Hareide støtter spændende bud på dansk landstræner

Den tidligere danske landstræner Åge Hareide kan godt se Ole Gunnar Solskjær som ny mand i spidsen for Danmark.



Mens Lars Knudsen passer biksen på det danske landshold, må man formode, at fodbolddirektør i DBU Peter Møller og kompagni leder med lys og lygte efter en permanent løsning. 

Og i fredags lancerede fodboldekspert Per Frimann et spændende bud i Viaplay-programmet 'Kickoff' – nemlig Ole Gunnar Solskjær. 

Nordmanden har været uden job, siden han blev kastet på porten i Manchester United for godt tre år siden, men har ad flere omgange åbnet for et comeback. 

Senest da han over for norsk presse slog fast, at han hverken ville takke nej til at vende tilbage til 'De Røde Djævle' eller muligheden for at blive norsk landstræner. 

Og spørger man Solskjærs landsmand Åge Hareide, der som bekendt har en fortid som netop dansk landstræner, er det ikke helt tosset idé, at DBU kigger mod United-legenden.

Det fortæller han i et interview med Viaplay Sport News. 

– Jeg kan godt se ham (Ole Gunnar Solskjær, red.) som dansk landstræner. Han har alle kvalifikationerne til det, og han har også været i en stor klub før, hvilket han håndterede helt udmærket. Så det tror jeg bestemt passer godt. 

– Han har internationalt kendskab og erfaring, både som spiller og træner. Det er, hvad der kræves i den rolle. Han har også vist som træner for United, at han kan håndtere det. Hvis han kan træne i en så stor klub, så kan han også styre de danske drenge, fortæller Hareide til Viaplay. 

Ole Gunnar Solskjær var træner for Manchester United mellem marts 2019 og november 2021. Han stod i spidsen for klubben i 149 kampe. 

Han har også en fortid som træner i Molde og Cardiff.

Du kan se interviewet med Åge Hareide i videoafspilleren øverst.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Historisk transfer – FC København tjener kassen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Paolo Maldini lander stort job

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Åbner for flere Brøndby-salg

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: OB køber Topi Keskinen