Ved middagstid trækkes der lod til VM-kvalifikationen, og dermed finder det danske landshold ud af, hvem de skal op imod i bestræbelserne på at kvalificere sig til slutrunden i 2026, som afvikles i USA, Mexico og Canada.
Danmark er seedet i øverste lag og undgår dermed de allerbedste hold i Europa, men det kan stadig blive meget svært for Brian Riemers mandskab at sikre sig førstepladsen, som giver direkte adgang til VM.
Her er de fem seedningslag:
Første seedningslag: Frankrig, Spanien, England, Portugal, Holland, Belgien, Italien, Tyskland, Kroatien, Schweiz, Østrig, Danmark.
Andet seedningslag: Ukraine, Sverige, Tyrkiet, Wales, Ungarn, Serbien, Polen, Rumænien, Grækenland, Slovakiet, Tjekkiet, Norge.
Tredje seedningslag: Skotland, Slovenien, Irland, Albanien, Nordmakedonien,Georgien, Finland, Island, Nordirland, Montenegro, Bosnien-Herzegovina, Israel.
Fjerde seedningslag: Bulgarien, Luxembourg, Belarus, Kosovo, Armenien, Kasakhstan, Aserbajdsjan, Estland, Cypern, Færøerne, Letland, Litauen.
Femte seedningslag: Moldova, Malta, Andorra, Gibraltar, Liechtenstein, San Marino.
Bedst, værst og sjovest?
Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen giver her sit bud på, hvad der vil være den bedste og værste lodtrækning for Danmark, når det går løs.
Drømmepuljen: Danmark, Wales, Nordirland, Letland, Liechtenstein.
– Wales er efter mine begreber på vej ned i niveau, så det bliver dem foran Rumænien, der er en mere træls modstander på udebane end waliserne. Jeg tager Nordirland, fordi det også er en ret mild udebanetur sammenlignet med, hvem man ellers kan få, og så er der heller ikke samme fut i nordirerne, end da de var slutrunde-aktuelle for nogle år siden.
– Og så er Letland lidt af et fund i fjerde seedningslag, for der er ikke bid i dem overhovedet – de har lige klaret sig skidt i Nations League og har overraskende få udlandsproffer. Og så er Liechtenstein bare beviset på, at der findes lette kampe i landsholdsfodbold – nøj, det er pinligt for dem, at de tabte 3-1 til San Marino.
Skrækpuljen: Danmark, Tyrkiet, Skotland, Belarus, Moldova.
– Jeg synes, Tyrkiet viste et flot topniveau til EM-slutrunden i Tyskland, og der er en række stærke spillere på holdet i hver kæde. Ukraine er hårdt ramt af ikke at kunne spille hjemme, så derfor lander jeg på tyrkerne. Skotland slog Danmark i VM-kvalifikationen senest og har et fornuftigt fodboldhold, der efter mine begreber burde høre hjemme i andet seedningslag, de kunne blive et giftigt bekendtskab.
– Der er et stort dyk i niveau ned til fjerde seedningslag, men her vil Belarus være en dødirriterende modstander, fordi man så skulle spille på neutral bane uden tilskuere, og fordi det faktisk er et ok fodboldhold. Moldova er bestemt ikke gode, men de er ikke nær så svage som de andre i nederste seedningslag, så det vil være en træls lodtrækning at få dem.
Den sjove: Danmark, Sverige, Island, Færøerne, San Marino.
– Det vil være supersjovt med to opgør med svenskerne og Jon Dahl Tomasson. Jeg siger bestemt ikke, det vil være nemt, men hold op for nogle brag, det ville være. Island har jo nærmest et halvt Superliga-hold og vil også være en fantastisk modstander, og i samme nordiske stil vil det være fedt med et par kampe til mod Færøerne. De er ikke nogen skræmmende modstander. Og er det ikke oplagt med et par revanchekampe mod San Marino? Det var tæt på at gå galt på udebane senest, det skal Brian Riemer og Co. da have rettet op på!
Du kan følge lodtrækningen LIVE her på Tipsbladet klokken 12.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Stjerne på plads i Chelsea
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT