Hareide støtter spændende bud på dansk landstræner

Den tidligere danske landstræner Åge Hareide kan godt se Ole Gunnar Solskjær som ny mand i spidsen for Danmark.



Mens Lars Knudsen passer biksen på det danske landshold, må man formode, at fodbolddirektør i DBU Peter Møller og kompagni leder med lys og lygte efter en permanent løsning. 

Og i fredags lancerede fodboldekspert Per Frimann et spændende bud i Viaplay-programmet 'Kickoff' – nemlig Ole Gunnar Solskjær. 

Nordmanden har været uden job, siden han blev kastet på porten i Manchester United for godt tre år siden, men har ad flere omgange åbnet for et comeback. 

Senest da han over for norsk presse slog fast, at han hverken ville takke nej til at vende tilbage til 'De Røde Djævle' eller muligheden for at blive norsk landstræner. 

Og spørger man Solskjærs landsmand Åge Hareide, der som bekendt har en fortid som netop dansk landstræner, er det ikke helt tosset idé, at DBU kigger mod United-legenden.

Det fortæller han i et interview med Viaplay Sport News. 

– Jeg kan godt se ham (Ole Gunnar Solskjær, red.) som dansk landstræner. Han har alle kvalifikationerne til det, og han har også været i en stor klub før, hvilket han håndterede helt udmærket. Så det tror jeg bestemt passer godt. 

– Han har internationalt kendskab og erfaring, både som spiller og træner. Det er, hvad der kræves i den rolle. Han har også vist som træner for United, at han kan håndtere det. Hvis han kan træne i en så stor klub, så kan han også styre de danske drenge, fortæller Hareide til Viaplay. 

Ole Gunnar Solskjær var træner for Manchester United mellem marts 2019 og november 2021. Han stod i spidsen for klubben i 149 kampe. 

Han har også en fortid som træner i Molde og Cardiff.

Du kan se interviewet med Åge Hareide i videoafspilleren øverst.







LIVE

LIVE: Tidl. SIF-spiller dukker op i Brøndby-trøje

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Brøndby IF – FC København

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Brighton – Manchester United

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Real Madrid – Athletic Club

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Tiden er ved at rinde ud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?