Til juni kan der opstå en situation, hvor Brian Riemer og U21-landstræner Steffen Højer vil gøre brug af de samme spillere.
A-landsholdet spiller nemlig to testkampe mod Nordirland og Litauen, mens der for U21-landsholdet venter en EM-slutrunde i Slovakiet.
Og her håber Viaplay-ekspert Thomas Gravesen på, at Brian Riemer ikke insisterer på at udtage spillere, som Steffen Højer gerne vil have med i sin EM-trup.
– Jeg vil sige, at når man kvalificerer sig til en slutrunde, så skal man komme med sit stærkeste hold. Er der to venskabskampe hjemme i Parken mod Nordirland og på Odense Stadion mod Litauen, så vil jeg da mene, at man skal sende de absolut bedste spillere til en slutrunde og repræsentere Danmark på den stærkest mulige måde.
– Der er mange omkring det danske A-landshold, der har brug for kampe, og der er rigtigt mange, som gerne vil spille en slutrunde. Så jeg er på Steffen Højers side her: Frem med flaget, vis Danmark i de store turneringer ude i Europa. Gå ned og spil det her mesterskab med det bedste hold overhovedet muligt, lyder det fra Thomas Gravesen i Viaplay-studiet.
Bør Brian Riemer afgive spillere til U21-landsholdet?
0 Votes
Det er spillere som eksempelvis Mika Biereth, Conrad Harder og Victor Froholdt, der kan være aktuelle for begge hold, og i et interview med Viaplay peger U21-landstræner Steffen Højer på, at det selvfølgelig er op til Brian Riemer i sidste ende.
– Vi har jo været heldige, at vi har haft 10 mand med, der har alderen til U21, som har været udtaget til A-landsholdet. Vi er jo andetholdet, så det er jo Brian, der vælger, hvem vi ender med at få med.
– Det er klart, at vi gerne vil have et kanongodt hold med, og der er ikke en, der er faldet igennem i den her to-årige periode, så derfor bliver jeg nødt til at afvente lidt og finde ud af, hvad de har brug for på A-landsholdet, før jeg ved, hvad jeg har med på U21-holdet, lyder det fra Steffen Højer i interviewet.
Danmark er til U21-EM i gruppe med Holland, Ukraine og Finland.
Slutrunden, der spilles i Slovakiet, sparkes i gang klokken den 11. juni.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
EKSKLUSIVT