Kritikken hagler ned mod Kasper Schmeichel dagen derpå.
Mange fans er tydeligt utilfredse med den rutinerede keeper, der ellers reddede et straffespark, og flere forlanger, at der bliver skiftet keeper fremover.
Men sådan har Thomas Gravesen det ikke.
Til Viaplay Sport News roser eksperten Kasper Schmeichel, selvom han godt kan se, at han lavede afgørende fejl.
– Jeg synes, at Kasper Schmeichel er alt det, det danske landshold var i går. Han havde fremragende aktioner. Helt sublime aktioner. Jeg er ligeglad med, hvordan Ronaldo sparkede straffesparket. Den skal reddes, og det blev den gjort.
– I de afgørende situationer havde han en hånd med i det. Han boksede forkert ud, og han lavede nogle fejlindgreb. Vi ser ham i smerte, og han er en kriger. Når man er på det her niveau, og man laver de fejl, så bliver der afregnet ved kasse ét, og der blev der også med Kasper Schmeichel.
– Selvfølgelig bliver Kasper Schmeichel stillet til ansvar, og selvfølgelig gør han det. Men den her kamp kunne godt have været ovre, inden den overhovedet var gået i gang, hvis han ikke havde været der. Følelserne og præstationerne fra denne her landskamp var flotte og store, siger Thomas Gravesen.
Men skal Brian Riemer finde en ny førstekeeper? Det mener Thomas Gravesen ikke.
– Jeg synes, man skal have for øje, hvordan spillerne præsterer og ikke kigge på, hvor gamle de er. I Kasper Schmeichels tilfælde har han stået i Skotland i den her sæson, hvor han har haft 20 kampe med clean sheet.
– Hans tal og måde at stå på mål på er gode nok til at repræsentere det danske landshold. Det, der ikke måske, og det, der skete i går, er, at han ikke må fejle i de her afgørende situationer.
– Man skal overveje, hvad man får af Kasper Schmeichel, og jeg er ikke i tvivl om, hvad man får af ham. Vi ser en dansk landsholdsmålmand, der præsterer på højt niveau, men laver to altafgørende fejl.
– Jeg vil også gerne lige sige, at Mads Hermansen og Filip Jørgensen slet, slet ikke står på mål på samme måde som Kasper Schmeichel. Den ene står på mål på det ringeste hold i Premier League, og den anden er udskifter i Chelsea.
– Kasper Schmeichel er for mig en utroligt dygtig målmand at have i det danske mål, og jeg ville have ønsket, at han stod på mål for mit hold, da jeg spillede, siger Gravesen.
Kasper Schmeichel står noteret for 113 landskampe.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
EKSKLUSIVT