Hård kritik: ‘FCM-angriber kan ende som Wilczek’

Adam Buksa har fået en hård medfart efter Polens skuffende nederlag til Skotland.



Den netop afsluttede landskampstermin gik bestemt ikke godt for Polen, der tabte med 5-1 ude mod Portugal og derefter med 2-1 på hjemmebane mod Skotland. 

Dermed rykker Polen ned i League B i Nations League, og efter mandagens nederlag mod Skotland er der flere polske landsholdsspillere, der har fået en hård medfart. 

FC Midtjylland-profilen Adam Buksa spillede hele kampen mod skotterne, men formåede ikke at overbevise, og efterfølgende har angriberen fået hård kritik af Tipsbladets søstersite Goal.pl

– Der var en frygt for, at hvis en af nøgleangriberne på Polens landshold valgte at spille i den danske liga, at han kunne risikere at ende som Kamil Wilczek gjorde i sin tid. Det virker til, at Buksa bevæger sig i den samme retning. Han kan score mål for FC Midtjylland, men det er svært at svare på, om den danske klub er bedre end Lens (Buksas tidligere klub, red.). 

– Buksa tog et skridt tilbage ved at vælge sådan et skifte, og på nuværende tidspunkt har det ikke betalt sig. Der var ikke mange gode momenter i angriberens præstation i mandagens kamp. Buksa havde blot 21 boldberøringer, hvilket også kan indikere, at hans holdkammerater ikke søgte ham på banen. Med nul driblinger og med blot to skud, herunder ét inden for målrammen, slap angriberen ikke godt fra denne kamp, skriver Goal.pl. 

På det polske landshold er den 28-årige Adam Buksa noteret for syv mål i 20 kampe. 

I FC Midtjylland fik Adam Buksa en fin start på sæsonen med flere scoringer, hvorefter den polske angriber blev ramt af en skade i september. Fem mål i 17 kampe for de danske mestre er det blevet til for Buksa, der tidligere har spillet i amerikansk, tyrkisk og fransk fodbold. 

Kamil Wilczek nåede blot at optræde tre gange på det polske landshold. De tre optrædener kom tilbage i 2016 og 2017, da Wilczek spillede for Brøndby IF. 





AGF kan ende med millionregning, men…




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Brøndby IF – FC København

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Real Madrid – Athletic Club



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Tiden er ved at rinde ud

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’