Gravesen i stort forsvar af Kasper Schmeichel

Thomas Gravesen mener ikke, at Brian Riemer skal skifte målmand.



Kritikken hagler ned mod Kasper Schmeichel dagen derpå.  

Mange fans er tydeligt utilfredse med den rutinerede keeper, der ellers reddede et straffespark, og flere forlanger, at der bliver skiftet keeper fremover.  

Men sådan har Thomas Gravesen det ikke.  

Til Viaplay Sport News roser eksperten Kasper Schmeichel, selvom han godt kan se, at han lavede afgørende fejl.  

– Jeg synes, at Kasper Schmeichel er alt det, det danske landshold var i går. Han havde fremragende aktioner. Helt sublime aktioner. Jeg er ligeglad med, hvordan Ronaldo sparkede straffesparket. Den skal reddes, og det blev den gjort.  

– I de afgørende situationer havde han en hånd med i det. Han boksede forkert ud, og han lavede nogle fejlindgreb. Vi ser ham i smerte, og han er en kriger. Når man er på det her niveau, og man laver de fejl, så bliver der afregnet ved kasse ét, og der blev der også med Kasper Schmeichel.  

– Selvfølgelig bliver Kasper Schmeichel stillet til ansvar, og selvfølgelig gør han det. Men den her kamp kunne godt have været ovre, inden den overhovedet var gået i gang, hvis han ikke havde været der. Følelserne og præstationerne fra denne her landskamp var flotte og store, siger Thomas Gravesen.  

Men skal Brian Riemer finde en ny førstekeeper? Det mener Thomas Gravesen ikke. 

– Jeg synes, man skal have for øje, hvordan spillerne præsterer og ikke kigge på, hvor gamle de er. I Kasper Schmeichels tilfælde har han stået i Skotland i den her sæson, hvor han har haft 20 kampe med clean sheet.  

– Hans tal og måde at stå på mål på er gode nok til at repræsentere det danske landshold. Det, der ikke måske, og det, der skete i går, er, at han ikke må fejle i de her afgørende situationer.  

– Man skal overveje, hvad man får af Kasper Schmeichel, og jeg er ikke i tvivl om, hvad man får af ham. Vi ser en dansk landsholdsmålmand, der præsterer på højt niveau, men laver to altafgørende fejl.  

– Jeg vil også gerne lige sige, at Mads Hermansen og Filip Jørgensen slet, slet ikke står på mål på samme måde som Kasper Schmeichel. Den ene står på mål på det ringeste hold i Premier League, og den anden er udskifter i Chelsea.  

– Kasper Schmeichel er for mig en utroligt dygtig målmand at have i det danske mål, og jeg ville have ønsket, at han stod på mål for mit hold, da jeg spillede, siger Gravesen.  

Kasper Schmeichel står noteret for 113 landskampe.  






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hårdt angreb på DBU-boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Massefyring i AC Milan

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares