Kritikken hagler ned mod Kasper Schmeichel dagen derpå.
Mange fans er tydeligt utilfredse med den rutinerede keeper, der ellers reddede et straffespark, og flere forlanger, at der bliver skiftet keeper fremover.
Men sådan har Thomas Gravesen det ikke.
Til Viaplay Sport News roser eksperten Kasper Schmeichel, selvom han godt kan se, at han lavede afgørende fejl.
– Jeg synes, at Kasper Schmeichel er alt det, det danske landshold var i går. Han havde fremragende aktioner. Helt sublime aktioner. Jeg er ligeglad med, hvordan Ronaldo sparkede straffesparket. Den skal reddes, og det blev den gjort.
– I de afgørende situationer havde han en hånd med i det. Han boksede forkert ud, og han lavede nogle fejlindgreb. Vi ser ham i smerte, og han er en kriger. Når man er på det her niveau, og man laver de fejl, så bliver der afregnet ved kasse ét, og der blev der også med Kasper Schmeichel.
– Selvfølgelig bliver Kasper Schmeichel stillet til ansvar, og selvfølgelig gør han det. Men den her kamp kunne godt have været ovre, inden den overhovedet var gået i gang, hvis han ikke havde været der. Følelserne og præstationerne fra denne her landskamp var flotte og store, siger Thomas Gravesen.
Men skal Brian Riemer finde en ny førstekeeper? Det mener Thomas Gravesen ikke.
– Jeg synes, man skal have for øje, hvordan spillerne præsterer og ikke kigge på, hvor gamle de er. I Kasper Schmeichels tilfælde har han stået i Skotland i den her sæson, hvor han har haft 20 kampe med clean sheet.
– Hans tal og måde at stå på mål på er gode nok til at repræsentere det danske landshold. Det, der ikke måske, og det, der skete i går, er, at han ikke må fejle i de her afgørende situationer.
– Man skal overveje, hvad man får af Kasper Schmeichel, og jeg er ikke i tvivl om, hvad man får af ham. Vi ser en dansk landsholdsmålmand, der præsterer på højt niveau, men laver to altafgørende fejl.
– Jeg vil også gerne lige sige, at Mads Hermansen og Filip Jørgensen slet, slet ikke står på mål på samme måde som Kasper Schmeichel. Den ene står på mål på det ringeste hold i Premier League, og den anden er udskifter i Chelsea.
– Kasper Schmeichel er for mig en utroligt dygtig målmand at have i det danske mål, og jeg ville have ønsket, at han stod på mål for mit hold, da jeg spillede, siger Gravesen.
Kasper Schmeichel står noteret for 113 landskampe.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?