– Han får mig til at tro på mig selv

Kasper Dolberg nyder stor succes i Anderlecht i øjeblikket, hvor han allerede har scoret fem gange på sine ni første kampe. Men hvor får han den selvtillid fra? Svaret ligger ifølge ham selv hos sin danske træner.



Tipsbladet i Helsingør:

Det må være fedt at være Kasper Dolberg i øjeblikket.

Han har fundet målformen i Anderlecht, han er lige blevet far til tvillinger, og han er blevet udtaget til Kasper Hjulmands landsholdstrup.

Det står i skærende kontrast til livet i Sevilla og Hoffenheim, hvor det ikke ligefrem kørte på skinner for den 26-årige angriber. Men nu har han fået en cheftræner i Brian Riemer, der virkelig har fået ham til at tro på tingene igen.

– Han er utrolig professionel. Han arbejder rigtig hårdt, og han er helt fantastisk med mennesker og god til at få det bedste ud af både mennesker og fodboldspillere. Det jeg synes har været det bedste ved det hele, det er den måde han taler til mig på, og den måde han får mig til at tro på mig selv.

Kasper Dolberg blev især misforstået af sin tidligere træner i Sevilla, Jorge Sampaoli, der kritiserede ham ved at sige, at han var introvert. Og selvom danskeren ikke er den største sludrechatol, så virker hans danske træner til at have en større forståelse for ham.

– Han forstår mig. Jeg snakker rigtig meget med Brian dagligt, og har haft nogle gode samtaler med ham. Jeg føler at han kender mig. Han ved, hvordan han får det bedste ud af mig.

Danskerens kontrakt med Anderlecht løber helt frem til 2027, så det kan nå at blive til mange flere mål i danskerkolonien i Belgien. 







LIVE

Superliga-LIVE: Her er den første startopstilling

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



LIVE

TransferLIVE: West Ham vil have tidl. SL-profil

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

OB – Sønderjyske

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Stor ændring i AGF?

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte