Til juni kan der opstå en situation, hvor Brian Riemer og U21-landstræner Steffen Højer vil gøre brug af de samme spillere.
A-landsholdet spiller nemlig to testkampe mod Nordirland og Litauen, mens der for U21-landsholdet venter en EM-slutrunde i Slovakiet.
Og her håber Viaplay-ekspert Thomas Gravesen på, at Brian Riemer ikke insisterer på at udtage spillere, som Steffen Højer gerne vil have med i sin EM-trup.
– Jeg vil sige, at når man kvalificerer sig til en slutrunde, så skal man komme med sit stærkeste hold. Er der to venskabskampe hjemme i Parken mod Nordirland og på Odense Stadion mod Litauen, så vil jeg da mene, at man skal sende de absolut bedste spillere til en slutrunde og repræsentere Danmark på den stærkest mulige måde.
– Der er mange omkring det danske A-landshold, der har brug for kampe, og der er rigtigt mange, som gerne vil spille en slutrunde. Så jeg er på Steffen Højers side her: Frem med flaget, vis Danmark i de store turneringer ude i Europa. Gå ned og spil det her mesterskab med det bedste hold overhovedet muligt, lyder det fra Thomas Gravesen i Viaplay-studiet.
Bør Brian Riemer afgive spillere til U21-landsholdet?
0 Votes
Det er spillere som eksempelvis Mika Biereth, Conrad Harder og Victor Froholdt, der kan være aktuelle for begge hold, og i et interview med Viaplay peger U21-landstræner Steffen Højer på, at det selvfølgelig er op til Brian Riemer i sidste ende.
– Vi har jo været heldige, at vi har haft 10 mand med, der har alderen til U21, som har været udtaget til A-landsholdet. Vi er jo andetholdet, så det er jo Brian, der vælger, hvem vi ender med at få med.
– Det er klart, at vi gerne vil have et kanongodt hold med, og der er ikke en, der er faldet igennem i den her to-årige periode, så derfor bliver jeg nødt til at afvente lidt og finde ud af, hvad de har brug for på A-landsholdet, før jeg ved, hvad jeg har med på U21-holdet, lyder det fra Steffen Højer i interviewet.
Danmark er til U21-EM i gruppe med Holland, Ukraine og Finland.
Slutrunden, der spilles i Slovakiet, sparkes i gang klokken den 11. juni.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
10. gang i træk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
INTERVIEW