Hareide støtter spændende bud på dansk landstræner

Den tidligere danske landstræner Åge Hareide kan godt se Ole Gunnar Solskjær som ny mand i spidsen for Danmark.



Mens Lars Knudsen passer biksen på det danske landshold, må man formode, at fodbolddirektør i DBU Peter Møller og kompagni leder med lys og lygte efter en permanent løsning. 

Og i fredags lancerede fodboldekspert Per Frimann et spændende bud i Viaplay-programmet 'Kickoff' – nemlig Ole Gunnar Solskjær. 

Nordmanden har været uden job, siden han blev kastet på porten i Manchester United for godt tre år siden, men har ad flere omgange åbnet for et comeback. 

Senest da han over for norsk presse slog fast, at han hverken ville takke nej til at vende tilbage til 'De Røde Djævle' eller muligheden for at blive norsk landstræner. 

Og spørger man Solskjærs landsmand Åge Hareide, der som bekendt har en fortid som netop dansk landstræner, er det ikke helt tosset idé, at DBU kigger mod United-legenden.

Det fortæller han i et interview med Viaplay Sport News. 

– Jeg kan godt se ham (Ole Gunnar Solskjær, red.) som dansk landstræner. Han har alle kvalifikationerne til det, og han har også været i en stor klub før, hvilket han håndterede helt udmærket. Så det tror jeg bestemt passer godt. 

– Han har internationalt kendskab og erfaring, både som spiller og træner. Det er, hvad der kræves i den rolle. Han har også vist som træner for United, at han kan håndtere det. Hvis han kan træne i en så stor klub, så kan han også styre de danske drenge, fortæller Hareide til Viaplay. 

Ole Gunnar Solskjær var træner for Manchester United mellem marts 2019 og november 2021. Han stod i spidsen for klubben i 149 kampe. 

Han har også en fortid som træner i Molde og Cardiff.

Du kan se interviewet med Åge Hareide i videoafspilleren øverst.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dame N’Doye scorer nyt job

Tyskland – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil smadre transferrekord

Flere Superliga-kamp rykkes

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brasilien – Haiti

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Tyrkiet – Paraguay

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-boss med spændende transfermelding

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Zanka ville spille gratis for FC København

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Lössl stopper karrieren

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller