Hareide rørt efter fanbeskeder: Det betyder meget, fordi det er anerkendelse

Norske Åge Hareide har stået i spidsen for det danske fodboldlandshold for sidste gang. Han er taknemmelig for de beskeder, han efterfølgende har modtaget.



Han havde håbet på at krone lidt mere end fire år som dansk landstræner med en EM-slutrunde på dansk grund til sommer, men norske Åge Hareide får ikke slutrunden med.

I stedet bliver han til sommer officielt erstattet som landstræner af Kasper Hjulmand, der altså får til opgave at styre landsholdet, når der er EM i sommeren 2021.

Mange danske landsholdsfans har takket Hareide for indsatsen, og Dansk Boldspil-Union har vist Hareide flere af de takkende beskeder.

For Hareide er det dejligt at få at vide, at der er blevet sat pris på det arbejde, som han og landstrænerteamet har lavet.

– Det betyder meget, fordi det er en anerkendelse. Det er sådan, at det at være træner nogle gange kan være svært, for der er nogle, der kan lide dig, og nogle som ikke kan lide dig og vil have dig skiftet ud og det hele. Men hele vejen igennem har der været god støtte, ikke kun til mig, og det er vigtigt for holdet og staben at vide, at arbejdet bliver der sat pris på, og vi sætter pris på dem, der kom og støttede os i kampene, siger Åge Hareide i en video publiceret på DBU’s Twitter.

Åge Hareide ved ikke, hvad han nu skal lave, men en mulighed for den 66-årige er at stoppe karrieren.

Tidligere blev han sat i forbindelse med jobbet som norsk landstræner, men nationen valgte i stedet at forlænge med svenske Lars Lagerbäck.

Hareide har tidligere trænet hold som Malmö FF, Rosenborg og Brøndby IF.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kalder tronskifte i Danmark



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Sønderjyske – FC Midtjylland