Ved middagstid trækkes der lod til VM-kvalifikationen, og dermed finder det danske landshold ud af, hvem de skal op imod i bestræbelserne på at kvalificere sig til slutrunden i 2026, som afvikles i USA, Mexico og Canada.
Danmark er seedet i øverste lag og undgår dermed de allerbedste hold i Europa, men det kan stadig blive meget svært for Brian Riemers mandskab at sikre sig førstepladsen, som giver direkte adgang til VM.
Her er de fem seedningslag:
Første seedningslag: Frankrig, Spanien, England, Portugal, Holland, Belgien, Italien, Tyskland, Kroatien, Schweiz, Østrig, Danmark.
Andet seedningslag: Ukraine, Sverige, Tyrkiet, Wales, Ungarn, Serbien, Polen, Rumænien, Grækenland, Slovakiet, Tjekkiet, Norge.
Tredje seedningslag: Skotland, Slovenien, Irland, Albanien, Nordmakedonien,Georgien, Finland, Island, Nordirland, Montenegro, Bosnien-Herzegovina, Israel.
Fjerde seedningslag: Bulgarien, Luxembourg, Belarus, Kosovo, Armenien, Kasakhstan, Aserbajdsjan, Estland, Cypern, Færøerne, Letland, Litauen.
Femte seedningslag: Moldova, Malta, Andorra, Gibraltar, Liechtenstein, San Marino.
Bedst, værst og sjovest?
Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen giver her sit bud på, hvad der vil være den bedste og værste lodtrækning for Danmark, når det går løs.
Drømmepuljen: Danmark, Wales, Nordirland, Letland, Liechtenstein.
– Wales er efter mine begreber på vej ned i niveau, så det bliver dem foran Rumænien, der er en mere træls modstander på udebane end waliserne. Jeg tager Nordirland, fordi det også er en ret mild udebanetur sammenlignet med, hvem man ellers kan få, og så er der heller ikke samme fut i nordirerne, end da de var slutrunde-aktuelle for nogle år siden.
– Og så er Letland lidt af et fund i fjerde seedningslag, for der er ikke bid i dem overhovedet – de har lige klaret sig skidt i Nations League og har overraskende få udlandsproffer. Og så er Liechtenstein bare beviset på, at der findes lette kampe i landsholdsfodbold – nøj, det er pinligt for dem, at de tabte 3-1 til San Marino.
Skrækpuljen: Danmark, Tyrkiet, Skotland, Belarus, Moldova.
– Jeg synes, Tyrkiet viste et flot topniveau til EM-slutrunden i Tyskland, og der er en række stærke spillere på holdet i hver kæde. Ukraine er hårdt ramt af ikke at kunne spille hjemme, så derfor lander jeg på tyrkerne. Skotland slog Danmark i VM-kvalifikationen senest og har et fornuftigt fodboldhold, der efter mine begreber burde høre hjemme i andet seedningslag, de kunne blive et giftigt bekendtskab.
– Der er et stort dyk i niveau ned til fjerde seedningslag, men her vil Belarus være en dødirriterende modstander, fordi man så skulle spille på neutral bane uden tilskuere, og fordi det faktisk er et ok fodboldhold. Moldova er bestemt ikke gode, men de er ikke nær så svage som de andre i nederste seedningslag, så det vil være en træls lodtrækning at få dem.
Den sjove: Danmark, Sverige, Island, Færøerne, San Marino.
– Det vil være supersjovt med to opgør med svenskerne og Jon Dahl Tomasson. Jeg siger bestemt ikke, det vil være nemt, men hold op for nogle brag, det ville være. Island har jo nærmest et halvt Superliga-hold og vil også være en fantastisk modstander, og i samme nordiske stil vil det være fedt med et par kampe til mod Færøerne. De er ikke nogen skræmmende modstander. Og er det ikke oplagt med et par revanchekampe mod San Marino? Det var tæt på at gå galt på udebane senest, det skal Brian Riemer og Co. da have rettet op på!
Du kan følge lodtrækningen LIVE her på Tipsbladet klokken 12.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE