Strudal jubler: Han er en fantastisk case

Henrik Meister er for første gang i karrieren blevet udtaget til et dansk ungdomslandshold.



Henrik Meister har haft en vanvittig sommer. I juli scorede han syv mål i Eliteserien, hvor fire af dem blev lagt i nettet mod storklubben Rosenborg i den samme kamp.

Derefter tog det fart for den 20-årige angriber, der i starten af august blev solgt til den franske klub Rennes for potentielt mere end 100 millioner kroner. Meisters optur er fortsat i det franske, hvor han scorede i sin debutkamp.

Den vilde sommer har nu ført til, at Meister for første gang i sin karriere er blevet indkaldt til en DBU-samling, da U20-landsholdets nye træner, Mark Strudal, har udtaget angriberen til den kommende samling, hvor U20-landsholdet møder Sverige i to træningskampe, der spilles i Sverige.   

Det begrænsede kendskab fra DBU til Henrik Meister gør, at man i denne omgang vil give angriberen en tur på U20-landsholdet som en del af indkøringsfasen, inden han skal med i U21-truppen.

– Han har ikke været med til en DBU-samling før, så på den måde er det nyt for Henrik og en stor ting for ham, men det er ligeledes også super interessant for os, udtaler Mark Strudal til Tipsbladet.

– Det er også derfor, vi med glæde inviterer Henrik med til samling nu, hvor han har været god, så vi kan lære hinanden at kende.

– Vi tager ham ind først og fremmest for at lære ham at kende mere, end vi gør i forvejen. Men også for at få ham ind i vores setup og lære ham at kende som menneske og se ham sammen med de andre drenge i truppen, så vi får ham svejset sammen med dem.

U20-truppen er hovedsagligt besat af en blanding af spillere, der er født i 2004 eller 2005, hvor Henrik Meister er den eneste fra årgang 2003. Derfor er det klart, at man ser en mulighed for at Meister snart kan være aktuel for U21-landsholdet, der er igang med at spille kvalifikation til EM-slutrunden i sommeren 2025.

– Og det er selvfølgelig med henblik på viderehen, at Steffen Højer synes, han er interessant, at vi kan tage ham med nu, så vi kan give nogle gode dessiner videre til Steffen Højer, så han også automatisk bliver et emne til U21-landsholdet.

–  Det er selvfølgelig med det i baghovedet, at Henrik Meister kunne blive super interessant for Steffen Højer og U21-landsholdet og en kommende EM-slutrunde måske. Hvis alt det flasker sig.

Fra Serie 2 til ungdomslandsholdet
Meisters rejse fra Serie 2 til Ligue 1 er næsten noget der kunne være taget ud af det folkekære FC Zulu-hold, som Mark Strudal over flere omgange har været træner for. Derfor er U20-landstræneren også meget begejstret for den udvikling, Meister har været i gennem de seneste år.

– Sådan en historie som den her med Henrik viser, hvor hurtigt det kan gå i fodboldverdenen. Det er en fantastisk case med Henrik, der lige pludselig boomer og lykkes på den måde på højeste niveau.

– Det er fantastisk både for ham og fodboldverdenen, at sådan nogle ting kan lade sig gøre senere, uden at man har været en del af et eller andet talentakademi i en meget ung alder. Så det er bare super dejligt for fodbolden, at det stadigvæk kan lade sig gøre.

Mark Strudal er selv tidligere angriber, så han har et særligt godt øje til, hvad Meister kan byde ind med nu og i fremtiden.

– Jeg synes på flere parametre, at han er spændende. Han har sin fysik, derudover er han både størrelses- og hurtighedsmæssigt rigtig interessant.

– Og så har han en tendens til at finde de rigtige steder i feltet. Det virker til, at han har et naturligt instinkt for, hvor han skal være henne i feltet. Han er god til at bruge sin krop til at komme ind i brændpunkterne, hvor man skal bruge sin krop til at skabe de få millimeters plads, der skal til for at score mål.

Henrik Meister skal inden udtagelsen i aktion for Rennes, når de i weekenden skal en tur til Reims. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning




EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

FC København byder på kantspiller



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har IKKE budt

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Voldsom lønnedgang i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Brøndby forhandler om stor transfer

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Storklub lurer på Jonas Wind

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

– Det er forfærdeligt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

I chok over Tottenham

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’