Hareide rørt efter fanbeskeder: Det betyder meget, fordi det er anerkendelse

Norske Åge Hareide har stået i spidsen for det danske fodboldlandshold for sidste gang. Han er taknemmelig for de beskeder, han efterfølgende har modtaget.



Han havde håbet på at krone lidt mere end fire år som dansk landstræner med en EM-slutrunde på dansk grund til sommer, men norske Åge Hareide får ikke slutrunden med.

I stedet bliver han til sommer officielt erstattet som landstræner af Kasper Hjulmand, der altså får til opgave at styre landsholdet, når der er EM i sommeren 2021.

Mange danske landsholdsfans har takket Hareide for indsatsen, og Dansk Boldspil-Union har vist Hareide flere af de takkende beskeder.

For Hareide er det dejligt at få at vide, at der er blevet sat pris på det arbejde, som han og landstrænerteamet har lavet.

– Det betyder meget, fordi det er en anerkendelse. Det er sådan, at det at være træner nogle gange kan være svært, for der er nogle, der kan lide dig, og nogle som ikke kan lide dig og vil have dig skiftet ud og det hele. Men hele vejen igennem har der været god støtte, ikke kun til mig, og det er vigtigt for holdet og staben at vide, at arbejdet bliver der sat pris på, og vi sætter pris på dem, der kom og støttede os i kampene, siger Åge Hareide i en video publiceret på DBU’s Twitter.

Åge Hareide ved ikke, hvad han nu skal lave, men en mulighed for den 66-årige er at stoppe karrieren.

Tidligere blev han sat i forbindelse med jobbet som norsk landstræner, men nationen valgte i stedet at forlænge med svenske Lars Lagerbäck.

Hareide har tidligere trænet hold som Malmö FF, Rosenborg og Brøndby IF.





LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland – AC Horsens

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF i kontakt om norsk angriber 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Brøndby-boss teaser for transfer