ALGORFA (Tipsbladet): Mads Hermansen havde en usædvanligt travl dag på kontoret, da den danske keeper for lidt over en uge siden kom under heftig beskydning mod Arsenal på Emirates Stadium.
I sidste ende tabte Leicester med 4-2, men Mads Hermansen blev efterfølgende hyldet for sin præstation fra flere sider, blandt andet fra Arsenal-profilen Leandro Trossard.
Dermed er det et oplagt spørgsmål, om Mads Hermansens overbevisende præstationer i Premier League på det seneste har betydet, at konkurrencen om rollen som førstemålmand på Danmarks landshold er blevet skærpet. Tipsbladet stillede spørgsmålet til Lars Knudsen, da landstræneren mandag eftermiddag mødte pressen i Algorfa i det sydlige Spanien, hvor landsholdet opholder sig og træner i hele denne uge.
– Mads har gjort det virkeligt godt og han spillede en virkelig, virkelig flot kamp (mod Arsenal, red.). Han har generelt gjort det godt, siden han kom til England. Det er bare en kæmpe fornøjelse at se, og vi har generelt konkurrence i vores trup, og det er også sådan, det skal være.
– Det er sådan, at vi har et sundt konkurrencemiljø, at der ikke nødvendigvis er noget, der er givet på forhånd, lød svaret her fra Lars Knudsen.
Den 24-årige Mads Hermansen har stadig til gode at få debut på landsholdet, hvor 37-årige Kasper Schmeichel i mange år har siddet tungt på pladsen.
Højlund er tilbage
En anden ung dansker, der til dagligt spiller i Premier League, er Rasmus Højlund, der er tilbage i landsholdstrupen efter have misset kampene mod Schweiz og Serbien med en skade. Her klarede Danmark sig faktisk glimrende uden Rasmus Højlund, så hvor efterlader det mon Manchester United-angriberen forud for de kommende opgør mod Spanien og Schweiz?
– Rasmus er en dygtig spiller, og det har han før vist for landsholdet. Jeg er helt sikker på, at han kan også kan bidrage for os den her gang. Som jeg har sagt før, så har vi mange dygtige spillere, så er det ikke sådan, at vi ikke kan spille en fodboldkamp, fordi der er nogle, der mangler.
– Vi kan stadigvæk godt levere nogle gode præstationer. Det er glædeligt, at Rasmus er blevet klar igen og kan bidrage, lød svaret fra Lars Knudsen.
Det er på lørdag klokken 20.45, at Danmark møder europamestrene fra Spanien i Murcia.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
OPTAKT
Australien – Egypten
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE