Harder blæst bagover: ‘Verdens bedste angriber’

Conrad Harder er blæst bagover af sin angrebsmakker i Sporting CP.



HELSINGØR (Tipsbladet): Conrad Harder er en lovende angriber i Sporting CP, hvor han gør det så godt, at han er blevet udtaget til det danske landshold for første gang.

I Lissabon må den tidligere FC Nordsjælland-angriber dog finde sig i at spille andenviolin i angrebet. Og det må siges ikke at være nogen skam.

Stjernen over dem alle i Sporting CP er Harders angrebsmakker Viktor Gyökeres, der har scoret 28 mål i 25 ligakampe i denne sæson. Tæller man alle turneringer med, står han noteret for 40 kasser i 41 optrædener.

Der er ikke andet at gøre end at løfte på hatten, og forrest i køen af beundrere står Conrad Harder.

– Jeg kan lære super meget af ham. Han er nok verdens bedste angriber i øjeblikket, og at være sammen med ham og se ham træne og lave afslutningsøvelser med ham er guld værd. Jeg skal suge til mig, siger Harder til Tipsbladet og den øvrige presse.

– Jeg kigger rigtig meget på, hvordan han gør tingene og analyserer ham. Det er fedt at have én som ham ved siden af mig.

Conrad Harder er selv noteret for 10 mål i denne sæson, hvilket er mere end godkendt af den 19-årige dansker. Men der er altså lige et stykke vej op til Gyökeres.

– Det er slet ikke én, jeg skal sammenligne mig med på nuværende tidspunkt. Han er en liga for sig selv, og man skal have utrolig meget respekt for det, han gør, fastslår Harder.

26-årige Viktor Gyökeres forventes at foretage et kæmpe klubskifte til sommer, og han kan mere eller mindre vælge og vrage mellem alle topklubber. I særdeleshed Manchester United kædes ofte sammen med svenskeren, der i så fald vil blive genforenet med Ruben Amorim, hvis han tager turen til Old Trafford.

Hvis det sker, er det næppe være en særlig god nyhed for Rasmus Højlund.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Sverige med drømmestart på VM

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Blæst bagover af 18-årig

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spanien – Kap Verde

Jagter tidligere FCK-stjerne

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Raser over VM-tiltag

Spottet i København

Saudi-Arabien – Uruguay

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby melder duo færdig og teaser

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland