Den netop afsluttede landskampstermin gik bestemt ikke godt for Polen, der tabte med 5-1 ude mod Portugal og derefter med 2-1 på hjemmebane mod Skotland.
Dermed rykker Polen ned i League B i Nations League, og efter mandagens nederlag mod Skotland er der flere polske landsholdsspillere, der har fået en hård medfart.
FC Midtjylland-profilen Adam Buksa spillede hele kampen mod skotterne, men formåede ikke at overbevise, og efterfølgende har angriberen fået hård kritik af Tipsbladets søstersite Goal.pl.
– Der var en frygt for, at hvis en af nøgleangriberne på Polens landshold valgte at spille i den danske liga, at han kunne risikere at ende som Kamil Wilczek gjorde i sin tid. Det virker til, at Buksa bevæger sig i den samme retning. Han kan score mål for FC Midtjylland, men det er svært at svare på, om den danske klub er bedre end Lens (Buksas tidligere klub, red.).
– Buksa tog et skridt tilbage ved at vælge sådan et skifte, og på nuværende tidspunkt har det ikke betalt sig. Der var ikke mange gode momenter i angriberens præstation i mandagens kamp. Buksa havde blot 21 boldberøringer, hvilket også kan indikere, at hans holdkammerater ikke søgte ham på banen. Med nul driblinger og med blot to skud, herunder ét inden for målrammen, slap angriberen ikke godt fra denne kamp, skriver Goal.pl.
På det polske landshold er den 28-årige Adam Buksa noteret for syv mål i 20 kampe.
I FC Midtjylland fik Adam Buksa en fin start på sæsonen med flere scoringer, hvorefter den polske angriber blev ramt af en skade i september. Fem mål i 17 kampe for de danske mestre er det blevet til for Buksa, der tidligere har spillet i amerikansk, tyrkisk og fransk fodbold.
Kamil Wilczek nåede blot at optræde tre gange på det polske landshold. De tre optrædener kom tilbage i 2016 og 2017, da Wilczek spillede for Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
‘Det er ufatteligt imponerende’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
NYHEDER