Hareide rørt efter fanbeskeder: Det betyder meget, fordi det er anerkendelse

Norske Åge Hareide har stået i spidsen for det danske fodboldlandshold for sidste gang. Han er taknemmelig for de beskeder, han efterfølgende har modtaget.



Han havde håbet på at krone lidt mere end fire år som dansk landstræner med en EM-slutrunde på dansk grund til sommer, men norske Åge Hareide får ikke slutrunden med.

I stedet bliver han til sommer officielt erstattet som landstræner af Kasper Hjulmand, der altså får til opgave at styre landsholdet, når der er EM i sommeren 2021.

Mange danske landsholdsfans har takket Hareide for indsatsen, og Dansk Boldspil-Union har vist Hareide flere af de takkende beskeder.

For Hareide er det dejligt at få at vide, at der er blevet sat pris på det arbejde, som han og landstrænerteamet har lavet.

– Det betyder meget, fordi det er en anerkendelse. Det er sådan, at det at være træner nogle gange kan være svært, for der er nogle, der kan lide dig, og nogle som ikke kan lide dig og vil have dig skiftet ud og det hele. Men hele vejen igennem har der været god støtte, ikke kun til mig, og det er vigtigt for holdet og staben at vide, at arbejdet bliver der sat pris på, og vi sætter pris på dem, der kom og støttede os i kampene, siger Åge Hareide i en video publiceret på DBU’s Twitter.

Åge Hareide ved ikke, hvad han nu skal lave, men en mulighed for den 66-årige er at stoppe karrieren.

Tidligere blev han sat i forbindelse med jobbet som norsk landstræner, men nationen valgte i stedet at forlænge med svenske Lars Lagerbäck.

Hareide har tidligere trænet hold som Malmö FF, Rosenborg og Brøndby IF.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Tango tæmmer vikinger 

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører Brøndbys transferplaner

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen

‘Det vil være en stor ting i FCK’