Her er Danmarks drømmepulje – og det værste mareridt

Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen giver sit bud på, hvad der vil være Danmarks drømme- og skrækpulje ved fredagens VM-kvalifikationslodtrækinng.



Ved middagstid trækkes der lod til VM-kvalifikationen, og dermed finder det danske landshold ud af, hvem de skal op imod i bestræbelserne på at kvalificere sig til slutrunden i 2026, som afvikles i USA, Mexico og Canada.

Danmark er seedet i øverste lag og undgår dermed de allerbedste hold i Europa, men det kan stadig blive meget svært for Brian Riemers mandskab at sikre sig førstepladsen, som giver direkte adgang til VM.

Her er de fem seedningslag:

Første seedningslag: Frankrig, Spanien, England, Portugal, Holland, Belgien, Italien, Tyskland, Kroatien, Schweiz, Østrig, Danmark.

Andet seedningslag: Ukraine, Sverige, Tyrkiet, Wales, Ungarn, Serbien, Polen, Rumænien, Grækenland, Slovakiet, Tjekkiet, Norge.

Tredje seedningslag: Skotland, Slovenien, Irland, Albanien, Nordmakedonien,Georgien, Finland, Island, Nordirland, Montenegro, Bosnien-Herzegovina, Israel.

Fjerde seedningslag: Bulgarien, Luxembourg, Belarus, Kosovo, Armenien, Kasakhstan, Aserbajdsjan, Estland, Cypern, Færøerne, Letland, Litauen.

Femte seedningslag: Moldova, Malta, Andorra, Gibraltar, Liechtenstein, San Marino.

Bedst, værst og sjovest?
Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen giver her sit bud på, hvad der vil være den bedste og værste lodtrækning for Danmark, når det går løs.

Drømmepuljen: Danmark, Wales, Nordirland, Letland, Liechtenstein.

– Wales er efter mine begreber på vej ned i niveau, så det bliver dem foran Rumænien, der er en mere træls modstander på udebane end waliserne. Jeg tager Nordirland, fordi det også er en ret mild udebanetur sammenlignet med, hvem man ellers kan få, og så er der heller ikke samme fut i nordirerne, end da de var slutrunde-aktuelle for nogle år siden.

– Og så er Letland lidt af et fund i fjerde seedningslag, for der er ikke bid i dem overhovedet – de har lige klaret sig skidt i Nations League og har overraskende få udlandsproffer. Og så er Liechtenstein bare beviset på, at der findes lette kampe i landsholdsfodbold – nøj, det er pinligt for dem, at de tabte 3-1 til San Marino.

Skrækpuljen: Danmark, Tyrkiet, Skotland, Belarus, Moldova.

– Jeg synes, Tyrkiet viste et flot topniveau til EM-slutrunden i Tyskland, og der er en række stærke spillere på holdet i hver kæde. Ukraine er hårdt ramt af ikke at kunne spille hjemme, så derfor lander jeg på tyrkerne. Skotland slog Danmark i VM-kvalifikationen senest og har et fornuftigt fodboldhold, der efter mine begreber burde høre hjemme i andet seedningslag, de kunne blive et giftigt bekendtskab.

– Der er et stort dyk i niveau ned til fjerde seedningslag, men her vil Belarus være en dødirriterende modstander, fordi man så skulle spille på neutral bane uden tilskuere, og fordi det faktisk er et ok fodboldhold. Moldova er bestemt ikke gode, men de er ikke nær så svage som de andre i nederste seedningslag, så det vil være en træls lodtrækning at få dem.

Den sjove: Danmark, Sverige, Island, Færøerne, San Marino.

– Det vil være supersjovt med to opgør med svenskerne og Jon Dahl Tomasson. Jeg siger bestemt ikke, det vil være nemt, men hold op for nogle brag, det ville være. Island har jo nærmest et halvt Superliga-hold og vil også være en fantastisk modstander, og i samme nordiske stil vil det være fedt med et par kampe til mod Færøerne. De er ikke nogen skræmmende modstander. Og er det ikke oplagt med et par revanchekampe mod San Marino? Det var tæt på at gå galt på udebane senest, det skal Brian Riemer og Co. da have rettet op på!

Du kan følge lodtrækningen LIVE her på Tipsbladet klokken 12.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Ekspert med dyster FCK-dom



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Deler godt Brøndby-nyt

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Flere ændringer på vej i FC København  

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Oprykker henter FCK-emne

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Real Madrid – Benfica

United tager kæmpe skridt mod Champions League

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Argentinske klubber strejker

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!