Strudal jubler: Han er en fantastisk case

Henrik Meister er for første gang i karrieren blevet udtaget til et dansk ungdomslandshold.



Henrik Meister har haft en vanvittig sommer. I juli scorede han syv mål i Eliteserien, hvor fire af dem blev lagt i nettet mod storklubben Rosenborg i den samme kamp.

Derefter tog det fart for den 20-årige angriber, der i starten af august blev solgt til den franske klub Rennes for potentielt mere end 100 millioner kroner. Meisters optur er fortsat i det franske, hvor han scorede i sin debutkamp.

Den vilde sommer har nu ført til, at Meister for første gang i sin karriere er blevet indkaldt til en DBU-samling, da U20-landsholdets nye træner, Mark Strudal, har udtaget angriberen til den kommende samling, hvor U20-landsholdet møder Sverige i to træningskampe, der spilles i Sverige.   

Det begrænsede kendskab fra DBU til Henrik Meister gør, at man i denne omgang vil give angriberen en tur på U20-landsholdet som en del af indkøringsfasen, inden han skal med i U21-truppen.

– Han har ikke været med til en DBU-samling før, så på den måde er det nyt for Henrik og en stor ting for ham, men det er ligeledes også super interessant for os, udtaler Mark Strudal til Tipsbladet.

– Det er også derfor, vi med glæde inviterer Henrik med til samling nu, hvor han har været god, så vi kan lære hinanden at kende.

– Vi tager ham ind først og fremmest for at lære ham at kende mere, end vi gør i forvejen. Men også for at få ham ind i vores setup og lære ham at kende som menneske og se ham sammen med de andre drenge i truppen, så vi får ham svejset sammen med dem.

U20-truppen er hovedsagligt besat af en blanding af spillere, der er født i 2004 eller 2005, hvor Henrik Meister er den eneste fra årgang 2003. Derfor er det klart, at man ser en mulighed for at Meister snart kan være aktuel for U21-landsholdet, der er igang med at spille kvalifikation til EM-slutrunden i sommeren 2025.

– Og det er selvfølgelig med henblik på viderehen, at Steffen Højer synes, han er interessant, at vi kan tage ham med nu, så vi kan give nogle gode dessiner videre til Steffen Højer, så han også automatisk bliver et emne til U21-landsholdet.

–  Det er selvfølgelig med det i baghovedet, at Henrik Meister kunne blive super interessant for Steffen Højer og U21-landsholdet og en kommende EM-slutrunde måske. Hvis alt det flasker sig.

Fra Serie 2 til ungdomslandsholdet
Meisters rejse fra Serie 2 til Ligue 1 er næsten noget der kunne være taget ud af det folkekære FC Zulu-hold, som Mark Strudal over flere omgange har været træner for. Derfor er U20-landstræneren også meget begejstret for den udvikling, Meister har været i gennem de seneste år.

– Sådan en historie som den her med Henrik viser, hvor hurtigt det kan gå i fodboldverdenen. Det er en fantastisk case med Henrik, der lige pludselig boomer og lykkes på den måde på højeste niveau.

– Det er fantastisk både for ham og fodboldverdenen, at sådan nogle ting kan lade sig gøre senere, uden at man har været en del af et eller andet talentakademi i en meget ung alder. Så det er bare super dejligt for fodbolden, at det stadigvæk kan lade sig gøre.

Mark Strudal er selv tidligere angriber, så han har et særligt godt øje til, hvad Meister kan byde ind med nu og i fremtiden.

– Jeg synes på flere parametre, at han er spændende. Han har sin fysik, derudover er han både størrelses- og hurtighedsmæssigt rigtig interessant.

– Og så har han en tendens til at finde de rigtige steder i feltet. Det virker til, at han har et naturligt instinkt for, hvor han skal være henne i feltet. Han er god til at bruge sin krop til at komme ind i brændpunkterne, hvor man skal bruge sin krop til at skabe de få millimeters plads, der skal til for at score mål.

Henrik Meister skal inden udtagelsen i aktion for Rennes, når de i weekenden skal en tur til Reims. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Første gang nogensinde for Eriksen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Stort medie langer ud efter Jens Stage



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vil gøre det onde ved Brøndby

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Froholdt-video trækker overskrifter

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Officielt: Victor Lind i rekordhandel



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Dem kan FCM trække i Europa League

Henter 16-årig i FC København

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Stor overraskelse til FCM-træning

Kontant melding fra ny Spurs-boss

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

– Det er en frustration for os alle

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

‘Han er tilgivet’

FCM-profil – Riemer har ikke ringet