Kritikken hagler ned mod Kasper Schmeichel dagen derpå.
Mange fans er tydeligt utilfredse med den rutinerede keeper, der ellers reddede et straffespark, og flere forlanger, at der bliver skiftet keeper fremover.
Men sådan har Thomas Gravesen det ikke.
Til Viaplay Sport News roser eksperten Kasper Schmeichel, selvom han godt kan se, at han lavede afgørende fejl.
– Jeg synes, at Kasper Schmeichel er alt det, det danske landshold var i går. Han havde fremragende aktioner. Helt sublime aktioner. Jeg er ligeglad med, hvordan Ronaldo sparkede straffesparket. Den skal reddes, og det blev den gjort.
– I de afgørende situationer havde han en hånd med i det. Han boksede forkert ud, og han lavede nogle fejlindgreb. Vi ser ham i smerte, og han er en kriger. Når man er på det her niveau, og man laver de fejl, så bliver der afregnet ved kasse ét, og der blev der også med Kasper Schmeichel.
– Selvfølgelig bliver Kasper Schmeichel stillet til ansvar, og selvfølgelig gør han det. Men den her kamp kunne godt have været ovre, inden den overhovedet var gået i gang, hvis han ikke havde været der. Følelserne og præstationerne fra denne her landskamp var flotte og store, siger Thomas Gravesen.
Men skal Brian Riemer finde en ny førstekeeper? Det mener Thomas Gravesen ikke.
– Jeg synes, man skal have for øje, hvordan spillerne præsterer og ikke kigge på, hvor gamle de er. I Kasper Schmeichels tilfælde har han stået i Skotland i den her sæson, hvor han har haft 20 kampe med clean sheet.
– Hans tal og måde at stå på mål på er gode nok til at repræsentere det danske landshold. Det, der ikke måske, og det, der skete i går, er, at han ikke må fejle i de her afgørende situationer.
– Man skal overveje, hvad man får af Kasper Schmeichel, og jeg er ikke i tvivl om, hvad man får af ham. Vi ser en dansk landsholdsmålmand, der præsterer på højt niveau, men laver to altafgørende fejl.
– Jeg vil også gerne lige sige, at Mads Hermansen og Filip Jørgensen slet, slet ikke står på mål på samme måde som Kasper Schmeichel. Den ene står på mål på det ringeste hold i Premier League, og den anden er udskifter i Chelsea.
– Kasper Schmeichel er for mig en utroligt dygtig målmand at have i det danske mål, og jeg ville have ønsket, at han stod på mål for mit hold, da jeg spillede, siger Gravesen.
Kasper Schmeichel står noteret for 113 landskampe.

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Holdt på stor hemmelighed

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Ikke sket i 8 år

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Teemu Pukki dominerer

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

– Dumdristigt og naivt

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Forbløffet over Victor Froholdt

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Har afvist flere tilbud

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’
