Kritikken hagler ned mod Kasper Schmeichel dagen derpå.
Mange fans er tydeligt utilfredse med den rutinerede keeper, der ellers reddede et straffespark, og flere forlanger, at der bliver skiftet keeper fremover.
Men sådan har Thomas Gravesen det ikke.
Til Viaplay Sport News roser eksperten Kasper Schmeichel, selvom han godt kan se, at han lavede afgørende fejl.
– Jeg synes, at Kasper Schmeichel er alt det, det danske landshold var i går. Han havde fremragende aktioner. Helt sublime aktioner. Jeg er ligeglad med, hvordan Ronaldo sparkede straffesparket. Den skal reddes, og det blev den gjort.
– I de afgørende situationer havde han en hånd med i det. Han boksede forkert ud, og han lavede nogle fejlindgreb. Vi ser ham i smerte, og han er en kriger. Når man er på det her niveau, og man laver de fejl, så bliver der afregnet ved kasse ét, og der blev der også med Kasper Schmeichel.
– Selvfølgelig bliver Kasper Schmeichel stillet til ansvar, og selvfølgelig gør han det. Men den her kamp kunne godt have været ovre, inden den overhovedet var gået i gang, hvis han ikke havde været der. Følelserne og præstationerne fra denne her landskamp var flotte og store, siger Thomas Gravesen.
Men skal Brian Riemer finde en ny førstekeeper? Det mener Thomas Gravesen ikke.
– Jeg synes, man skal have for øje, hvordan spillerne præsterer og ikke kigge på, hvor gamle de er. I Kasper Schmeichels tilfælde har han stået i Skotland i den her sæson, hvor han har haft 20 kampe med clean sheet.
– Hans tal og måde at stå på mål på er gode nok til at repræsentere det danske landshold. Det, der ikke måske, og det, der skete i går, er, at han ikke må fejle i de her afgørende situationer.
– Man skal overveje, hvad man får af Kasper Schmeichel, og jeg er ikke i tvivl om, hvad man får af ham. Vi ser en dansk landsholdsmålmand, der præsterer på højt niveau, men laver to altafgørende fejl.
– Jeg vil også gerne lige sige, at Mads Hermansen og Filip Jørgensen slet, slet ikke står på mål på samme måde som Kasper Schmeichel. Den ene står på mål på det ringeste hold i Premier League, og den anden er udskifter i Chelsea.
– Kasper Schmeichel er for mig en utroligt dygtig målmand at have i det danske mål, og jeg ville have ønsket, at han stod på mål for mit hold, da jeg spillede, siger Gravesen.
Kasper Schmeichel står noteret for 113 landskampe.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL