Hård kritik: ‘FCM-angriber kan ende som Wilczek’

Adam Buksa har fået en hård medfart efter Polens skuffende nederlag til Skotland.



Den netop afsluttede landskampstermin gik bestemt ikke godt for Polen, der tabte med 5-1 ude mod Portugal og derefter med 2-1 på hjemmebane mod Skotland. 

Dermed rykker Polen ned i League B i Nations League, og efter mandagens nederlag mod Skotland er der flere polske landsholdsspillere, der har fået en hård medfart. 

FC Midtjylland-profilen Adam Buksa spillede hele kampen mod skotterne, men formåede ikke at overbevise, og efterfølgende har angriberen fået hård kritik af Tipsbladets søstersite Goal.pl

– Der var en frygt for, at hvis en af nøgleangriberne på Polens landshold valgte at spille i den danske liga, at han kunne risikere at ende som Kamil Wilczek gjorde i sin tid. Det virker til, at Buksa bevæger sig i den samme retning. Han kan score mål for FC Midtjylland, men det er svært at svare på, om den danske klub er bedre end Lens (Buksas tidligere klub, red.). 

– Buksa tog et skridt tilbage ved at vælge sådan et skifte, og på nuværende tidspunkt har det ikke betalt sig. Der var ikke mange gode momenter i angriberens præstation i mandagens kamp. Buksa havde blot 21 boldberøringer, hvilket også kan indikere, at hans holdkammerater ikke søgte ham på banen. Med nul driblinger og med blot to skud, herunder ét inden for målrammen, slap angriberen ikke godt fra denne kamp, skriver Goal.pl. 

På det polske landshold er den 28-årige Adam Buksa noteret for syv mål i 20 kampe. 

I FC Midtjylland fik Adam Buksa en fin start på sæsonen med flere scoringer, hvorefter den polske angriber blev ramt af en skade i september. Fem mål i 17 kampe for de danske mestre er det blevet til for Buksa, der tidligere har spillet i amerikansk, tyrkisk og fransk fodbold. 

Kamil Wilczek nåede blot at optræde tre gange på det polske landshold. De tre optrædener kom tilbage i 2016 og 2017, da Wilczek spillede for Brøndby IF. 





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Positive forhandlinger med Nartey

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Viborg FF – Brøndby IF

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok