Henrik Meister har haft en vanvittig sommer. I juli scorede han syv mål i Eliteserien, hvor fire af dem blev lagt i nettet mod storklubben Rosenborg i den samme kamp.
Derefter tog det fart for den 20-årige angriber, der i starten af august blev solgt til den franske klub Rennes for potentielt mere end 100 millioner kroner. Meisters optur er fortsat i det franske, hvor han scorede i sin debutkamp.
Den vilde sommer har nu ført til, at Meister for første gang i sin karriere er blevet indkaldt til en DBU-samling, da U20-landsholdets nye træner, Mark Strudal, har udtaget angriberen til den kommende samling, hvor U20-landsholdet møder Sverige i to træningskampe, der spilles i Sverige.
Det begrænsede kendskab fra DBU til Henrik Meister gør, at man i denne omgang vil give angriberen en tur på U20-landsholdet som en del af indkøringsfasen, inden han skal med i U21-truppen.
– Han har ikke været med til en DBU-samling før, så på den måde er det nyt for Henrik og en stor ting for ham, men det er ligeledes også super interessant for os, udtaler Mark Strudal til Tipsbladet.
– Det er også derfor, vi med glæde inviterer Henrik med til samling nu, hvor han har været god, så vi kan lære hinanden at kende.
– Vi tager ham ind først og fremmest for at lære ham at kende mere, end vi gør i forvejen. Men også for at få ham ind i vores setup og lære ham at kende som menneske og se ham sammen med de andre drenge i truppen, så vi får ham svejset sammen med dem.
U20-truppen er hovedsagligt besat af en blanding af spillere, der er født i 2004 eller 2005, hvor Henrik Meister er den eneste fra årgang 2003. Derfor er det klart, at man ser en mulighed for at Meister snart kan være aktuel for U21-landsholdet, der er igang med at spille kvalifikation til EM-slutrunden i sommeren 2025.
– Og det er selvfølgelig med henblik på viderehen, at Steffen Højer synes, han er interessant, at vi kan tage ham med nu, så vi kan give nogle gode dessiner videre til Steffen Højer, så han også automatisk bliver et emne til U21-landsholdet.
– Det er selvfølgelig med det i baghovedet, at Henrik Meister kunne blive super interessant for Steffen Højer og U21-landsholdet og en kommende EM-slutrunde måske. Hvis alt det flasker sig.
Fra Serie 2 til ungdomslandsholdet
Meisters rejse fra Serie 2 til Ligue 1 er næsten noget der kunne være taget ud af det folkekære FC Zulu-hold, som Mark Strudal over flere omgange har været træner for. Derfor er U20-landstræneren også meget begejstret for den udvikling, Meister har været i gennem de seneste år.
– Sådan en historie som den her med Henrik viser, hvor hurtigt det kan gå i fodboldverdenen. Det er en fantastisk case med Henrik, der lige pludselig boomer og lykkes på den måde på højeste niveau.
– Det er fantastisk både for ham og fodboldverdenen, at sådan nogle ting kan lade sig gøre senere, uden at man har været en del af et eller andet talentakademi i en meget ung alder. Så det er bare super dejligt for fodbolden, at det stadigvæk kan lade sig gøre.
Mark Strudal er selv tidligere angriber, så han har et særligt godt øje til, hvad Meister kan byde ind med nu og i fremtiden.
– Jeg synes på flere parametre, at han er spændende. Han har sin fysik, derudover er han både størrelses- og hurtighedsmæssigt rigtig interessant.
– Og så har han en tendens til at finde de rigtige steder i feltet. Det virker til, at han har et naturligt instinkt for, hvor han skal være henne i feltet. Han er god til at bruge sin krop til at komme ind i brændpunkterne, hvor man skal bruge sin krop til at skabe de få millimeters plads, der skal til for at score mål.
Henrik Meister skal inden udtagelsen i aktion for Rennes, når de i weekenden skal en tur til Reims.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER