Han har kniven for struben

To store portugisiske aviser skriver, at Roberto Martinez skal frygte for sit job, hvis man taber til Danmark i morgen, søndag.



Roberto Martínez skal frygte for sit arbejde, hvis Portugal ikke overvinder Danmark i aften, søndag.

Det skriver de to portugisiske aviser Diario de Noticias og Correio da Manha, efter at portugiserne tabte til et sprudlende dansk mandskab i Parken torsdag aften.

– Martínez er i fare, hvis han misser kvalifikationen i Nations League. Landstræneren har kontrakt med det portugisiske fodboldforbund (FPF) indtil 2026, men forbundet har for nylig fået en ny leder, Pedro Proença, og den nye ledelse kan vælge at revurdere situationen, skriver Diario de Noticias.

Enslydende lyder meldingen fra Correrio da Manha, der ligeledes lægger vægt på den ledelse i det portugisiske fodboldforbund.

– Portugals hypotetiske eliminering i kvartfinalerne i Nations League åbner plads til en intern refleksion inden for den nye struktur i det portugisiske fodboldforbund (FPF) om fremtiden for Roberto Martínez som landstræner. Morgendagens kamp mod Danmark kan derfor blive afgørende for kontinuiteten for den spanske træner, der har en kontrakt gældende til udgangen af ​​VM 2026, skriver avisen.

Roberto Martínez blev ansat på det portugisiske landshold i januar 2023 – han har sidenhen stået i spidsen for mandskabet i 27 kampe.

Han har desuden en fortid som belgisk landstræner og cheftræner for Everton, Wigan og Swansea.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

OB – Silkeborg IF

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK lurer på landsholdsspiller

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chok i Wolfsburg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Manchester United – Liverpool

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’