Haler Hermansen ind på Schmeichel? Intet er givet

Lars Knudsen er imponeret over den præstation, som Mads Hermansen leverede mod Arsenal for nyligt, og landstræneren understreger, at intet nødvendigvis er givet på forhånd på målmandspositionen.



ALGORFA (Tipsbladet): Mads Hermansen havde en usædvanligt travl dag på kontoret, da den danske keeper for lidt over en uge siden kom under heftig beskydning mod Arsenal på Emirates Stadium. 

I sidste ende tabte Leicester med 4-2, men Mads Hermansen blev efterfølgende hyldet for sin præstation fra flere sider, blandt andet fra Arsenal-profilen Leandro Trossard. 

Dermed er det et oplagt spørgsmål, om Mads Hermansens overbevisende præstationer i Premier League på det seneste har betydet, at konkurrencen om rollen som førstemålmand på Danmarks landshold er blevet skærpet. Tipsbladet stillede spørgsmålet til Lars Knudsen, da landstræneren mandag eftermiddag mødte pressen i Algorfa i det sydlige Spanien, hvor landsholdet opholder sig og træner i hele denne uge. 

– Mads har gjort det virkeligt godt og han spillede en virkelig, virkelig flot kamp (mod Arsenal, red.). Han har generelt gjort det godt, siden han kom til England. Det er bare en kæmpe fornøjelse at se, og vi har generelt konkurrence i vores trup, og det er også sådan, det skal være.

– Det er sådan, at vi har et sundt konkurrencemiljø, at der ikke nødvendigvis er noget, der er givet på forhånd, lød svaret her fra Lars Knudsen. 

Den 24-årige Mads Hermansen har stadig til gode at få debut på landsholdet, hvor 37-årige Kasper Schmeichel i mange år har siddet tungt på pladsen. 

Højlund er tilbage
En anden ung dansker, der til dagligt spiller i Premier League, er Rasmus Højlund, der er tilbage i landsholdstrupen efter have misset kampene mod Schweiz og Serbien med en skade. Her klarede Danmark sig faktisk glimrende uden Rasmus Højlund, så hvor efterlader det mon Manchester United-angriberen forud for de kommende opgør mod Spanien og Schweiz?

– Rasmus er en dygtig spiller, og det har han før vist for landsholdet. Jeg er helt sikker på, at han kan også kan bidrage for os den her gang. Som jeg har sagt før, så har vi mange dygtige spillere, så er det ikke sådan, at vi ikke kan spille en fodboldkamp, fordi der er nogle, der mangler.

– Vi kan stadigvæk godt levere nogle gode præstationer. Det er glædeligt, at Rasmus er blevet klar igen og kan bidrage, lød svaret fra Lars Knudsen. 

Det er på lørdag klokken 20.45, at Danmark møder europamestrene fra Spanien i Murcia. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

‘Det er ret let at se’

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

FC København byder på kantspiller

Brøndby har IKKE budt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Voldsom lønnedgang i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Brøndby forhandler om stor transfer

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Storklub lurer på Jonas Wind

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

I chok over Tottenham

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

– Det er forfærdeligt

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb