Hård kritik: ‘FCM-angriber kan ende som Wilczek’

Adam Buksa har fået en hård medfart efter Polens skuffende nederlag til Skotland.



Den netop afsluttede landskampstermin gik bestemt ikke godt for Polen, der tabte med 5-1 ude mod Portugal og derefter med 2-1 på hjemmebane mod Skotland. 

Dermed rykker Polen ned i League B i Nations League, og efter mandagens nederlag mod Skotland er der flere polske landsholdsspillere, der har fået en hård medfart. 

FC Midtjylland-profilen Adam Buksa spillede hele kampen mod skotterne, men formåede ikke at overbevise, og efterfølgende har angriberen fået hård kritik af Tipsbladets søstersite Goal.pl

– Der var en frygt for, at hvis en af nøgleangriberne på Polens landshold valgte at spille i den danske liga, at han kunne risikere at ende som Kamil Wilczek gjorde i sin tid. Det virker til, at Buksa bevæger sig i den samme retning. Han kan score mål for FC Midtjylland, men det er svært at svare på, om den danske klub er bedre end Lens (Buksas tidligere klub, red.). 

– Buksa tog et skridt tilbage ved at vælge sådan et skifte, og på nuværende tidspunkt har det ikke betalt sig. Der var ikke mange gode momenter i angriberens præstation i mandagens kamp. Buksa havde blot 21 boldberøringer, hvilket også kan indikere, at hans holdkammerater ikke søgte ham på banen. Med nul driblinger og med blot to skud, herunder ét inden for målrammen, slap angriberen ikke godt fra denne kamp, skriver Goal.pl. 

På det polske landshold er den 28-årige Adam Buksa noteret for syv mål i 20 kampe. 

I FC Midtjylland fik Adam Buksa en fin start på sæsonen med flere scoringer, hvorefter den polske angriber blev ramt af en skade i september. Fem mål i 17 kampe for de danske mestre er det blevet til for Buksa, der tidligere har spillet i amerikansk, tyrkisk og fransk fodbold. 

Kamil Wilczek nåede blot at optræde tre gange på det polske landshold. De tre optrædener kom tilbage i 2016 og 2017, da Wilczek spillede for Brøndby IF. 





Tidligere Superliga-træner dybt involveret




LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ny FC København-stjerne imponerer



LIVE

Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher

Surt show – dumpet!

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Dansker i rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Superliga-retur?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Jagter dansk landsholdsspiller

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Har budt en milliard

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Transferjournalist med Nørgaard-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Han er ny landstræner for Italien