– Han får mig til at tro på mig selv

Kasper Dolberg nyder stor succes i Anderlecht i øjeblikket, hvor han allerede har scoret fem gange på sine ni første kampe. Men hvor får han den selvtillid fra? Svaret ligger ifølge ham selv hos sin danske træner.



Tipsbladet i Helsingør:

Det må være fedt at være Kasper Dolberg i øjeblikket.

Han har fundet målformen i Anderlecht, han er lige blevet far til tvillinger, og han er blevet udtaget til Kasper Hjulmands landsholdstrup.

Det står i skærende kontrast til livet i Sevilla og Hoffenheim, hvor det ikke ligefrem kørte på skinner for den 26-årige angriber. Men nu har han fået en cheftræner i Brian Riemer, der virkelig har fået ham til at tro på tingene igen.

– Han er utrolig professionel. Han arbejder rigtig hårdt, og han er helt fantastisk med mennesker og god til at få det bedste ud af både mennesker og fodboldspillere. Det jeg synes har været det bedste ved det hele, det er den måde han taler til mig på, og den måde han får mig til at tro på mig selv.

Kasper Dolberg blev især misforstået af sin tidligere træner i Sevilla, Jorge Sampaoli, der kritiserede ham ved at sige, at han var introvert. Og selvom danskeren ikke er den største sludrechatol, så virker hans danske træner til at have en større forståelse for ham.

– Han forstår mig. Jeg snakker rigtig meget med Brian dagligt, og har haft nogle gode samtaler med ham. Jeg føler at han kender mig. Han ved, hvordan han får det bedste ud af mig.

Danskerens kontrakt med Anderlecht løber helt frem til 2027, så det kan nå at blive til mange flere mål i danskerkolonien i Belgien. 







LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

TransferLIVE: Liverpool køber spanier for 300 mio.

Jonas Lössl stopper karrieren

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Portugal skuffede stort mod DR Congo

England sprudlede i underholdende målfest

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er FCK’s modstander i Conference League

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mexico – Sydkorea

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby