Hareide støtter spændende bud på dansk landstræner

Den tidligere danske landstræner Åge Hareide kan godt se Ole Gunnar Solskjær som ny mand i spidsen for Danmark.



Mens Lars Knudsen passer biksen på det danske landshold, må man formode, at fodbolddirektør i DBU Peter Møller og kompagni leder med lys og lygte efter en permanent løsning. 

Og i fredags lancerede fodboldekspert Per Frimann et spændende bud i Viaplay-programmet 'Kickoff' – nemlig Ole Gunnar Solskjær. 

Nordmanden har været uden job, siden han blev kastet på porten i Manchester United for godt tre år siden, men har ad flere omgange åbnet for et comeback. 

Senest da han over for norsk presse slog fast, at han hverken ville takke nej til at vende tilbage til 'De Røde Djævle' eller muligheden for at blive norsk landstræner. 

Og spørger man Solskjærs landsmand Åge Hareide, der som bekendt har en fortid som netop dansk landstræner, er det ikke helt tosset idé, at DBU kigger mod United-legenden.

Det fortæller han i et interview med Viaplay Sport News. 

– Jeg kan godt se ham (Ole Gunnar Solskjær, red.) som dansk landstræner. Han har alle kvalifikationerne til det, og han har også været i en stor klub før, hvilket han håndterede helt udmærket. Så det tror jeg bestemt passer godt. 

– Han har internationalt kendskab og erfaring, både som spiller og træner. Det er, hvad der kræves i den rolle. Han har også vist som træner for United, at han kan håndtere det. Hvis han kan træne i en så stor klub, så kan han også styre de danske drenge, fortæller Hareide til Viaplay. 

Ole Gunnar Solskjær var træner for Manchester United mellem marts 2019 og november 2021. Han stod i spidsen for klubben i 149 kampe. 

Han har også en fortid som træner i Molde og Cardiff.

Du kan se interviewet med Åge Hareide i videoafspilleren øverst.





LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

‘Det er ufatteligt imponerende’

Er han løsningen i AGF?

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Skamroses af Thomas Nørgaard

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen