ALGORFA (Tipsbladet): Mads Hermansen havde en usædvanligt travl dag på kontoret, da den danske keeper for lidt over en uge siden kom under heftig beskydning mod Arsenal på Emirates Stadium.
I sidste ende tabte Leicester med 4-2, men Mads Hermansen blev efterfølgende hyldet for sin præstation fra flere sider, blandt andet fra Arsenal-profilen Leandro Trossard.
Dermed er det et oplagt spørgsmål, om Mads Hermansens overbevisende præstationer i Premier League på det seneste har betydet, at konkurrencen om rollen som førstemålmand på Danmarks landshold er blevet skærpet. Tipsbladet stillede spørgsmålet til Lars Knudsen, da landstræneren mandag eftermiddag mødte pressen i Algorfa i det sydlige Spanien, hvor landsholdet opholder sig og træner i hele denne uge.
– Mads har gjort det virkeligt godt og han spillede en virkelig, virkelig flot kamp (mod Arsenal, red.). Han har generelt gjort det godt, siden han kom til England. Det er bare en kæmpe fornøjelse at se, og vi har generelt konkurrence i vores trup, og det er også sådan, det skal være.
– Det er sådan, at vi har et sundt konkurrencemiljø, at der ikke nødvendigvis er noget, der er givet på forhånd, lød svaret her fra Lars Knudsen.
Den 24-årige Mads Hermansen har stadig til gode at få debut på landsholdet, hvor 37-årige Kasper Schmeichel i mange år har siddet tungt på pladsen.
Højlund er tilbage
En anden ung dansker, der til dagligt spiller i Premier League, er Rasmus Højlund, der er tilbage i landsholdstrupen efter have misset kampene mod Schweiz og Serbien med en skade. Her klarede Danmark sig faktisk glimrende uden Rasmus Højlund, så hvor efterlader det mon Manchester United-angriberen forud for de kommende opgør mod Spanien og Schweiz?
– Rasmus er en dygtig spiller, og det har han før vist for landsholdet. Jeg er helt sikker på, at han kan også kan bidrage for os den her gang. Som jeg har sagt før, så har vi mange dygtige spillere, så er det ikke sådan, at vi ikke kan spille en fodboldkamp, fordi der er nogle, der mangler.
– Vi kan stadigvæk godt levere nogle gode præstationer. Det er glædeligt, at Rasmus er blevet klar igen og kan bidrage, lød svaret fra Lars Knudsen.
Det er på lørdag klokken 20.45, at Danmark møder europamestrene fra Spanien i Murcia.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Brøndby fyrer Steve Cooper
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL