anslås, at Baldock døde i sin swimmingpool onsdag aften omkring klokken 21.00. Dødsårsagen er endnu ukendt.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
OPTAKT
Norge – Frankrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT