Hareide rørt efter fanbeskeder: Det betyder meget, fordi det er anerkendelse

Norske Åge Hareide har stået i spidsen for det danske fodboldlandshold for sidste gang. Han er taknemmelig for de beskeder, han efterfølgende har modtaget.



Han havde håbet på at krone lidt mere end fire år som dansk landstræner med en EM-slutrunde på dansk grund til sommer, men norske Åge Hareide får ikke slutrunden med.

I stedet bliver han til sommer officielt erstattet som landstræner af Kasper Hjulmand, der altså får til opgave at styre landsholdet, når der er EM i sommeren 2021.

Mange danske landsholdsfans har takket Hareide for indsatsen, og Dansk Boldspil-Union har vist Hareide flere af de takkende beskeder.

For Hareide er det dejligt at få at vide, at der er blevet sat pris på det arbejde, som han og landstrænerteamet har lavet.

– Det betyder meget, fordi det er en anerkendelse. Det er sådan, at det at være træner nogle gange kan være svært, for der er nogle, der kan lide dig, og nogle som ikke kan lide dig og vil have dig skiftet ud og det hele. Men hele vejen igennem har der været god støtte, ikke kun til mig, og det er vigtigt for holdet og staben at vide, at arbejdet bliver der sat pris på, og vi sætter pris på dem, der kom og støttede os i kampene, siger Åge Hareide i en video publiceret på DBU’s Twitter.

Åge Hareide ved ikke, hvad han nu skal lave, men en mulighed for den 66-årige er at stoppe karrieren.

Tidligere blev han sat i forbindelse med jobbet som norsk landstræner, men nationen valgte i stedet at forlænge med svenske Lars Lagerbäck.

Hareide har tidligere trænet hold som Malmö FF, Rosenborg og Brøndby IF.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Delaney afslører dialog

Tottenham jagter choktransfer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Raser over Brian Riemer-interview