Haler Hermansen ind på Schmeichel? Intet er givet

Lars Knudsen er imponeret over den præstation, som Mads Hermansen leverede mod Arsenal for nyligt, og landstræneren understreger, at intet nødvendigvis er givet på forhånd på målmandspositionen.



ALGORFA (Tipsbladet): Mads Hermansen havde en usædvanligt travl dag på kontoret, da den danske keeper for lidt over en uge siden kom under heftig beskydning mod Arsenal på Emirates Stadium. 

I sidste ende tabte Leicester med 4-2, men Mads Hermansen blev efterfølgende hyldet for sin præstation fra flere sider, blandt andet fra Arsenal-profilen Leandro Trossard. 

Dermed er det et oplagt spørgsmål, om Mads Hermansens overbevisende præstationer i Premier League på det seneste har betydet, at konkurrencen om rollen som førstemålmand på Danmarks landshold er blevet skærpet. Tipsbladet stillede spørgsmålet til Lars Knudsen, da landstræneren mandag eftermiddag mødte pressen i Algorfa i det sydlige Spanien, hvor landsholdet opholder sig og træner i hele denne uge. 

– Mads har gjort det virkeligt godt og han spillede en virkelig, virkelig flot kamp (mod Arsenal, red.). Han har generelt gjort det godt, siden han kom til England. Det er bare en kæmpe fornøjelse at se, og vi har generelt konkurrence i vores trup, og det er også sådan, det skal være.

– Det er sådan, at vi har et sundt konkurrencemiljø, at der ikke nødvendigvis er noget, der er givet på forhånd, lød svaret her fra Lars Knudsen. 

Den 24-årige Mads Hermansen har stadig til gode at få debut på landsholdet, hvor 37-årige Kasper Schmeichel i mange år har siddet tungt på pladsen. 

Højlund er tilbage
En anden ung dansker, der til dagligt spiller i Premier League, er Rasmus Højlund, der er tilbage i landsholdstrupen efter have misset kampene mod Schweiz og Serbien med en skade. Her klarede Danmark sig faktisk glimrende uden Rasmus Højlund, så hvor efterlader det mon Manchester United-angriberen forud for de kommende opgør mod Spanien og Schweiz?

– Rasmus er en dygtig spiller, og det har han før vist for landsholdet. Jeg er helt sikker på, at han kan også kan bidrage for os den her gang. Som jeg har sagt før, så har vi mange dygtige spillere, så er det ikke sådan, at vi ikke kan spille en fodboldkamp, fordi der er nogle, der mangler.

– Vi kan stadigvæk godt levere nogle gode præstationer. Det er glædeligt, at Rasmus er blevet klar igen og kan bidrage, lød svaret fra Lars Knudsen. 

Det er på lørdag klokken 20.45, at Danmark møder europamestrene fra Spanien i Murcia. 



Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Amorim: Vi var det bedste hold

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

I svime over Oscar Schwartau

Johannes Hoff Thorup er på listen

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

De er herbstmeister

Barcelona rykker fra

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud