Hård kritik: ‘FCM-angriber kan ende som Wilczek’

Adam Buksa har fået en hård medfart efter Polens skuffende nederlag til Skotland.



Den netop afsluttede landskampstermin gik bestemt ikke godt for Polen, der tabte med 5-1 ude mod Portugal og derefter med 2-1 på hjemmebane mod Skotland. 

Dermed rykker Polen ned i League B i Nations League, og efter mandagens nederlag mod Skotland er der flere polske landsholdsspillere, der har fået en hård medfart. 

FC Midtjylland-profilen Adam Buksa spillede hele kampen mod skotterne, men formåede ikke at overbevise, og efterfølgende har angriberen fået hård kritik af Tipsbladets søstersite Goal.pl

– Der var en frygt for, at hvis en af nøgleangriberne på Polens landshold valgte at spille i den danske liga, at han kunne risikere at ende som Kamil Wilczek gjorde i sin tid. Det virker til, at Buksa bevæger sig i den samme retning. Han kan score mål for FC Midtjylland, men det er svært at svare på, om den danske klub er bedre end Lens (Buksas tidligere klub, red.). 

– Buksa tog et skridt tilbage ved at vælge sådan et skifte, og på nuværende tidspunkt har det ikke betalt sig. Der var ikke mange gode momenter i angriberens præstation i mandagens kamp. Buksa havde blot 21 boldberøringer, hvilket også kan indikere, at hans holdkammerater ikke søgte ham på banen. Med nul driblinger og med blot to skud, herunder ét inden for målrammen, slap angriberen ikke godt fra denne kamp, skriver Goal.pl. 

På det polske landshold er den 28-årige Adam Buksa noteret for syv mål i 20 kampe. 

I FC Midtjylland fik Adam Buksa en fin start på sæsonen med flere scoringer, hvorefter den polske angriber blev ramt af en skade i september. Fem mål i 17 kampe for de danske mestre er det blevet til for Buksa, der tidligere har spillet i amerikansk, tyrkisk og fransk fodbold. 

Kamil Wilczek nåede blot at optræde tre gange på det polske landshold. De tre optrædener kom tilbage i 2016 og 2017, da Wilczek spillede for Brøndby IF. 





VM-LIVE: Stjerne-angriber tilbage for Belgien




LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Belgien – Iran

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Sender opfordring til Superliga-træner

Sunderland jagter dansk guldfugl

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Argentina – Østrig

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dialog med Steve Cooper