Hareide støtter spændende bud på dansk landstræner

Den tidligere danske landstræner Åge Hareide kan godt se Ole Gunnar Solskjær som ny mand i spidsen for Danmark.



Mens Lars Knudsen passer biksen på det danske landshold, må man formode, at fodbolddirektør i DBU Peter Møller og kompagni leder med lys og lygte efter en permanent løsning. 

Og i fredags lancerede fodboldekspert Per Frimann et spændende bud i Viaplay-programmet 'Kickoff' – nemlig Ole Gunnar Solskjær. 

Nordmanden har været uden job, siden han blev kastet på porten i Manchester United for godt tre år siden, men har ad flere omgange åbnet for et comeback. 

Senest da han over for norsk presse slog fast, at han hverken ville takke nej til at vende tilbage til 'De Røde Djævle' eller muligheden for at blive norsk landstræner. 

Og spørger man Solskjærs landsmand Åge Hareide, der som bekendt har en fortid som netop dansk landstræner, er det ikke helt tosset idé, at DBU kigger mod United-legenden.

Det fortæller han i et interview med Viaplay Sport News. 

– Jeg kan godt se ham (Ole Gunnar Solskjær, red.) som dansk landstræner. Han har alle kvalifikationerne til det, og han har også været i en stor klub før, hvilket han håndterede helt udmærket. Så det tror jeg bestemt passer godt. 

– Han har internationalt kendskab og erfaring, både som spiller og træner. Det er, hvad der kræves i den rolle. Han har også vist som træner for United, at han kan håndtere det. Hvis han kan træne i en så stor klub, så kan han også styre de danske drenge, fortæller Hareide til Viaplay. 

Ole Gunnar Solskjær var træner for Manchester United mellem marts 2019 og november 2021. Han stod i spidsen for klubben i 149 kampe. 

Han har også en fortid som træner i Molde og Cardiff.

Du kan se interviewet med Åge Hareide i videoafspilleren øverst.






Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

– Schwartau-handel giver ingen mening

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Australien – Egypten

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud