– Han får mig til at tro på mig selv

Kasper Dolberg nyder stor succes i Anderlecht i øjeblikket, hvor han allerede har scoret fem gange på sine ni første kampe. Men hvor får han den selvtillid fra? Svaret ligger ifølge ham selv hos sin danske træner.



Tipsbladet i Helsingør:

Det må være fedt at være Kasper Dolberg i øjeblikket.

Han har fundet målformen i Anderlecht, han er lige blevet far til tvillinger, og han er blevet udtaget til Kasper Hjulmands landsholdstrup.

Det står i skærende kontrast til livet i Sevilla og Hoffenheim, hvor det ikke ligefrem kørte på skinner for den 26-årige angriber. Men nu har han fået en cheftræner i Brian Riemer, der virkelig har fået ham til at tro på tingene igen.

– Han er utrolig professionel. Han arbejder rigtig hårdt, og han er helt fantastisk med mennesker og god til at få det bedste ud af både mennesker og fodboldspillere. Det jeg synes har været det bedste ved det hele, det er den måde han taler til mig på, og den måde han får mig til at tro på mig selv.

Kasper Dolberg blev især misforstået af sin tidligere træner i Sevilla, Jorge Sampaoli, der kritiserede ham ved at sige, at han var introvert. Og selvom danskeren ikke er den største sludrechatol, så virker hans danske træner til at have en større forståelse for ham.

– Han forstår mig. Jeg snakker rigtig meget med Brian dagligt, og har haft nogle gode samtaler med ham. Jeg føler at han kender mig. Han ved, hvordan han får det bedste ud af mig.

Danskerens kontrakt med Anderlecht løber helt frem til 2027, så det kan nå at blive til mange flere mål i danskerkolonien i Belgien. 





Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK




AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk