I Åge Hareides fireårige regeringsperiode for det danske landshold fra foråret 2016 frem til denne sommer, lykkedes det ikke rigitgt Nicklas Bendtner at finde vej til holdet.
Ifølge Hareide har problemer uden for banen forhindret Bendtner i at opnå succes, selvom angriberen har spillet for store klubber som Arsenal og Juventus. I slutningen af 2018 blev angriberen idømt 50 dages fængsel for overfald, men afsonede sin dom gennem en elektronisk fodlænke.
– Nicklas sluttede sig til landsholdstruppen, efter at han var blevet topscorer i Rosenborg. Han er meget god til særligt én ting: at putte bolden i mål. Det er en vigtig del af fodbold. Hvad der desværre blev problemet i forbindelse med de sidste kampe, var at han blev småskadet og ikke kunne rejse med til Moskva og Rusland.
Læs også:Thomas Enevoldsen vender hjem til Danmark på en lejeaftale
– Så var der også noget bagefter, da han kom i problemer med politiet i København. Det er en skam, at sådanne ting kan ødelægge en karriere, siger Hareide i podcasten ‘Lundh’.
Åge Hareide ved ikke, hvordan han kunne have forhindret, hvad der skete, men ifølge nordmanden handler det om disciplin.
– Det er svært. De (spillerne, red.) skal jo også have lov til at leve et liv. Men du skal have disciplinen til at holde styr på dig selv, uanset hvad. Når vi har dem til træning og kampe, er der sjældent et problem med nogen. Nicklas Bendtner var en hyggelig fyr på alle mulige måder.
Læs også:Kevin De Bruyne får lov at forlade den belgiske landsholdslejr
– Det er det, der er så vigtigt. Lige nu har vi en sag i Norge med Petter Northug, som var en fantastisk skiløber, men som er kommet i problemer efter sin karriere. Det er vigtigt at have kontrol over sig selv. Sådan er det at leve. Uanset om du er en stjerne på banen, eller når du har fri, så skal du kunne holde styr på dig selv i alle sammenhænge. Ellers bliver livet være svært at leve.
Åge Hareide er i dag træner for den norske storklub Rosenborg.
Læs også:Greenwood om landsholdsudtagelse: Drøm der går i opfyldelse
Læs også:U21-landstræner udtager FCM-talent i stedet for skadet Brentford-back
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFERPLAN
