Hareide rørt efter fanbeskeder: Det betyder meget, fordi det er anerkendelse

Norske Åge Hareide har stået i spidsen for det danske fodboldlandshold for sidste gang. Han er taknemmelig for de beskeder, han efterfølgende har modtaget.



Han havde håbet på at krone lidt mere end fire år som dansk landstræner med en EM-slutrunde på dansk grund til sommer, men norske Åge Hareide får ikke slutrunden med.

I stedet bliver han til sommer officielt erstattet som landstræner af Kasper Hjulmand, der altså får til opgave at styre landsholdet, når der er EM i sommeren 2021.

Mange danske landsholdsfans har takket Hareide for indsatsen, og Dansk Boldspil-Union har vist Hareide flere af de takkende beskeder.

For Hareide er det dejligt at få at vide, at der er blevet sat pris på det arbejde, som han og landstrænerteamet har lavet.

– Det betyder meget, fordi det er en anerkendelse. Det er sådan, at det at være træner nogle gange kan være svært, for der er nogle, der kan lide dig, og nogle som ikke kan lide dig og vil have dig skiftet ud og det hele. Men hele vejen igennem har der været god støtte, ikke kun til mig, og det er vigtigt for holdet og staben at vide, at arbejdet bliver der sat pris på, og vi sætter pris på dem, der kom og støttede os i kampene, siger Åge Hareide i en video publiceret på DBU’s Twitter.

Åge Hareide ved ikke, hvad han nu skal lave, men en mulighed for den 66-årige er at stoppe karrieren.

Tidligere blev han sat i forbindelse med jobbet som norsk landstræner, men nationen valgte i stedet at forlænge med svenske Lars Lagerbäck.

Hareide har tidligere trænet hold som Malmö FF, Rosenborg og Brøndby IF.





VM-LIVE: ‘Jürgen Klopp har sagt ja’




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasiliansk boost før Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Mexico – England

Historien taler for norsk triumf 

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner