Til juni kan der opstå en situation, hvor Brian Riemer og U21-landstræner Steffen Højer vil gøre brug af de samme spillere.
A-landsholdet spiller nemlig to testkampe mod Nordirland og Litauen, mens der for U21-landsholdet venter en EM-slutrunde i Slovakiet.
Og her håber Viaplay-ekspert Thomas Gravesen på, at Brian Riemer ikke insisterer på at udtage spillere, som Steffen Højer gerne vil have med i sin EM-trup.
– Jeg vil sige, at når man kvalificerer sig til en slutrunde, så skal man komme med sit stærkeste hold. Er der to venskabskampe hjemme i Parken mod Nordirland og på Odense Stadion mod Litauen, så vil jeg da mene, at man skal sende de absolut bedste spillere til en slutrunde og repræsentere Danmark på den stærkest mulige måde.
– Der er mange omkring det danske A-landshold, der har brug for kampe, og der er rigtigt mange, som gerne vil spille en slutrunde. Så jeg er på Steffen Højers side her: Frem med flaget, vis Danmark i de store turneringer ude i Europa. Gå ned og spil det her mesterskab med det bedste hold overhovedet muligt, lyder det fra Thomas Gravesen i Viaplay-studiet.
Bør Brian Riemer afgive spillere til U21-landsholdet?
0 Votes
Det er spillere som eksempelvis Mika Biereth, Conrad Harder og Victor Froholdt, der kan være aktuelle for begge hold, og i et interview med Viaplay peger U21-landstræner Steffen Højer på, at det selvfølgelig er op til Brian Riemer i sidste ende.
– Vi har jo været heldige, at vi har haft 10 mand med, der har alderen til U21, som har været udtaget til A-landsholdet. Vi er jo andetholdet, så det er jo Brian, der vælger, hvem vi ender med at få med.
– Det er klart, at vi gerne vil have et kanongodt hold med, og der er ikke en, der er faldet igennem i den her to-årige periode, så derfor bliver jeg nødt til at afvente lidt og finde ud af, hvad de har brug for på A-landsholdet, før jeg ved, hvad jeg har med på U21-holdet, lyder det fra Steffen Højer i interviewet.
Danmark er til U21-EM i gruppe med Holland, Ukraine og Finland.
Slutrunden, der spilles i Slovakiet, sparkes i gang klokken den 11. juni.
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT