Haler Hermansen ind på Schmeichel? Intet er givet

Lars Knudsen er imponeret over den præstation, som Mads Hermansen leverede mod Arsenal for nyligt, og landstræneren understreger, at intet nødvendigvis er givet på forhånd på målmandspositionen.



ALGORFA (Tipsbladet): Mads Hermansen havde en usædvanligt travl dag på kontoret, da den danske keeper for lidt over en uge siden kom under heftig beskydning mod Arsenal på Emirates Stadium. 

I sidste ende tabte Leicester med 4-2, men Mads Hermansen blev efterfølgende hyldet for sin præstation fra flere sider, blandt andet fra Arsenal-profilen Leandro Trossard. 

Dermed er det et oplagt spørgsmål, om Mads Hermansens overbevisende præstationer i Premier League på det seneste har betydet, at konkurrencen om rollen som førstemålmand på Danmarks landshold er blevet skærpet. Tipsbladet stillede spørgsmålet til Lars Knudsen, da landstræneren mandag eftermiddag mødte pressen i Algorfa i det sydlige Spanien, hvor landsholdet opholder sig og træner i hele denne uge. 

– Mads har gjort det virkeligt godt og han spillede en virkelig, virkelig flot kamp (mod Arsenal, red.). Han har generelt gjort det godt, siden han kom til England. Det er bare en kæmpe fornøjelse at se, og vi har generelt konkurrence i vores trup, og det er også sådan, det skal være.

– Det er sådan, at vi har et sundt konkurrencemiljø, at der ikke nødvendigvis er noget, der er givet på forhånd, lød svaret her fra Lars Knudsen. 

Den 24-årige Mads Hermansen har stadig til gode at få debut på landsholdet, hvor 37-årige Kasper Schmeichel i mange år har siddet tungt på pladsen. 

Højlund er tilbage
En anden ung dansker, der til dagligt spiller i Premier League, er Rasmus Højlund, der er tilbage i landsholdstrupen efter have misset kampene mod Schweiz og Serbien med en skade. Her klarede Danmark sig faktisk glimrende uden Rasmus Højlund, så hvor efterlader det mon Manchester United-angriberen forud for de kommende opgør mod Spanien og Schweiz?

– Rasmus er en dygtig spiller, og det har han før vist for landsholdet. Jeg er helt sikker på, at han kan også kan bidrage for os den her gang. Som jeg har sagt før, så har vi mange dygtige spillere, så er det ikke sådan, at vi ikke kan spille en fodboldkamp, fordi der er nogle, der mangler.

– Vi kan stadigvæk godt levere nogle gode præstationer. Det er glædeligt, at Rasmus er blevet klar igen og kan bidrage, lød svaret fra Lars Knudsen. 

Det er på lørdag klokken 20.45, at Danmark møder europamestrene fra Spanien i Murcia. 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Topboss sviner Barça til

Sammenligner Brøndby med Manchester United



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forhandler med storklub

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Her er FC Københavns vej i Europa

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

FC København kan få Jens Stage-millioner

Serie A-klubber jagter Randers-profil