Ved middagstid trækkes der lod til VM-kvalifikationen, og dermed finder det danske landshold ud af, hvem de skal op imod i bestræbelserne på at kvalificere sig til slutrunden i 2026, som afvikles i USA, Mexico og Canada.
Danmark er seedet i øverste lag og undgår dermed de allerbedste hold i Europa, men det kan stadig blive meget svært for Brian Riemers mandskab at sikre sig førstepladsen, som giver direkte adgang til VM.
Her er de fem seedningslag:
Første seedningslag: Frankrig, Spanien, England, Portugal, Holland, Belgien, Italien, Tyskland, Kroatien, Schweiz, Østrig, Danmark.
Andet seedningslag: Ukraine, Sverige, Tyrkiet, Wales, Ungarn, Serbien, Polen, Rumænien, Grækenland, Slovakiet, Tjekkiet, Norge.
Tredje seedningslag: Skotland, Slovenien, Irland, Albanien, Nordmakedonien,Georgien, Finland, Island, Nordirland, Montenegro, Bosnien-Herzegovina, Israel.
Fjerde seedningslag: Bulgarien, Luxembourg, Belarus, Kosovo, Armenien, Kasakhstan, Aserbajdsjan, Estland, Cypern, Færøerne, Letland, Litauen.
Femte seedningslag: Moldova, Malta, Andorra, Gibraltar, Liechtenstein, San Marino.
Bedst, værst og sjovest?
Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen giver her sit bud på, hvad der vil være den bedste og værste lodtrækning for Danmark, når det går løs.
Drømmepuljen: Danmark, Wales, Nordirland, Letland, Liechtenstein.
– Wales er efter mine begreber på vej ned i niveau, så det bliver dem foran Rumænien, der er en mere træls modstander på udebane end waliserne. Jeg tager Nordirland, fordi det også er en ret mild udebanetur sammenlignet med, hvem man ellers kan få, og så er der heller ikke samme fut i nordirerne, end da de var slutrunde-aktuelle for nogle år siden.
– Og så er Letland lidt af et fund i fjerde seedningslag, for der er ikke bid i dem overhovedet – de har lige klaret sig skidt i Nations League og har overraskende få udlandsproffer. Og så er Liechtenstein bare beviset på, at der findes lette kampe i landsholdsfodbold – nøj, det er pinligt for dem, at de tabte 3-1 til San Marino.
Skrækpuljen: Danmark, Tyrkiet, Skotland, Belarus, Moldova.
– Jeg synes, Tyrkiet viste et flot topniveau til EM-slutrunden i Tyskland, og der er en række stærke spillere på holdet i hver kæde. Ukraine er hårdt ramt af ikke at kunne spille hjemme, så derfor lander jeg på tyrkerne. Skotland slog Danmark i VM-kvalifikationen senest og har et fornuftigt fodboldhold, der efter mine begreber burde høre hjemme i andet seedningslag, de kunne blive et giftigt bekendtskab.
– Der er et stort dyk i niveau ned til fjerde seedningslag, men her vil Belarus være en dødirriterende modstander, fordi man så skulle spille på neutral bane uden tilskuere, og fordi det faktisk er et ok fodboldhold. Moldova er bestemt ikke gode, men de er ikke nær så svage som de andre i nederste seedningslag, så det vil være en træls lodtrækning at få dem.
Den sjove: Danmark, Sverige, Island, Færøerne, San Marino.
– Det vil være supersjovt med to opgør med svenskerne og Jon Dahl Tomasson. Jeg siger bestemt ikke, det vil være nemt, men hold op for nogle brag, det ville være. Island har jo nærmest et halvt Superliga-hold og vil også være en fantastisk modstander, og i samme nordiske stil vil det være fedt med et par kampe til mod Færøerne. De er ikke nogen skræmmende modstander. Og er det ikke oplagt med et par revanchekampe mod San Marino? Det var tæt på at gå galt på udebane senest, det skal Brian Riemer og Co. da have rettet op på!
Du kan følge lodtrækningen LIVE her på Tipsbladet klokken 12.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Afviser kæmpebud
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT