– Han får mig til at tro på mig selv

Kasper Dolberg nyder stor succes i Anderlecht i øjeblikket, hvor han allerede har scoret fem gange på sine ni første kampe. Men hvor får han den selvtillid fra? Svaret ligger ifølge ham selv hos sin danske træner.



Tipsbladet i Helsingør:

Det må være fedt at være Kasper Dolberg i øjeblikket.

Han har fundet målformen i Anderlecht, han er lige blevet far til tvillinger, og han er blevet udtaget til Kasper Hjulmands landsholdstrup.

Det står i skærende kontrast til livet i Sevilla og Hoffenheim, hvor det ikke ligefrem kørte på skinner for den 26-årige angriber. Men nu har han fået en cheftræner i Brian Riemer, der virkelig har fået ham til at tro på tingene igen.

– Han er utrolig professionel. Han arbejder rigtig hårdt, og han er helt fantastisk med mennesker og god til at få det bedste ud af både mennesker og fodboldspillere. Det jeg synes har været det bedste ved det hele, det er den måde han taler til mig på, og den måde han får mig til at tro på mig selv.

Kasper Dolberg blev især misforstået af sin tidligere træner i Sevilla, Jorge Sampaoli, der kritiserede ham ved at sige, at han var introvert. Og selvom danskeren ikke er den største sludrechatol, så virker hans danske træner til at have en større forståelse for ham.

– Han forstår mig. Jeg snakker rigtig meget med Brian dagligt, og har haft nogle gode samtaler med ham. Jeg føler at han kender mig. Han ved, hvordan han får det bedste ud af mig.

Danskerens kontrakt med Anderlecht løber helt frem til 2027, så det kan nå at blive til mange flere mål i danskerkolonien i Belgien. 







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

The Terrors skræmmer svækkede Rangers 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Er de også færdige i OB?

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her er FC Københavns vej i Europa

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

John Stones tager sydpå

Vildt Superliga-rygte afvises

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

AGF i Europa: De venter i næste runde

De vil have Jelert

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Færdig i dansk klub efter 55 dage