Haler Hermansen ind på Schmeichel? Intet er givet

Lars Knudsen er imponeret over den præstation, som Mads Hermansen leverede mod Arsenal for nyligt, og landstræneren understreger, at intet nødvendigvis er givet på forhånd på målmandspositionen.



ALGORFA (Tipsbladet): Mads Hermansen havde en usædvanligt travl dag på kontoret, da den danske keeper for lidt over en uge siden kom under heftig beskydning mod Arsenal på Emirates Stadium. 

I sidste ende tabte Leicester med 4-2, men Mads Hermansen blev efterfølgende hyldet for sin præstation fra flere sider, blandt andet fra Arsenal-profilen Leandro Trossard. 

Dermed er det et oplagt spørgsmål, om Mads Hermansens overbevisende præstationer i Premier League på det seneste har betydet, at konkurrencen om rollen som førstemålmand på Danmarks landshold er blevet skærpet. Tipsbladet stillede spørgsmålet til Lars Knudsen, da landstræneren mandag eftermiddag mødte pressen i Algorfa i det sydlige Spanien, hvor landsholdet opholder sig og træner i hele denne uge. 

– Mads har gjort det virkeligt godt og han spillede en virkelig, virkelig flot kamp (mod Arsenal, red.). Han har generelt gjort det godt, siden han kom til England. Det er bare en kæmpe fornøjelse at se, og vi har generelt konkurrence i vores trup, og det er også sådan, det skal være.

– Det er sådan, at vi har et sundt konkurrencemiljø, at der ikke nødvendigvis er noget, der er givet på forhånd, lød svaret her fra Lars Knudsen. 

Den 24-årige Mads Hermansen har stadig til gode at få debut på landsholdet, hvor 37-årige Kasper Schmeichel i mange år har siddet tungt på pladsen. 

Højlund er tilbage
En anden ung dansker, der til dagligt spiller i Premier League, er Rasmus Højlund, der er tilbage i landsholdstrupen efter have misset kampene mod Schweiz og Serbien med en skade. Her klarede Danmark sig faktisk glimrende uden Rasmus Højlund, så hvor efterlader det mon Manchester United-angriberen forud for de kommende opgør mod Spanien og Schweiz?

– Rasmus er en dygtig spiller, og det har han før vist for landsholdet. Jeg er helt sikker på, at han kan også kan bidrage for os den her gang. Som jeg har sagt før, så har vi mange dygtige spillere, så er det ikke sådan, at vi ikke kan spille en fodboldkamp, fordi der er nogle, der mangler.

– Vi kan stadigvæk godt levere nogle gode præstationer. Det er glædeligt, at Rasmus er blevet klar igen og kan bidrage, lød svaret fra Lars Knudsen. 

Det er på lørdag klokken 20.45, at Danmark møder europamestrene fra Spanien i Murcia. 





LIVE

Superliga-LIVE: ‘De har en fed hjemmebane’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Osula får stor rolle i Newcastle

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se de danske hold i Europa

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

AGF – Brøndby IF

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Spår FCK-fiasko

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dag er det sidste chance for FC København

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien