De danske fodboldkvinder var det meste af opgøret mildt sagt på hælene, men takket være svensk ineffektivitet og lidt held blev det tirsdag aften til en sejr på udebane mod Sverige i VM-kvalifikationen.
Svenskerne skabte kampen igennem tonsvis af chancer, der ramte stolpen, blev reddet på stregen og generelt manglede kvalitet. Og det kostede dyrt, for den effektivitet havde danskerne.
Pernille Harder udlignede efter en halv time, og i dommerens tillægstid skaffede Janni Thomsen en imponerende sejr, da hun udnyttede en omstilling.
Det er første gang i næsten ti år, at de danske kvinder i en tællende kamp slår Sverige.
Bare i 2025 vandt svenskerne tre gange over Danmark. Senest danskerne slog Sverige var i EM-kvalifikationen i september 2016, da Danmark slog et svensk hold, der på det tidspunkt allerede havde vundet gruppen.
Men den rædselsstime blev brudt. Med sejren ligger danskerne på førstepladsen i VM-kvalifikationsgruppen med syv point. Sverige har fire point, og det samme har Italien, der tirsdag bankede Serbien med 6-0.
Det er kun førstepladsen, der kvalificerer sig direkte til VM i Brasilien næste år, mens de øvrige tre hold spiller til efteråret playoff. Der resterer tre spillerunder, og lørdag kommer de formstærke italienere på besøg i Parken.
I Göteborg tirsdag var Danmark fra første fløjt på hælene, og allerede inden det første minut var gået, havde værterne ramt stolpen.
Det var et svensk stormvejr mod det danske mål, og det virkede kun som et spørgsmål om tid, før svenskerne ville score. Efter syv minutter skete det så.
Monica Jusu Bah fik hul på bylden, da svenskerne uden problemer broderede sig ned mod det danske mål, og Jusu Bah på kanten af det lille felt sparkede bolden i kassen.
Med føringsmålet lettede det svenske tryk en smule, og for første gang i kampen kunne danskerne trække vejret.
Det ændrede dog ikke på, at svenskerne havde enormt nemt ved at skabe chancer. Men de store muligheder blev ikke omsat, og det kostede efter en halv time i den anden ende.
Den brandvarme Napoli-spiller Cecilie Fløe sled sig noget heldigt gennem i højresiden og serverede bolden for Pernille Harder, der med en inderside sparkede Danmark på omgangshøjde.
Kampbilledet ændrede sig ikke i anden halvleg, hvor næsten alt spil foregik på den danske banehalvdel. Men takket være heroiske defensive indsatser og en smule held holdt Danmark stand.
Frederikke Thøgersen udmærkede sig blandt andet, da hun klogeligt reddede en afslutning på målstregen.
Stik mod spil og chancer endte det dog med dansk sejr, da bolden i tillægstiden pludselig havnede hos en helt fri Janni Thomsen, der spænede mod det svenske mål og sendte kuglen mellem benene på keeperen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Retssag om Maradonas død begynder forfra
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
22 millioner kroner!
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen